Po zpěvákovi Petru Novákovi , jenž se na věčnost odebral ve věku pouhých 51 let, tu zůstala spousta krásných písniček. Já budu chodit po špičkách, Náhrobní kámen, Hvězdičko blýskavá, Povídej, Co je to láska... kdo by je neznal. Bylo jich mnoho a celá řada bez přehánění už dávno zlidověla. Lyrickému rockerovi se však stala v srpnu 1997 osudná zástava srdce a tehdy tento svět opustil hudebník, jehož talentu už nikdo jiný nedosáhl.

Hudební samouk nedostudoval gymnázium a hlavně chtěl být hercem. V české pop-music zazářil ve druhé polovině 60. let s kapelami George and Beatovens a Flamengo. Vítězil v hitparádách i ve Zlatém slavíku. Politicky si svou závratnou kariéru pokazil na Bratislavské lyře 1969, kdy vyhlásil minutu ticha za zesnulého Jana Palacha (†20). Vzhledem ke své popularitě sice nedostal oficiální zákaz zpívat, jeho vystupování však bylo notně omezeno. 

V 70. letech zpíval alespoň rok v divadle Semafor, dokonce jezdil po klubech, koncertoval jenom sám s kytarou. Kritické období vyvrcholilo 13. prosince 1974 těžkou autohavárií, při které zpěvák málem přišel o nohu. Autor rockové opery Kráska a zvíře v polovině 80. let přemýšlel o konci své hudební kariéry, ale odradili ho od toho jeho nejbližší. Do jeho života vstoupila láska. V roce 1984 se oženil s populární herečkou Evou Jakoubkovou (†53), po jejím boku však štěstí nenaleznul.

Oba totiž propadli démonu alkoholu a těžko říct, kdo z nich pil více. „Říkal jsem Evě, že v rodině může pít jenom jeden, aby ten druhý toho prvního mohl zachránit. Jenže Petr pil první ligu a Eva ho posléze bohužel chtěla zřejmě trumfnout,“ vzpomínal po letech Jan Antonín Pacák (†65), známý výtvarník a někdejší člen Olympicu. Kvůli bytu, který měl Petr, se po třech letech formálně rozvedli. V roce 1997 si plánovali, že se spolu znovu vezmou, termín si zajistili na září...

Zpěvák nikdy moc nejedl, dnes by se o něm řeklo, že trpěl mentální anorexií. Říká se, že mu místo oběda stačilo pár půllitrů piva. Od mládí měl lupénku, což mu připadalo společensky nepřijatelné, a snažil se ji léčit všemi možnými dostupnými preparáty. Ty však měly za následek oslabení imunity. Vysedávání po barech a vinárnách s neodmyslitelnou kytarou mu také nepomohlo. Divoký životní styl se podepsal na zpěvákově celkovém zdravotním stavu a zkázu dokonalo časté kombinování alkoholu a léků. Příčinou smrti ale nebylo poškození jater vlivem alkoholu - to jeho srdce už tento nápor nevydrželo.

Mimochodem, Jakoubková ho přežila o pouhých osm let a dodnes není jisté, zda byla její smrt přirozená... nebo byla zavražděna. Po smrti Nováka totiž kdysi krásná herečka žila velmi osaměle a stýkala se hlavně s lidmi, kteří ji jen využívali. Lepily se na ni podivné existence v hospodách, co tak často navštěvovala, a ona jim půjčovala peníze. Její milenec, který s Jakoubkovou krátce žil,  po její smrti záhadně zmizel jako pára nad hrncem. A v jejím bytě chyběly nejenom peníze, ale i směnky, které s sebou neustále nosila...

Video
Video se připravuje ...

Úmrtí 2022: Kdo ze slavných nás tento rok opustil? Videohub

Fotogalerie
35 fotografií