Aplikace je možné stáhnout zdarma z obchodu Google Play a lze ji využít již v sedmi českých městech – Praze, Brně, Plzni, Olomouci, Hradci Králové a Zlíně. FareBandit (bandita na pokuty) si v současnosti stáhlo asi 700 lidí.

Chtěl jsem něco vyvinout a jel jsem načerno

Aplikace o velikosti pouhých 455 kB je prací vývojáře Petra Pechouška. Ten dumal nad tím, jakou aplikace zrovna vyvine a nápad mu vnuknul revizor. „Chtěl jsem vyvinout nějakou aplikaci a shodou okolností jsem byl černý pasažér,“ přiznal Pechoušek Lidovým Novinám.

Dopraváci: Je to okrádání

Za aplikaci FareBandit získal Pechoušek dokonce cenu mladých vývojářů AppParade. Dopraváci z ní ale zuří. „Pokud někdo podporuje okrádání někoho druhého, a podobné návody ničím jiným nejsou, pak ho lze označit jen za ubožáka,“ postěžoval si Josef Januš z královéhradeckého dopravního podniku. Českého vývojáře ale nebudou mít rádi ani za hranicemi. Chystá totiž aplikace zprovoznit i v Paříži, Berlíně a Bratislavě.

Uživatelé se navzájem varují

Data o pohybu revizorů zadávají do aplikace sami uživatelé. Navzájem se tak varují před momentálně „nebezpečnými“ cestami. Když trasou poté někdo další projede a na revizora nenarazí, zadá do aplikace, že cesta je „čistá“. FareBandit obsahuje dokonce kalkulačku, která spočítá, kolik černý pasažér ušetří na jízdném.

Fotogalerie
5 fotografií