Hauer podle agentury ANP zemřel už minulý pátek, po krátké nemoci ve svém bydlišti v Beetsterzwaagu na severu Nizozemska. Zprávu o skonu herce potvrdil i jeho agent Steve Kenis, podle něhož se dnes konal pohřeb.

Patrně nejslavnější rolí Nizozemce, který se prosadil v Hollywoodu, je role vůdce vzbouřených vražedných androidů (replikantů) Roye Battyho v ponurém sci-fi dramatu Blade Runner režiséra Ridleyho Scotta (81), ve kterém zazářil po boku Harrisona Forda.

Hauer si zahrál v mnoha dalších snímcích nejrůznějších žánrů, jako například Legenda o svatém pijanovi, Klepání na nebeskou bránu, Milujte svého zabijáka, Sin City či Batman začíná. Za roli ve filmu Útěk ze Sobiboru získal v roce 1988 Zlatý glóbus v kategorii nejlepší herec ve vedlejší roli.

Plodná byla jeho spolupráce se slavným nizozemským režisérem Paulem Verhoevenem (81). Vzešly z ní snímky jako Turecký med (1973), který byl nominován na Oscara za nejlepší zahraniční film, a Oranžský voják (1977), který se stal nejdražším nizozemským filmem.

Hauer patřil k nejznámějším nizozemským hercům. Díky své pohledné tváři, pomněnkovým očím, blonďatým vlasům a vysoké a štíhlé postavě dostal přízvisko nizozemský Paul Newman.

V roce 1994 pobýval v Praze při příležitosti natáčení televizní fikce Otčina a o pět let později byl oficiálním hostem Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

VIDEO: Trailer ke snímku Blade Runner 2049 

Video
délka: 06:30.72
Video se připravuje ...

Snímek Blade Runner 2049 bude v českých kinech uveden 5. října. Falcon, INT

Fotogalerie
16 fotografií