Čech vězněný v Řecku: Stihnu narození svého dítěte!

Autor: ČTK, oj, kyc - 
17. ledna 2013
11:22

Ivan Buchta (33) a Martin Pezlar (28), čeští vývojáři počítačových her, kteří byli od loňského září kvůli podezření ze špionáže zadržováni v Řecku, se vrátili do Česka. Ve středu byli po zaplacení čtvrtmilionové kauce propuštěni z vězení. Staršímu z dvojce se za pár dnů narodí dítě. "Jsem šťastný že to stihnu, bylo to za pět minut dvanáct," poznamenal.

"Až ted tomu věřím, je to ohromné. Jsme na svobodě! Po čtyřech měsících. Nic horšího jsem zatím nezažil a doufám, že ani nezažiju. Teď si chceme hlavně odpočinou a strávit čas s rodinou. Strašně nás podporovala, i lidi z komunity. Obrovská energie šla skrze dopisy, telefonáty," popisoval Pezlar po příletu. "Strašně nás to dobíjelo energií," dodal Buchta s tím, že za mřížemi měl člověk tendence podléhat dojmu, že za mřížemi bude ještě velice dlouho.

"Vzhledem ke svému věku, jsem v těch nejčernějších chvílích přemýšlela nad tím, že ho třeba doma už nezažiju," poznamenala maminka Ivana Buchty. Za špionáž by jim v Řecku hrozilo až dvacetiletý trest odnětí svobody.

 

Video  Češi věznění v Řecku se konečně vrátili domů a shledali se se svými rodinami  - Jan Jedlička, Kateřina Kycltová
Video se připravuje ...

Právnička Dagmar Raupachová, která měla případ na starosti to považuje za velký úspěch, i když si uvědomuje, že je vyhraná jen první bitva. "V tomto případě je to ale bitva nejzásadnější. Domnívám se, že dojde ke změně právní kvalifikace, což absolutně mění situaci v celém procesu a o to jde," uvedla advokátka s tím, že mluvit o tom, jestli budou muset oba vývojáři k soudu do Řecka je ještě předčasné.

Špioni

Muži jsou podezíráni z toho, že v Řecku jako zaměstnanci softwarové firmy pořizovali pro novou hru snímky vojenských objektů v citlivé oblasti u hranice s Tureckem. Trestní řízení bude i nadále pokračovat.

Oba zadržovaní muži jsou zaměstnanci firmy Bohemia Interactive, která vyvíjí počítačové hry. Podle dřívějších zpráv médií řecká policie uváděla, že na Limnosu pořizovali snímky pro novou hru. Společnost ale odmítla, že by její zaměstnanci byli v Řecku pracovně, a také oni později uvedli, že tam trávili soukromou dovolenou a fotky pořizovali jako turisté.

zelena.karkulka ( 17. ledna 2013 21:30 )

alex1.b ( 17. ledna 2013 15:46 )

Co by vraceli kauci státu, když to platili rodiny. A asi vy všichni kecálkové jste nikdy neudělali nešťastný omyl. To vám gratuluju!

tondapraha ( 17. ledna 2013 15:45 )

Ty jsi taky,blbka.Výkupné platila rodina.Když chceš kydat rozumy,tak sleduj zprávy,pozorně.Tak,jaképak vymáhání od státu??!!

slacker ( 17. ledna 2013 15:04 )

Hm,tak to měli štěstí,že to bylo v Řecku a ne v zemi,kde se sekají hlavy.

gabi50 ( 17. ledna 2013 14:47 )

Zobrazit celou diskusi