Měla to být akce, kvůli které budete toužit po PlayStation 4, atmosférický titul, který náplní předčí konkurenci, ale skutek utekl. Nebudeme chodit kolem připálené londýnské kaše, The Order: 1886 nenaplnil ani polovinu očekávaní do něj vkládaných.Kdo by to řekl, píše se rok 1886. Jste rytířem kulatého stolu krále Artuše. Respektive toho, co z něj zbylo. Jde totiž o tajný spolek, který bojuje proti netvorům schovávajícím se před zraky veřejnosti. Jedná se o vlkodlaky a upíry, prostě havěť, kterou chcete od ságy Twilight smést z povrchu zemského.

Z herního hlediska je The Order: 1886 xboxový hit Gears of War přes kopírák, akorát v jiném prostředí. Prostě akce s krycím mechanismem, kterých jsme viděli desítky, ať již šlo o samotné Gears nebo například Spec Ops: The Line, Ghost Recon sérii a desítky dalších. Jde tedy o okoukanou věc, která však stále funguje.

Krycí systém ve hře je funkční, byť neoriginální.
Autor: Blesk - Ladislav Leimer
Z nepochopitelného důvodu však během hraní v 90 % bojujete s nějakými trapnými rebely a souboje s vlkodlaky by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Když jde o smečku nakažených, jde o bitku v uzavřené místnosti, kde vlkodlaky postřílíte a pak je zmáčknutím jednoho tlačítka dorazíte. Pokud jde o souboje s prastarými, jde o QTE – viz níže.

Střílet můžete i ve zpomaleném čase a zasáhnout tak několik protivníků najednou. Pokud ale na tuto funkci zapomenete, vůbec nic se nestane. Hlavní hrdina má k dispozici i magickou černou vodu, která ho vrátí do hry, i když už je jednou nohou v pekle. Jde o variaci na znovuzrození, u které funguje metoda „mačkej zběsile tlačítko, co to jen jde.“ A občas dojde i na kradmé pasáže.

Mačkejte tlačítko X, dokud vám ruka neupadne.
Autor: Blesk - Ladislav Leimer
Když už jsem u zběsilého mačkání tlačítek, tak vězte, že pokud vám vadí herní QTE (quick time event), tak na hru rovnou zapomeňte. Jde o interaktivní videosekvence, ve kterých jen jako cvičená opice mačkáte tlačítka znázorněná na obrazovce a civíte, co se bude dít dál a kdy už konečně budete skutečně hrát. Hra je jimi prošpikována jako špekáček špekem.

Stejně tak i zdlouhavými a nudnými videosekvencemi o ničem, kde se nic neděje a hráč se nudí a nudí. Nezřídka kdy narazíte na části hry, ve kterých skončí videosekvence, abyste 30 vteřin někam šli a posléze se spustilo další video. Nuda je přesně ten výraz, který vystihuje The Order: 1886 nejlépe. Přiznám se, že jsem u hry jednou i usnul, a to se mi ještě snad nikdy nestalo.

Chvílemi je The Order: 1886 opravdu nádherná hra. Hoř, upíre, hoř.
Autor: Blesk - Ladislav Leimer
Tím, co The Order: 1886 vytahuje z vod naprostého podprůměru, jsou skvělé zbraně. Ať už jde o Teslovu elektrickou chloubu, kuš se zaměřovačem nebo vynikající termální zbraň, která je velmi nápaditá a je škoda, že si ji ve hře neužijeme déle. V tomto směru hra boduje a využívá prostředí alternativního viktoriánského Londýna.

To ždímá, co to jde. A je to správně, je totiž vskutku atmosféricky zpracované. Prohlížení všemožných předmětů ze všech stran je trochu nepochopitelné, ale nevadí, prostředí je super. Míra detailu je obrovská. Většina úrovní je nádherných, opravdu jde o špičku. Co však naštve, jsou „filmové“ pruhy, které ubírají hráči plné rozlišení a škodí obrazu. Škoda také, že některé se odehrávají v temných skladištích, kterým dominuje hnědá barva. A hnědá je barva…

Fotogalerie
23 fotografií
The Order: 1886 je navíc záležitost, kterou dohrajete nejdéle za osm hodin, a poté vás nemotivuje nic, abyste se ke hře vrátili. Takže na hru po pár dnech zapomenete a nejspíš už si nikdy nevzpomenete. A nutno dodat, že právem. Takhle nudnou hru s nezajímavými postavami a nezáživným příběhem bez pořádného rozuzlení jsme již dlouho nehráli. A doufáme, že zase jen tak hrát nebudeme.

Hodnocení Blesk.cz: 5/10 

Plusy:

Vizuálně krásné
Atmosférický Londýn v alternativním podání
Několik skvělých zbraní

Minusy:

Nuda po většinu hraní
Zdlouhavé videosekvence
Souboje s vlkodlaky jsou k smíchu
Nudné postavy a příběh
QTE maraton
Hra je prostě zklamáním

 

Infobox

Datum vydání:  20. únor 2015

Platformy: PlayStation 4

Cena: 1599 Kč

Výrobce: Ready At Dawn

Vydavatel: Sony

Distributor v ČR: Sony

Jazyk: AJ