Celý příběh televizní Boženy se začal psát zhruba před pěti lety. Kreativní producent ČT Michal Reitler (50) oslovil k napsání scénáře jednu z královen televizních seriálů Lucii Konášovou (52) a dále spisovatelku Martinu Komárkovou (58). „Obě zaslaly koncepci, jak by chtěly Boženu pojmout. Zvolili jsme koncept druhý (Komárkové, pozn. red.),“ prohlásil Reitler.

Konášová se ale nechtěla vzdát a pokusila se scénář přepsat. Postavila ho na lásce manželů Němcových. „Josef Němec nebyl žádný psychopatický sexuální násilník a ženu skutečně miloval. Velkoryse jí odpouštěl věci, jež by i dnes byly za čarou. To on se o ni trpělivě staral, když umírala, a především pečoval o její literární odkaz,“ popsala pro MF Dnes Konášová.

Její scénář, který pracovně nazvala Křehčí než míšenský porcelán, dostal dokonce podporu Státního fondu kinematografie. A režírovat ho měl právě Jiří Strach, s nímž v roce 2005 vytvořila divácky úspěšnou pohádku Anděl Páně na motivy pohádek Boženy Němcové.

VIDEO: Blesk Podcast: „Neměla jsem odvahu se na sérii Božena podívat,“ říká odbornice Pokorná

Video
délka: 01:01:14.76
Video se připravuje ...

Blesk Podcast: „Neměla jsem odvahu se na sérii Božena podívat,“ říká odbornice Pokorná. Blesk

Na Kavčích horách ale vlídný scénář Konášové shodili ze stolu a Strachovi nabídli režii drsnější Boženy, kterou napsala Martina Komárková s dramaturgyní Hanou Wlodarczykovou. Režisér to ale odmítl. „Nemám v plánu toto nijak výrazně rozebírat. Takový je život v naší branži. To je mé plné právo buď nabídku přijmout, nebo odmítnout,“ nechtěl více celou událost pro deník Aha! komentovat Strach.

Němcová od Chytilové (†85) s hvězdou Ordinace?!

Zfilmovat příběh největší české spisovatelky chtěla i legendární režisérka Věra Chytilová (†85). K realizaci jejího snu bohužel nedošlo... Velmi dlouho plánovaný projekt jí podle pamětníků poprvé překazila nepodařená privatizace Filmového studia Barrandov v 90. letech. Jeho vedení původně Chytilové schválilo na natáčení tehdejších 30 milionů korun. Nakonec ale projekt stoplo a finančně dalo přednost filmu Obecná škola.

Režisérka se ale nevzdala a v roce 2008, krátce před svou osmdesátkou, se pokusila o natáčení znovu. Do role Boženy chtěla tehdy obsadit Danielu Šinkorovou (48), v té době představitelku populární Gity Petrové z Ordinace v růžové zahradě. „Už je to dávno... Asi jsem se hodila typově, ale zůstalo to ve fázi nápadu. Ke castingu již nedošlo,“ potvrdila deníku Aha! sama herečka. Z nedostatku financí ale z projektu sešlo i podruhé a Chytilová už nikdy film o Boženy Němcové nenatočila.

VIDEO: Daniela Šinkorová: Líbí se mi hroziví muži!

Video
délka: 01:39.76
Video se připravuje ...

Daniela Šinkorová: Líbí se mi hroziví muži! Veronika Kuželková, Lukáš Červený

Fotogalerie
76 fotografií