Dcera amerického prezidenta Ashley Graham byla unesena. Tajné služby zjistily, že se nachází v odlehlé španělské vesničce. Je pouze jeden muž, který ji dokáže zachránit. Není jím nikdo jiný než přeživší zombie apokalypsy v Raccoon City a nynější vládní agent Leon S. Kennedy. Na to, co se na něj chystalo, však nebyl připraven ani on.

Video
délka: 02:01

Trailer na Resident Evil 6, 5 a 4 pro PlayStation 4 a Xbox One Blesk - Ladislav Leimer

Ve Španělsku na Leona totiž nečekají zombie, ale něco mnohem horšího. Místní obyvatele infikoval zákeřný kult Los Iluminados děsivými parazity Las Plagas. Ti se pohybují v jejich tělech a ovládají je jako loutky. Občas vystrčí i růžky, což v praxi znamená, že z těl nebožáků vyraší chapadla a ostny prahnoucí po probodnutí vaší postavy.

Paraziti však neinfikovali pouze lidi, ale i psy a další tvory, ze kterých mutací vytvořili nechutná monstra. I když zombie ve čtyřce nejsou, ohavné příšery v rolích příšer nechybí. Zde je takové havěti, že vám z toho půjde hlava kolem. A co nejdůležitější – nechybí všudypřítomný strach, napětí ani lekačky. Přesně ty věci, které Resident Evil 5 a 6 postrádaly.

Když vás podrží ještě chvilku, budete mít silný orgasmus.
Největší mírou se na tom jistě podílel Shinji Mikami, otec série a autor prvního dílu. To on přivedl Resident Evil k životu a právě on změnil jeho podobu a herní styl. Vzhledem k tomu, o jak riskantní tah v rámci hlavní série šlo, to považujeme za neskutečnou frajeřinu. Akční pojetí podpořil nejenom nový úhel kamery, ale i spousta zbraní a možnost je vylepšovat u překupníka. Systém upgradů je geniální. Resident Evil 4 je prostě horor celé dekády a i téměř 12 let od původního vydání na tom nic nezměnilo.

Resident Evil 4 vám vydrží klidně na 20 hodin i více. Obsahuje totiž veškerý dodatečný obsah. Ani hlavní hra však nikdy nenudí. Akci střídá horor a spousta překvapení. Budete se plavit na jezeře na člunu ve snaze zabít přerostlého mloka v roli bosse. Budete doprovázet Ashley, chytat ji do náruče a chránit před nepřáteli, abyste si nakonec zahráli i v její roli a všem konfliktům se vyhýbali. A nakonec zažijete i jízdu na vodním skútru.

Únik na vodním skútru je adrenalinový.
Při své cestě za osvobozením Ashley se podíváte nejenom do izolované vesnice, ale i do zlověstného hradu a na infikovaný ostrov. Při dobrodružství budete sbírat poklady i ukryté předměty, zkoušet štěstí na arkádové střelnici a po dohrání vyzkoušíte i další bonusový obsah, z něhož se většina neobjevila v GameCube originálu, ale až v pozdější PlayStation 2 konverzi.

Mercenaries minihra, v níž musíte zastřelit co nejvíce nepřátel v časovém limitu, je klasika, nesmí chybět. Zajímavá je i minihra Assigment Ada, v níž se v roli Leonovy femme fatale Ady Wong chopíte nelehkého úkolu vyčistit zamořený ostrov a získat pro arcipadoucha Alberta Weskera, který samozřejmě nemůže chybět, klíčové vzorky. Tím největším bonusem je však přídavek, který rozšiřuje samotný příběh.

Ada Wong dělá stále problémy.

Jde o Separate Ways – příběhový kousek mapující osud Ady během Leonovy cesty. Budete mu krýt záda, aniž by o tom věděl, zmanipulujete ho a nakonec mu zachráníte krk hozením raketometu jako v Resident Evil 2. Separate Ways je cenný přídavek, který vydrží i na další čtyři hodiny hraní. Zamrzí však u něj, že videosekvence vypadají jako na PS2, předělány nebyly.

To je hodně zarážející, protože u hlavního příběhového režimu předělány a vyhlazeny jsou. Na druhou stranu tohle rozhodně není bezproblémová konverze. Má i další neduhy. I když byla grafika převedena do full HD rozlišení, textury nebyly vylepšeny nebo vyhlazeny. Dost často se proto budete dívat na kostičkovanou ohavnost nehodnou kvalit hry. Tohle je prostě odfláknutá předělávka.

Hnusné textury vás budou provázet celou hrou.
Hra se hraje skvěle i dnes, ale zub času po téměř 12 letech od původního vydání přehlédnout nelze. Kromě nevyrovnané grafiky je to hlavně ovládání, se kterým budete občas za zvuku skřípání vlastních zubů zápasit. Zamířit je někdy obtížné stejně, jako byste se o to snažili po silvestrovské noci. A někdy i ovládání potrápí. Není špatné, ale chybí v něm prvky jako úkroky. Moderní prostě není.

Celkově je ale návrat Resident Evil 4 na moderní konzole vítán. Zkušení herní harcovníci si mohou připomenout hru, která změnila pravidla herního hororu a všichni ostatní si mohou na moderním hardwaru zkusit titul, který má stále velký význam. Dokonalá konverze to rozhodně není, ale kouzlo hry se z ní nevytratilo.

Fotogalerie
56 fotografií

Resident Evil přehledně na Blesk.cz

Hodnocení Blesk.cz: 8/10 

Plusy:
Výborný akční horor a kultovní hra
Děsiví noví nepřátelé
Spousta hodin hratelnosti
Perfektní systém upgradů
Dodatečný obsah, kterému vévodí Separate Ways

 

Minusy:
Rozmazané textury a některá videa
Problémové míření a někdy i ovládání

 

Infobox
Datum vydání: 30. srpna 2016
Platformy: PlayStation 4 (recenzováno), Xbox One
Cena: 549 Kč
Výrobce: Capcom
Vydavatel: Capcom
Distributor v ČR: Cenega
Jazyk: AJ