Výzkum jasně ukázal, že v textovkách lžeme z moderních komunikací jednoznačně nejčastěji. Naopak nejpravdomluvnější jsme ve videochatu, protože při něm nás člověk, se kterým komunikujeme, vidí.

Hra na makléře

Výzkumu se účastnilo 170 studentů, kteří měli za úkol vystupovat jako makléři a nákupčí na burze. Jedna skupina musela nakupovat co nejvýhodněji, zatímco druhá měla za co nejvíc peněz prodat co nejvíce fiktivních akcií. Makléři pak museli nákupčím záměrně sdělit nepravdivé informace. Nejsnáze se lhalo právě prostřednictvím SMS. Textovky jsou totiž značně anonymní. 95 % procent uvedených informací bylo lživých. Výzkum také ukázal, že se lidé při lhaní v SMSkách rozčílí o 20 % více než u lhaní z očí do očí.

Videochat, při kterém vidíme toho, s kým hovoříme, je naopak nejpravdomluvnější formou moderní komunikace
Videochat, při kterém vidíme toho, s kým hovoříme, je naopak nejpravdomluvnější formou moderní komunikace
Autor: profimedia.cz

Nejpravdomluvnější je videochat

Tvůrci studie také uvádějí, že při neosobní psané formě komunikace máme možnost zprávu vyladit do co nejpřesnější podoby, jakou chceme. Lži tak vypadají i více věrohodně. I když výzkum ukázal, že nejprolhanější komunikace jsou SMS, týká se to i e-mailů a sociálních sítí. Jako nejpravdomluvnější je naopak videochat, při kterém nejméně lžeme, protože člověk, se kterým komunikujeme nás přímo vidí. Videochat je tak nejrozumnější použít při firemních a obchodních jednáních. K jeho zprovoznění už dnes není zapotřebí stolního počítače a webkamery. Postačí většina notebooků, tabletů, ale také chytré telefony.