Pohádku milují diváci nejen u nás, ale i v německy mluvících zemích. Ovšem když se kdysi rozhodovalo o obsazení, hlavní role dala Vorlíčkovi snad nejvíc zabrat. „Na Popelku jsem zkoušel asi pětadvacet hereček a byl už téměř domluvený s Janou Preissovou,” prozradil po letech ve své biografii Pane, vy jste režisér. Jenže přišla nečekaná komplikace. „Když jsem si s ní dal schůzku a zkoumali jsme termíny natáčení, které se po jednání s Němci uspíšily na zimu, tak Jana zjistila, že bude zrovna v šestém měsíci těhotenství. Takže to padlo.“

Zatímco Daně Hlaváčové (75) těhotenství nezabránilo, aby si roli nevlastní sestry Dory zahrála, v případě samotné Popelky to nešlo. Nejenže by princezna s bříškem vypadala zvláštně, ale vzhledem k scénám na koni by to mohlo být i nebezpečné. Nakonec padla volba na Šafránkovou, na níž si režisér vzpomněl díky její roli Barunky ve filmové Babičce.

Vorlíček si s ní proto sjednal schůzku v Baráčnické rychtě. „Libuška tam totiž zkoušela něco pro televizi. Dorazil jsem na tu schůzku se zpožděním a trnul, že už ji tam možná nenajdu, ale ona tam ještě seděla se scénářem v ruce,“ vzpomínal. „Napadlo mě, že mi ho možná přišla vrátit, ale naopak. Libuška byla z role Popelky nadšená!“ Nakonec se právě Popelka stala hereččinou nejslavnější rolí.

VIDEO: Česká televize digitálně zrestaurovala Tři oříšky pro Popelku

Video
délka: 01:00.52

Česká televize digitálně zrestaurovala Tři oříšky pro Popelku Česká televize

Další problém bylo najít vhodného představitele prince. „Uvažoval jsem o Janu Hrušínském či Jaroslavu Drbohlavovi, tomu jsem však nakonec svěřil roli pobočníka Vítka,“ prozrazuje Vorlíček. Hrušínský sice roli nezískal, ale také nepřišel zkrátka a v další pohádce Jak se budí princezny se už jako princ Jaroslav objevil.

Díky čemu ale nakonec roli ztvárnil Trávníček? „Začínal jsem totiž učit na FAMU a režisér Elmar Kloss si mě přizval na posudek a obhajobu absolventského filmu studenta, který se jmenoval Jaroslav Soukup – dnes známý režisér nejen díky seriálu Policie Modrava,“ popisuje režisér.

„A v tom filmu hrál kluk, který mi trochu připomínal francouzského herce Alaina Delona. A taková podoba může na diváky platit,“ dodal. Shodou okolností začal později Trávníček Delona i dabovat. Ovšem ve Třech oříšcích pro Popelku ho mluvit neuslyšíme. Kvůli silnému brněnskému akcentu, který tehdy měl, ho namluvil Petr Svojtka (†36).

VIDEO: Princ Trávníček vzpomínal na Popelku: Utopil jsem koně ve sněhu!

Video
délka: 02:54.75

Princ Trávníček vzpomínal na Popelku: Utopil jsem koně ve sněhu! Markéta Reinischová, Lukáš Červený

 

Fotogalerie
43 fotografií