Křížek to pak řekl v televizi. „Ano, je to strašná a překvapující zpráva. Náš PR manažer mi sdělil, že končím,“ potvrdil rocker primáckému Showtimu. Mohlo by se zdát, že se to týká jen jeho, ale končí celá kapela. „Já mám aspoň ještě druhou kapelu Kreyson, tak budu hrát s nimi. Ale je mi to moc líto,“ dodal smutně.

Blesk zajímal důvod, proč legendární kapela po víc než čtyřiceti letech fungování končí.

Smrt a rozvod

Křížek se nejprve obrnil floskulí, že končit se má přece v nejlepším. Po delším naléhání ale řekl, že se musí poradit s manažerem. A nakonec šel s pravdou ven: „Před dvěma lety nám umřel bubeník Radim Pařízek a nahradil ho jeho syn, basák Radim Pařízek mladší. Nicméně prochází teď těžkým obdobím rozvodu a kapelu už prostě nestíhá. Proto nám náš PR manažer všem oznámil, že skončí celá kapela...“

Už jen Kreyson

Radost z toho ale nemá. „Jsem z toho překvapený stejně jako vy. Nemám k tomu už co více dodat,“ konstatoval Křížek s tím, že Citron chystá rozlučkové podzimní turné, kde zahraje největší hity. Dál už bude zpěvák vystupovat jen s Kreysonem. „Svou energii dám do nových písniček,“ uzavřel Křížek.

Česká Metallica

Kapela Citrón vznikla v roce 1976, mezi její zakládající členy patřili i kytarista Olda Říha (75) a bubeník Tolja Kohout (†61) z Katapultu. V roce 1981 se ale kapelníkem stal bubeník Radim Pařízek (†67) a nastolil éru skutečného Citronu. Z názvu odstranil čárku a spolu se zpěvákem Stanislavem Hranickým (†62) odvedli kapelu od bluesrocku k poctivému tvrdému rocku. Nahrávka Plni energie z roku 1986 se stala okamžitě zlatou a prodalo se přes půl milionu nosičů!

Pro Čechoslováky unuděné normalizačním popíkem byli vlasáči z Moravy zjevením na úrovni Metalliky či Iron Maiden, což dokládalo druhé místo ve Zlatém slavíkovi 1987 za Elánem. Ve stejném roce si Hranický po koncertě v Bratislavě těžce zlomil nohu a na jeho místo kapela angažovala právě Láďu Křížka z Vitacitu. S ním pak nahrál album Radegast, které je dodnes považováno za nejlepší české heavymetalové album všech dob!

Skupinu také katapultovalo na úplnou špici hitparád. Úspěch pak korunovalo vítězství v anketě Zlatý slavík 1988, v níž bodovala i jejich zpěvačka a Pařízkova manželka Tanja (59). Počátkem roku 1989 Citron ještě začal připravovat další řadové album Vypusťte psy, v té době ale jeho řady opustil Křížek a založil si Kreyson. Do Citronu se vrátil až v roce 2015 a významnou měrou se podílel na albu Rebelie rebelů a dodnes s nimi úspěšně objížděl rockové festivaly.

Guru Radim Pařízek (†67): Nepřežil operaci...

Bývalý kapelník Citronu Radim Pařízek (†67) byl nejen muzikant, ale po sametové revoluci také majitelem řady rádií, televizí a vysílacích multiplexů, přes které třeba zachránil hudební stanici TV Šlágr. Zemřel v březnu 2021 kvůli pooperačním komplikacím. „Měl potíže se žlučníkem a střevy, nějak se to celé zhoršilo a Radim to bohužel nezvládl...“ popsal tehdy zdroj z jeho okolí.

Video
Video se připravuje ...

Rocker Láďa Křížek na plastice: Budete koukat, co si nechal přešít! Už podruhé Kisa Císařová

Fotogalerie
16 fotografií