Během své návštěvy na zámku Hillsborough v irském Belfastu se novopečený král Karel III. s chotí Camillou zapsali do knihy návštěv. Když se ale pavnovník chopil pera, psací pomůcka ho pořádně potrápila!
Během zapisování svého jména mu totiž plnicí pero znečistilo prsty. „Zpropadená věc!“ ulevil si dokonce a bylo vidět, že je ze záležitosti rozčilený. Královna Camilla náledně poznamenala, že z pera uniká inkoust a požádala o náhradu.
Jde přitom už o druhý incident s perem, který nového krále potkal od jeho jmenování – a lidé z toho proto mají legraci... K prvnímu inccidentu došlo již během Karlova skládání přísahy. Když chtěl přísahu podepsat, překážela mu při tom náhradní pera a on tak v historické chvíli poněkud vtipně zazmatkoval.
Lord Archer, bývalý místopředseda Konzervativní strany, byl svědkem toho, jak „hordy lidí“ nosí květiny na počest královny Alžběty II., a pro Sky News se nechal dojatě slyšet, že by si přál, aby byla královna naživu, aby to všechno viděla.
„Nemyslím si, že na světě existuje žádná země, která by mohla vést obřady tak, jak to děláme my. Připravovali jsme se na tuhle eventualitu po mnoho, mnoho let... ale pak je to jiné, když se to stane, a stane se to doslova přes noc,“ vysekl poklonu všem, co se na „změně režimu“ a přijetí nového krále podílejí.
„Když jsem sledoval, jak všechno běží tak hladce, byl jsem velmi hrdý na to, že jsem Brit. Pomyslel jsem si 'wow, prostě to děláme lépe než kdokoli jiný'. Ale je to smutné – když jsem dnes ráno procházel Green Parkem a viděl jsem ty davy lidí, kteří tam nosí květiny... pomyslel jsem si: 'Přál bych si, abys byl naživu, abys to viděla, věděla bys, jak moc jsi byla milována...'“
Tisíce lidí stále procházejí kolem rakve královny v katedrále svatého Jiljí. Když se ve skotském hlavním městě rozednilo, fronty začaly rapidně narůstat. A to již včera večer lidé stáli ve frontě pět až šest hodin, aby milované vladařce vzdali úctu...U edinburské katedrály byli k vidění například i mladí školáci, kteří vzdali královně hold před odchodem do třídy.
Král Karel III. dnes ráno odletí do Severního Irska. Tam jeho britské "turné" pokračuje po noci v Edinburghu, během níž on a jeho tři sourozenci drželi tichou vigilii (noční mši, bdění vedle rakve) za svou matku - královnu Alžbětu II. - tím, že kolem její rakve vytvořili čestnou stráž. Jeho Veličenstvo je očekáváno v Belfastu a půjde o jeho 40. návštěvu této provincie - tahle je ovšem jeho první v roli krále... a zároveň ta nejsmutnější.
Tělo královny naposledy opustí své milované Skotsko dnes večer, a její rakev bude letecky přesunuta do Londýna. Královnina rakev zůstane přes noc v místnosti v Buckinghamském paláci nazvané The Bow Room, kde panovnice večeřela například se členy nejedné zahraniční královské rodiny či kde se setkala s fotbalisty Premier League. Hostila zde také řadu významných osobností, včetně saúdskoarabského krále Abdullaha, bývalého amerického prezidenta George Bushe a zástupců fotbalového týmu Arsenal. Více než 30 členů královské rodiny zde uspořádalo v roce 2000 soukromý 100. narozeninový oběd pro královnu matku.
Od středy pak bude rakev s ostatky vystavena ve Westminster Hall.
Hodina dějepisu 30: Královna Alžběta II. měla vášnivý vztah. Do prince Philipa se zamilovala už ve 13 letech.