Britská královská rodina sice nadále bydlí v palácích a na hradech, ovšem v konstituční monarchii už nelze říct, že si žijí jako králové. Tedy až na prince Andrewa, druhého syna královny Alžběty II. (93). Deník Sun vyčíslil jeho oficiální příjmy na osm milionů korun za rok – 7,4 milionu čistého mu přidělovala panovnice z prostředků na královskou rodinu (o což nyní přijde), 600 tisíc dělá jeho výsluha z námořnictva. „Přitom vede život hodný miliardáře! Létá po světě, užívá si na superjachtách nebo relaxuje v Saint-Tropez,“ upozorňuje Sun na nepoměr.

Něco hradili daňoví poplatníci, něco jeho hostitelé všeho druhu. Začátkem tisíciletí dostal funkci zvláštního vyslance pro mezinárodní obchod a investice. „V diplomatických kruzích se mu přezdívá ,jeho klaunovská výsost‘,“ prozradil někdejší zástupce britského velvyslance v Bahrajnu a popsal, jak s sebou princ vždy tahal i šestičlenný doprovod. Nezřídka se obchodní jednání konala na nejlepších sjezdovkách, luxusních plážích či nóbl akcích všeho druhu.

Pochybnosti především budilo to, s kým se scházel. „Kalendář měl plný návštěv u děsivých diktátorů,“ konstatuje deník The Sun. „Jen s obtížemi byste tam našli takzvané obchodní návštěvy v západních demokraciích, naopak spoustu času trávil na Blízkém východě.“ Společný jmenovatel jeho hostitelů: ropné bohatství a rozsáhlá korupce. Pašerák zbraní Kajtúní (55) byl dokonce mezi 800 hosty loňské svatby Andrewovy dcery, princezny Eugenie (29), ve Windsoru!

O post vyslance Andrew po deseti letech přišel, právě kvůli podezřelým stykům s oligarchy a zejména s finančníkem Epsteinem, jenž ho zatáhl do děsivé pedofilní kauzy. A teď princ ztrácí i všechny ostatní funkce. Konečně se tak může přátelit, s kým chce – jenže budou o něj boháči nadále stát? Po Andrewově nedůvěryhodné obhajobě v televizi BBC se od něj ostatně začali distancovat sponzoři jeho projektů a stejně tak i některé charity, jichž byl patronem. 

Ve středu večer zveřejnil prohlášení, že se dočasně stahuje z veřejných funkcí. Podle britských novin je to ale jinak. „Sama královna dala synovi po konzultaci s Charlesem ,padáka‘,“ napsal Daily Mail. Byla to přitom Alžběta II., která prý Andrewa dlouhou dobu skálopevně obhajovala… „Je ale nepravděpodobné, že by se Andrew vrátil,“ dodává zdroj deníku Sun.

Pochybné princovy známosti:

Sajf Kaddáfí (47) – syn libyjského diktátora Muammara Kaddáfího

Tárik Kajtúní (55) – libyjský pašerák zbraní

Sachr al Mátarí (37) – zeť tuniského diktátora bin Alího

Timur Kulibajev (53) – zeť prezidenta Kazachstánu, oligarcha

Ilham Alijev (57) – ázerbájdžánský diktátor

VIDEO: Ikonické outfity britské královny Alžběty II.

Video
délka: 05:56.06

Ikonické outfity britské královny Alžběty II. youtube.com_RoyalFashionChannel/bpž; profimedia

Fotogalerie
50 fotografií