Od chvíle, kdy se Snowden rozhodl, že s informacemi půjde ven, byl odhodlaný neschovávat se za anonymitu. „Neměl jsem v úmyslu skrývat, kdo jsem, protože vím, že jsem neudělal nic špatného,“ uvedl muž, který plách do Hongkongu na čínském území a zamýšlí požádat o azyl například na Islandu.

Špehování prostřednictvím Googlu i Microsoftu

Když Snowden zaslal první část dokumentů, poznamenal: „Vím, že budu muset za své činy trpět.“ Jak ale dodal, bude spokojený, když se tyto informace dostanou alespoň na okamžik na veřejnost. V rámci protiteroristického programu Prism totiž špehovala americká vláda uživatele sociálních sítí jako Facebook, Twitter, komunikačním programu Skype, ale dostala se i k informacím od společností jako Microsoft nebo dokonce Google.

Vláda mě bude očerňovat

I když nechtěl zůstat anonymní, pozornosti médií se chce vyhnout. „Nechci žádnou pozornost veřejnosti. Tento příběh není o mě, ale o tom, co dělá americká vláda,“ uvedl Snowden. „Vím, že mě vláda bude démonizovat,“ říká Američan. Co stálo za motivem jeho činu? „Chtěl jsem informovat veřejnost o tom, co se jejím jménem a proti ní děje,“ vysvětluje mladý muž, který si ještě donedávna žil spokojený život s vysokým platem a se svou přítelkyní na Havaji.

Fotogalerie
4 fotografie