Středa 24. července 2024
Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub
Oblačno, déšť 23°C

Nejlepší pohádkoví záporáci: Král Kazisvět, Dorota Máchalová i charismatický Mrakomor!

/
 • Nejlepší pohádkoví záporáci: Král Kazisvět, Dorota Máchalová i charismatický Mrakomor!
  27. prosince 2021 ● 08:00

  Kdo by nemiloval české pohádky... a ještě ke všemu na Vánoce. Ale nezajímá nás jen osud hodné Popelky či statečného prince Velena - občas se k některým pohádkovým příběhům vracíme i kvůli skvěle zahraným záporným postavám. Kteří pohádkoví záporáci patří k těm vůbec nejoblíbenějším? Pojďte se s námi podívat na 10 největších a nejlepších »darebáků«!

 • 1.

  Tři princové z Byl jednou jeden král

  Když se řekne Byl jednou jeden král, jako první vám asi vyvstane na mysli Jan Werich coby král Já I. Toho ale za záporáka považovat nemůžeme, i když občas jeho činy nepůsobí zrovna nejlépe. Má však dobré srdce a nakonec se polepší docela. V pohádce ale přesto narazíme na tři figury, které bychom asi domů na večeři nepozvali - ano, řeč je o trojici princů alias »trubců« (jak je trefně tituloval kuchař).

   

  Krásný princ v podání Miroslava Horníčka, Chrabrý princ v podání LubomíraLipského a Chytrý princ v podání Miloše Kopeckého - nerozlučná trojice, ovšem nic dobrého od nich nečekejte. Myslí jen sami na sebe a na to, jak se obohatit. A jelikož v pohádce vždy dobro vítězí nad zlem, také podle toho tito pánové skončí...

 • 2.

  Dvojice rádců v Šíleně smutné princezně

  Na podobné notě fungují i dva rádcové v pohádce Šíleně smutná princezna. Jelikož Iks a Ypsilon ve svém království vykonávají i funkce generála, tak svorně touží po jediném - aby začala válka. Jsou ochotni kvůli tomu dočasně spojit síly a konflikt podnítit za každou cenu. Zkrátka - kují „pikle, obvyklé i neobvyklé...“ A přesto je sledujeme rok od roku rádi, především díky humoru obou jejich představitelů - Josefa Kemra (Iks) a Darka Vostřela (Ypsilon).

 • 3.

  Miky Rousek v Saxaně

  Sám nepracuje ani následující záporák - přece jen stačí říct tato tři příjmení pohromadě a máme jasno - Rousek, Adámek, Bujnoch. Tři kluci z Dívky na koštěti, co Saxanina kouzel zneužijí k tomu, aby zrušili školní schůzi. A také za to posléze zaplatí králičími ušisky. Nejvýraznějším z této trojice je ale bezpochyby Miky Rousek v podání Jana Krause. Ten záporné postavičky zkrátka umí, jelikož podobně se předvedl i v pohádce Jak se budí princezny. 

 • 4.

  Andělská mrcha

  Nesmíme ani zapomenout, že zlé a vypočítavé mohou být v pohádkách v pohádkách i ženy... a pak to opravdu stojí za to. Vždyť si stačí vzpomenout, jak pyšná byla na svou krásu princezna Bosana, která popletla hlavu rázem všem »Třem veteránům«. Brzy ale poznali, že není „andělská mrcha“, jak si mysleli, ale spíš jen mrcha. Dostalo se jí tak trestu v podobě extrémně dlouhého nosu. A snad ji to napravilo...

   

  Princeznu perfektně ztvárnila Vida Skalská Neuwirthová, která už se herectví nevěnuje. Pokud zrovna neřádí covid, provází turisty po Praze a židovských památkách a vede dětské divadlo. Na natáčení pohádky Tři veteráni ale asi nikdy nezapomene.

   

  „Snad hodinu mi ho vždycky lepili na čelo a potom jsem celý den chodila s dva a půl metru dlouhým gumovým nosem, se kterým mi pomáhali dva asistenti. Nosili ho na udici přede mnou, a kam jsem šla, tam mě následovali. Byla jsem jim vděčná, protože nos byl dost těžký. Někdy jsem si ho přehodila taky kolem krku. Ale nebyla to žádná pohoda s tak dlouhým »frňákem«,“ vzpomínala skoro před rokem v rozhovoru pro Blesk Vida.

 • 5.

  Král ve Zlatovlásce

  Negativních vlastností má poměrně dost, ale jedno mu upřít nelze - sebevědomí. „Kdo je nejmocnějším králem? Já, já, já. Kdo na světě Bůh je málem? Já,já, jen já,“ zpívá totiž v jedné ze svých písniček. Samozřejmě máme na mysli zlého krále z oblíbené Zlatovlásky, kterého nezapomenutelně ztvárnil Jiří Holý. Králi nestačilo, že rozuměl zvířatům, prahl i po mládí a kráse a to se mu nakonec stalo osudným.

