První dvojice byl pár kamioňáků, co bydlí v panelovém domě na severu Německa ve městě Bielefeld. Petr (43) a jeho žena Bára (32), maminka osmiletého syna Sebastiana a čtrnáctiměsíční dcery Leticie, s níž je nyní na na mateřské dovolené. Druhá rodina z České Vsi v Jeseníkách byla o dost početnější - údržbářka Jarmila (42) s manželem Mírou (41) a pěti dětmi –  s Nikolu (18), Richardem (17), Dominikem (13), Danielem (9) a Denisem (6). A právě v této rodině se děly velké neshody.

Zatímco Jarmila měla pobyt v Německu doslova za odměnu, rázná Bára se marně snažila rozbít rodinné nastavení, v němž všechno dělá maminka s dcerou, kdežto muži se do chodu domácnosti vůbec nezapojují. Syn Richard si dělal, co chtěl, nechodil domů a vodil si do pokojíčku sdíleného s mladším bratrem slečnu, Míra zase bazíroval na úklidu (trval například na mytí podlahy ručně, i když měli doma mop, protože se prý tak uklidí důkladněji), ačkoliv sám doma nehnul ani prstem.

Video
délka: 00:59.96
Video se připravuje ...

Ve Výměně manželek se Jarmila poprvé podívá do zahraničí a Bára zamíří mezi pět dětí TV Nova

Byť si oba páry uvědomily, že nejlépe jim je spolu a že nechtějí nic měnit, vše vyeskalovalo u stolu mezi osmi očima v závěru Výměny, kdy došlo k velké hádce. Míra tvrdil, že by se o domácnost dokázal postarat i bez Báry, i když předtím nebyl schopen připravit ani rodinný oběd, a obě ženy si vzájemně vytkly, že mají nevychované děti. A „slízla“ si to i dcera Nikola, které Jarmila vytkla, že si stěžovala.

Později si ale Jarmila sypala popel na hlavu. „Zachovala jsem se trošku špatně vůči dceři. Ale já vím, jak to je, a nikomu to vyvracet nebudu,“ prozradila s odstupem času. „Lidi neví, že já jdu do práce ráno v pět a vracím se o půl čtvrtý. Takhle fungujeme s tou Nikolkou, ona je jako druhá já.“ Rodina se prý každopádně přestěhovala do většího domu a výrazně se u nich zlepšila komunikace. 

Bára zase po čase prozradila, že jí v druhé rodině bylo hrozně. Z dětí byl podle ní před návratem vznětlivého tatínka z práce vždy cítit neklid a strach, a ona sama má na něj jasný názor: „Váhám mezi tím, zda by se neměl vydat do psychologické nebo psychiatrické poradny, protože si myslím, že není normální. Choval se jako principál a vše ostatní je jeho cirkus. Ta jeho ženská je chudák.“

Rovněž prozradila, že si už po několika dnech prošla krizí a přemýšlela o předčasném ukončení natáčení i kvůli neshodám s pubertálním Richardem, což vygradovalo ve spor Míry s Bárou. „Mrzelo mě, že se do mě obul, že chce vidět mě, až budou moje děti v pubertě. Nikdo nevíme, co z našich dětí vyroste, ale musím se snažit. A tohle mám jako odstrašující příklad,“ tvrdí dnes.

Fotogalerie
19 fotografií