Výrazná žena a talentovaná režisérka, která se prosadila v rámci silných mužských osobností v 60. letech 20. století, natočila celou řadu nezapomenutelných filmů. Od Sedmikrásek přes komedii Dědictví aneb Kurvahošigutntag až po sci-fi horor Vlčí bouda. Start její kariéry u filmu ale hvězdný moc nebyl. V roce 1957 přijali sice Věru Chytilovou na FAMU na Barrandově, ale jelikož ten rok nastoupilo sedm studentů, vedení už dopředu vědělo, že dva musí vyhodit.

Vytipovali si Věru, teprve pak začali hledat důvod. Dnes se uvádějí dva. Tím prvním se prý stal nedostatečně splněný úkol, kdy Věra místo němého filmu natočila film s hudbou.Ten druhý bylo udání. Vedení školy došel anonymní dopis, že si Věra údajně jezdí po Olomouci, kam se stěhovala, taxíkem. To bylo tehdy nepřípustné, a tak musela pryč ze školy. Věru to zničilo a rozhodla se pro zoufalý krok - na koleji, kde bydlela, si chtěla vzít život. Jedna ze spolubydlících ale naštěstí přišla domů právě ve chvíli, kdy si Chytilová řezala žíly na zápěstí.

Po neúspěšném pokusu o sebevraždu, po kterém jí navždy zůstaly viditelné jizvy na ruce, bloudila Věra po Praze. Došla až do výstavní síně na Karlově náměstí, kde úplnou náhodou potkala neznámého muže. Dal se s ní do řeči a Věra mu v domnění, že je to nějaký cizinec, odvyprávěla svůj nešťastný příběh. Nakonec se ukázalo, že to byl docent Stefan Morawski z katedry estetiky varšavské univerzity, který do Prahy přijel na setkání rektorů a prorektorů uměleckých škol. Za Věru se přimluvil a stal se zázrak - směla se vrátit na FAMU.

Sebevražedné myšlenky jí prý rozmlouval i herec Miloš Kopecký (†73), jenž se pak o řadu let později, v době, kdy už měla za sebou Chytilová jeden rozvod, stal jejím pravděpodobně nejslavnějším milencem. Chodili spolu asi tři roky, ale Chytilová si dobře uvědomovala úskalí vztahu. „Byl to přelétavý člověk. Zohledňoval jenom svoje hledisko. Nechtělo se mu opouštět jeho pohodlí,“ stěžovala si Věra. Vše vyvrcholilo, když objevila Kopeckého tajný deník. „Konečně doma, konečně klid,“ napsal si Miloš po jejich rande. 

Video
Video se připravuje ...

Sommerová o Chytilové (+85): Chtěla skočit z okna! Jan Jedlička, Markéta Reinischová

Nelze se mu ale divit. Chytilová, která zamlada platila za velkou krásku, měla pověst velmi hysterické ženy, která terorizovala a urážela své herce, aby z nich dostala ten nejlepší možný herecký výkon, a hádkám se nebránila ani v soukromí. Například na jednom společném výletě na kolech jí Kopecký údajně řekl, že je mezi nimi všechno fajn, ale kdyby nebyla jeho a on by o ni musel usilovat, bylo by to ještě krásnější. Tím ji naštval tak moc, že ho bez milosti shodila z kola. Při jiné hádce na něj zase vylila hrnek s mlékem...

Temperamentní režisérka však nikdy neměla nouzi o muže. Jejím prvním mužem byl fotograf Karel Ludwig (†57), s nímž se seznámila při natáčení Císařova pekaře, kde hrála dvorní dámu. Druhým manželem se stal kameraman Jaroslav Kučera (†61), kterému Věra porodila dceru Terezu (58), co se později stala herečkou divadla Sklep, a syna Štěpána (54), jenž je - po otci - kameramanem. 

Hojně se spekulovalo i o jejím vztahu s režisérem Otakarem Vávrou (†100), okouzlil ji Mario Pepe, co pracoval na argentinské ambasádě, a v její posteli skončil i režisér Jan Němec (†79), ex-manžel zpěvačky Marty Kubišové (80). Bylo na ní nejspíš něco neodolatelného...

Pokud máte psychické potíže či jakékoliv trápení, obraťte se na odborníky například na Lince důvěry 800 155 555 nebo v Centru krizové intervence 284 016 666. Služby jsou poskytovány nonstop.
Fotogalerie
39 fotografií