S označením ultrabook totiž přišel Intel, který si ho nechal hned pojistit ochrannou známkou. Aby toto označení přenosný počítač dostal, je nutné aby splňoval požadované specifikace. Ultrabooky musí být tenké (do 21 mm), lehké (do 1,4 kilogramu) a disponovat rychlým startem, aby uživatelé na zprovoznění zařízení dlouho nečekali. Životnost jejich baterie přitom musí dosahovat alespoň pět až osm hodin. Zařízení musí pohánět Intel CULV procesory s nízkou spotřebou energie.
Nikiski je nový ultrabook od Intelu /Youtube.com/
Intel si maluje růžovou budoucnost
Podle Intelu jsou budoucností přenosných počítačů právě ultrabooky. Vyjádření společnosti vlastnící na tuto kategorii notebooku ochrannou známku však musíme brát s rezervou. Přesto bychom se ještě letos měli dočkat 75 počítačů s tímto označením. Prý by mohly v následujících měsících vytlačit z trhu i tablety, ale nad tím se lze také jen pousmát. Trh s tablety v čele s iPadem 2 stále roste. Jen ve třetím čtvrtletí loňského roku jich Apple prodal 11,1 milionu. Intel se dušuje, že se letos na trh dostane několik 15palcových (38,1 cm) ultrabooků s tloušťkou do 18 milimetrů. Ty by se měly stát největším hitem na trhu s ultrabooky.
První vlašťovka jménem Nikiski
Intel na CES nejvíce zaujal s prototypem ultrabooku Nikiski. Ten ohromil především velkou dotykovou plochou, díky které lze ultrabook ovládat gesty.
Plocha funguje jako klasický touchpad a lze jm ovládat samotný ultrabook i jeho speciální programy. Celá je však průhledná, takže když zařízení zavřete, lze využít dotykovou plochu v prostředí Windows 8 metro. Dobré je, že zůstane funkční jen třetina displeje, zbylé dvě se vypnou, takže zůstane zachována malá spotřeba energie, což je heslem ultrabooků.