   

 • 6.

  Macecha v Popelce

  Nebyly by to snad ani Vánoce, kdyby v televizi nedávali Tři oříšky pro Popelku s Líbuší Šafránkovou v titulní roli. Tato pohádka Václava Vorlíčka proslavila i Pavla Trávníčka, který si zahrál prince (ač byl předabován Petrem Svojtkou), ale svou úlohu zde má samozřejmě i zlo - představuje ho macecha v podání Němky Caroly Braunbockové. Té hlas do češtiny propůjčila Jaroslava Adamová. A výsledek je skutečně parádní - z macechy jde skoro až strach. 

   

  Ovšem i představitelka macechy se tvůrcům pohádky postarala o pár vrásek navíc. Celou dobu během natáčení totiž předstírala, že česky neumí, přitom bylo vše jinak - narodila se nedaleko Plzně, ve vesnici Všeruby. Část života prožila v Československu, a tak všem ze štábu moc dobře rozuměla. Kdo ví, co si o sobě třeba potají vyslechla. Každopádně až na závěr natáčení se rozmluvila v maskérně. „Později nám to vysvětlila, ale proč to tajila, nikdy neřekla,“ vzpomínal Vorlíček.

 • 7.

  Král Kazisvět

  Nelze rozhodně zapomenout ani na krále Kazisvěta, bez něhož by pohádka Princezna se zlatou hvězdou nebyla stejná. „Já, Kazisvět šestý, z Boží vůle král, mocný panovník a hlava pomazaná, zdravím vznešeného prince Radovana,“ uvedl sám sebe Kazisvět, kterého skvěle zahrál Martin Růžek. Jistě si všichni vybavíte jeho překvapený pohled, když se ukázalo, že Myší kožíšek je krásná princezna Lada v přestrojení. A když se pak objevila chůva, aby připomněla, jak ho lidé z království vyhnali se zbraněmi i beze zbraní, nezbylo mu než vzít do zaječích i s celou družinou. 

 • 8.

  Dorota Máchalová

  Říká se, že kam čert nemůže, tam nastrčí ženskou... Daleko horším a nebezpečnějším nepřítelem než Kazisvět tak nakonec byla obyčejná hospodyňka - Dorota Máchalová. Vdala se kvůli majetku, svého muže v podstatě uštvala a ani tváří v tvář moci pekelné se nevzdávala - do pekla místo sebe nastrčila někoho jiného. Nakonec do pekla putují hned tři lidé - kaprál (Petr Nárožný), správce (Viktor Preiss) a právě Dorota Máchalová. Právě poslední zmiňovaná ale rozhodně peklo zasloužila nejvíc. A zároveň ji diváci dál mají rádi. Snad díky skvělému výkonu její představitelky Jaroslavy Kretschmerové. Pomyslnou bronzovou příčku v kategorii Nejlepší pohádkový záporák tak svěřujeme právě jí.

 • 9.

  Mrakomor

  Stříbrný post nemohl obsadit nikdo jiný než charismatický Radoslav Brzobohatý coby pohádkový čaroděj Mrakomor z Prince a Večernice. Dokáže ovládat počasí, skvěle šermuje a ten jeho smích vám z hlavy jen tak nezmizí... Možná budou některé dámy souhlasit, že je vlastně Mrakomor daleko zajímavější než hlavní hrdina Velen v podání Juraje Ďurdiaka. Ovšem v pohádce rozhodují činy, a tak nakonec přece jen vítězí hodný princ s pomocí Slunečníka, Měsíčníka a Větrníka. V souboji Mrakomora probodne. 

   

  Není bez zajímavosti, že Ďurdiak a Brzobohatý se v reálu stali přáteli, přičemž »strejdu Juraje« si oblíbila i dcera Hany Gregorové - Rola Brzobohatá. Z pohádky ale měla jako dítě dost trauma. Právě kvůli jejímu závěru... „Když Juraj ve filmu probodl Mrakomora, kterého hrál táta, dostala jsem záchvat, že strejda zabil Radečka,“ přiznala po letech Rola pobaveně.

 • 10.

  Nesmrtelná teta

  Už možná tušíte - to nejlepší na konec. Pomyslnou zlatou příčku našeho žebříčku rozhodně nemůžeme svěřit nikomu jinému než Jiřině Bohdalové, shodou okolností první manželce Brzobohatého. Její Závist v Nesmrtelné tetě se stala rychle synonymem pro zápornou postavu. Ačkoliv ztvárnila Bohdalová řadu rozličných postav a rozhodně se objevila ve více pohádkách, právě tato role, kterou získala od Zdeňka Zelenky, ji navždy zapsala do srdcí všech diváků pohádek. Zkrátka - „Štěstí pomine, Rozum se ztratí! Jenom já, Závist, jsem věčná…“

  Fotogalerie
  195 fotografií

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud

Dnešní horoskopy