Televize v prostorách Barokního refektáře Dominikánského kláštera v Praze představovala svou letošní vánoční nadílku. Na Štědrý večer připravila zbrusu novou pohádku Jak si nevzít princeznu, v níž hrají Iva Janžurová (80), Naďa Konvalinková (70) a Daniela Kolářová (75) tři sudičky. Jako velká voda tam mezi své kamarádky vtrhla i letošní jubilantka Bohdalová, která přišla představit svou silvestrovskou estrádu.

Napřed ale zulíbala všechny tři přítomné sudičky. „Nemám roušku!“ vyhrkla vzápětí provinile. Trn z paty jí promptně vytrhl až generální ředitel ČT Petr Dvořák (57).

Jiřina je sice po třetí dávce očkování proti covidu-19, dobře si ale uvědomuje, že v současném období není radno nic podcenit. A také je plná energie. Bude to potřebovat, protože na sebe vzala těžký úkol pobavit národ poslední den roku.

„Budou tam se mnou kolegové Markem Ebenem počínaje a Bolkem Polívkou konče,“ prozradila herečka, kterou natáčení teprve čeká příští týden. V publiku usednou po vzoru Silvestrů s Vladimírem Menšíkem slavné televizní tváře. A to není všechno. O Jiřině vzniká film. Točí ho režisér Jiří Strach (48), který k ní má blízko. Příští rok to bude už 10 let, co přiměl rozvedené manžele Bohdalovou a Brzobohatého (†79), aby se spolu potkali před kamerou ve snímku Vrásky z lásky.

Rozhádané sudičky

Bez původní české pohádky by Ježíšek nejspíš naděloval jen uhlí a brambory. Vánoční novinku Jak si nevzít princeznu napsal Petr Hudský (48) a režíroval Karel Janák (51).

Duchovní otec Snowboarďáků uvede letos již sedmou původní pohádku. Karel Janák ale myslí, že v nejlepším je třeba přestat. „Jsem hravý člověk, ale přenechám to zase jiným,“ říká režisér. V pohádce Jak si nevzít princeznu došlo i na triky. „Hlavně to cestování v čase je majstrštyk,“ libuje si Janák.

Klíčovou roli v pohádce mají tři sudičky, jež procházejí příběhem od počátku až do konce. „Poprvé jsem byla v pohádce protivná sudička,“ přiznala Dana Kolářová.

. „A já jsem nechtěla hrát pořád jen ty hodné,“ ozvala se Naďa Konvalinková. „Dokonce jsem volala pana režiséra, že chci já být ta zlá,“ dodala. Bylo to na nic. Ani Iva Janžurová se svou postavou nic nezmohla. „Nevím, z čeho Karel Janák vycházel, ale mně přisoudil sudičku nablblou,“ prohlásila herečka.

Všechny tři předpoví princi Leopoldovi v podání Marka Adamczyka (33) manželství s princeznou Josefínou, kterou hraje Anna Fialová (26). Jenže ti dva se nemohou vystát! „Leopold chce věci pochopit a rád studuje, přitom když ho někdo vytrhne z jeho světa, je z něj chytrý a zábavný kluk,“ říká o svém princi Adamczyk.

I jeho kolegyně je spokojená. „Není to klasická princezna, ale spíš rebelka, trdlo. Jde do všeho po hlavě,“ říká Fialová o Josefíně. Nakonec vše pomohou rozřešit kouzelné hodinky.

Stará dobrá klasika i poslední Marie Terezie

Podle generálního ředitele ČT si diváci své oblíbené pohádky nenechají vzít. Proto se na svátečních obrazovkách objeví Tři oříšky pro Popelku a oba díly Anděla Páně. Diváci se mohou těšit i na pohádky Láska rohatá, Čert ví proč, Dvanáct měsíčků či Korunní princ.

Na Nový rok večer nasadí ČT pátý a poslední díl minisérie Marie Terezie. Hlavní hrdinku si tentokrát zahrála rakouská hvězda Ursula Straussová (47). Vojta Kotek (33) coby František Štěpán tak bude mít po svém boku už třetí partnerku!

Postava manžela slavné panovnice mu přirostla k srdci, i když natáčení pro něho nebylo právě procházkou růžovým sadem. František Štěpán v posledním dílu zestárl, a maskéři tak měli plné ruce práce. „Vstával jsem ve tři hodiny, protože »zestaršování« trvalo dlouho,“ přiznal Kotek. V maskérně obvykle seděl i čtyři hodiny. „Ale technika i technologie se ohromně zlepšily, už to na obličeji ani moc necítíte, dá se s tím výborně hrát,“ pochvaloval si herec.

VIDEO: Jiřina Bohdalová pokřtila knihu: Svou prořízlou pusu jsem měla raději zavřít!

Video
délka: 01:31.40
Video se připravuje ...

Jiřina Bohdalová pokřtila knihu: Svou prořízlou pusu jsem měla raději zavřít! David Turek

Fotogalerie
64 fotografií