Rozhodla se dát přednost jiné akci. „Konkrétně Petru Nárožnému, který ten den taky něco má. No, co nadělám, ona tyhle politický věci prostě nemá ráda,“ svěřila Aha! Marta.

S kým ale půjde, když se jí dceru nepodaří přemluvit? „Mohu si s sebou vzít jako doprovod dva lidi, tak řeknu jedněm manželům, se kterými kamarádím a kteří se se mnou tuze rádi, narozdíl od Káči, fotí,“ povzdechla si Kubišová. Co na sebe? Medaili Za zásluhy obdržela v roce 1995 od prezidenta Václava Havla, prezident Petr Pavel (61) jí předá ocenění vyšší, a to Řád T. G. Masaryka.

„Mám z toho radost a těším se na Hrad. Už přemýšlím, co si vezmu na sebe,“ usmívá se Marta, která se už nebojí chodit do společnosti. Po měsících domácí izolace si tento týden konečně vyšla mezi lidi, s dcerou na představení Cyrana do Divadla v Celetné.

„A kupodivu mi tam bylo fajn a dodnes je mi fajn. Ty moje motolice zaháním přemírou množství vypité vody. A pomáhá to,“ přiznala zpěvačka.

Před Hradem Kubišovou čeká ale ještě jedna událost, na kterou se moc těší. A to 80. narozeniny Václava Neckáře, které slaví 22. října koncertem v Divadle Hybernia. „Už jsme všechno vyřešili. Budem zpívat Časy se mění. Protože tam ale nebude Helena, Václav bude zpívat i její party. A protože se je nedokáže naučit zpaměti, bude mít na ně čtecí zařízení. No a refrén toho hitu Golden Kids už zpíváme ve třech, ještě s Vaškovým bráchou Honzou,“ upřesnila Marta.

Havel si vypůjčil srdce

Trojnásobná Zlatá slavice se stala symbolem pražského jara. Její Modlitba pro Martu zněla v roce 1968 na odpor proti okupantům. Stala se signatářkou a mluvčí Charty 77 a spřátelila se s celou řadou podobně smýšlejících lidí: „Zůstali mi přátelé na celý život. Kde já bych se coby zpěvačka seznámila s tolika úžasnými lidmi!“

Přítelem se jí stal i Václav Havel, který napomohl jejímu velkému comebacku, když během sametové revoluce zazpívala pro Václavské náměstí Modlitbu a státní hymnu. Prezident si od ní vypůjčil srdíčko, které připojovala ke svému podpisu.

Sběratelka řádů

Kubišová v roce 2012 převzala na půdě francouzského velvyslanectví v Praze rytířský Řád čestné legie. Jedná se o vůbec nejvyšší francouzské státní vyznamenání.

V roce 2015 zpěvačka obdržela Řád bílého dvojkříže, tedy nejvyšší slovenské vyznamenání, udělované cizincům, kteří se mimořádným způsobem zasloužili o všestranný rozvoj vztahů mezi zemí, které jsou občany, a Slovenskem.

V roce 2015 ještě Kubišová obdržela Order of Merit of the Grand Duchy of Luxembourg, tedy Záslužný řád Lucemburského velkovévodství.

Video
Video se připravuje ...

Marta Kubišová: Bylo těžké nastartovat „novou" kariéru? David Turek, Petr Macek

Fotogalerie
33 fotografií