Vánoční program představili zástupci České televize (ČT) na tiskové konferenci. Největším lákadlem hlavního vysílacího času Štědrého dne je nepochybně nová pohádka Jak si nevzít princeznu režiséra Karla Janáka, jenž má se štědrovečerními pohádkami již četné zkušenosti: Natočil například loňskou pohádku O vánoční hvězdě, rok předtím Princeznu a půl království. Dále také pohádky Dvanáct měsíčků, Princezna a písař, Korunní princ či Nejlepší přítel.

„Natáčení pohádek je pro mě velká výzva, protože jsou v Česku velmi oblíbené a udělat pohádku, kterou lidé v konkurenci Tří oříšků pro Popelku a Šíleně smutné princezny nezavrhnou, je docela těžký úkol,“ svěřil se Janák. Novou pohádkou se pokusí zařadit mezi tyto každoroční klasiky. Jak si nevzít princeznu má originální zápletku, a přitom je to pohádka se vším všudy – je v ní humor, napětí i láska. A navíc pohádkové herecké obsazení,“ uvedl totiž generální ředitel ČT Petr Dvořák.

V hlavních rolích pohádky Jak si nevzít princeznu se objeví Marek Adamczyk (33), hvězda Kukaček, a Anna Fialová (26), co zazářila v První republice. Ústřední dvojici štědrovečerní pohádky spojuje to, že se chtějí zbavit údělu, který jim předpověděla sudba. „Celou dobu se snaží svatbě zabránit. Samozřejmě to ale představuje takové to, co se škádlívá, to se rádo mívá,“ popsala hlavní zápletku pohádky Fialová. Důležitou roli hybatele děje mají i tři svérázné sudičky, které ztvárnily uznávané herečky Iva Janžurová (80), Daniela Kolářová (75) a Naďa Konvalinková (70).  

VIDEO: Vica Kerekes: Natáčení Anděla Páně bylo náročné. Snažila jsem se být statečná

Video
Video se připravuje ...

Vica Kerekes: Natáčení Anděla Páně bylo náročné. Snažila jsem se být statečná Igor Březina / BPŽ

Na vánoční svátky ČT nabídne také oba díly Anděla Páně nebo Tři oříšky pro Popelku. Pro neslyšící diváky je připravena nová pohádka ve znakovém jazyce. V příběhu O kouzelné rybí kostičce se v hereckých rolích představí neslyšící herci. Chybět nebudou skryté titulky ani dabing. „Mezi veřejnoprávními televizemi jsme byli historicky první v Evropě. U neslyšících dětí hned naše první pohádka vzbudila velký ohlas a přání pokračovat v této tradici. A letos toto přání plníme rádi už posedmé,“ podotkla scenáristka Alexandra Vebrová.

ČT rovněž připomene deset let od úmrtí prvního českého prezidenta snímkem Havel režiséra Slávka Horáka (46). Televizní premiéru bude mít také film Agnieszky Hollandové (72) Šarlatán s Ivanem Trojanem (57) v hlavní roli. Tradicí jsou Adventní koncerty České televize. I letos podpoří veřejná sbírka čtyři neziskové organizace, díky které se loni vybralo rekordních 18 milionů korun. Na webu dětského Déčka ČT spustí 1. prosince svůj interaktivní Adventní kalendář. ČT v prosinci představí také první fázi rozsáhlé rekonstrukce streamovací platformy iVysílání.

Konec roku bude na ČT ve znamení zábavních pořadů. Zázraky přírody nabídnou jubilejní stý díl a Karel Šíp (76) natočí speciální díl Všechnopárty. Připravena je i oslava 90. narozenin herečky Jiřiny Bohdalové. Pořadu Největší flám se zúčastní například Marek Eben (63), Lucie Bílá (55), Boleslav Polívka (72), Hana Zagorová (75) nebo Milan Kňažko (76). Příběh rakousko-uherské panovnice Marie Terezie vyvrcholí finálním dílem na Nový rok. Hlavní hrdinku si tentokrát zahrála herečka Ursula Straussová (47), po jejím boku se opět objeví Vojtěch Kotek (33) coby František I. Lotrinský. Je se tedy rozhodně na co těšit!

Fotogalerie
50 fotografií