Ani po letech není skon legendárního zpěváka Petra Muka zcela vyjasněn. Z tohoto světa navždy odešel 24. května 2010 a policie tehdy uvedla, že jeho úmrtí vyhodnotili jako nešťastnou událost. Bližší podrobnosti ale nezveřejnila a příčinu jeho smrti oficiálně neoznámili ani pozůstalí. S největší pravděpodobností se ale jednalo o nehodu. Jenže jakou? Spekulovalo se, že se zpěvák v opilosti udusil zvratky. Další verze pak mluvila o selhání srdce kvůli vražedné kombinaci alkoholu a léků, které Petr užíval kvůli těžké maniodepresi.

S touto duševní chorobou Muk dlouhá léta bojoval. Původně se sice neléčil a snažil se ze stavů, kdy se střídala euforie s beznadějí, dostat sám. Pak pochopil, že to nepůjde, a vyhledal lékaře. Absolvoval několik sérií elektrošoků, lékaři pro něj sestavovali různé kombinace léků. Ne všechny mu ale sedly hned napoprvé. Možná i proto krátce po druhé svatbě skončil v psychiatrické léčebně. V depresivních stavech měl nutkání sáhnout si na život, o čemž svědčily i jizvy na jeho zápěstích. V jednom ze svých záchvatů si totiž pokusil podřezat žíly... 

„Bylo období, kdy byl úplně v pohodě, ale pak přišly tzv. minusy. Petr spal pouhé tři hodiny a neustále chodil,“ popsala před časem důsledky depresí Mukova někdejší partnerka Michaela Klímková Mikešová (53), která po jeho boku prožila 11 let. „Pak měl období dumek, to vznikaly jeho pomalé písničky. Myslím, že v té době vznikla píseň Tančíš sama,“ dodala. Únik hledal i mezi pochybnými existencemi, což ho dovedlo až k soudu, kde se řešila žaloba na gang spojený s narkotiky.

Co přesně se dělo v noci, kdy geniální zpěvák vydechl naposledy? Jak se shodovali Mukovi známí, zpěvák po nedělním pražském koncertu kapely Kiss odjel domů slavit a sledovat dozvuky finále mistrovství světa v hokeji mezi Českem a Ruskem. Podle očitých svědků se mezitím zastavil na pár skleniček tvrdého alkoholu v jednom pražském baru. Poté se vrátil do svého vinohradského bytu, pustil si televizi a opět si nalil. Usnul v obývacím pokoji... a už se neprobudil. 

Video
Video se připravuje ...

Bílá rakev se přenáší na místo posledního odpočinku Petra Muka. Blesk.cz

K ránu se probudila zpěvákova žena Eva v ložnici sama. Vydala se manžela hledat v jejich rozlehlém mezonetovém bytě. Našla ho v obýváku a nejdříve si myslela, že spí. Pak ale zjistila, že nedýchá a okamžitě volala záchranku. Ta dorazila po desáté hodině dopoledne a po ohledání konstatovala: „Prášky, alkohol, intoxikace. Udusil se zvratky. Sebevražda téměř vyloučena. Finálně to ukáže pitva.“ Ta podle informací Blesku prokázala, že Muk měl v době smrti v krvi přes 2 promile alkoholu...

Pohřeb se konal 3. června 2010 na českokrumlovském hřbitově. Mukova rodina respektovala zpěvákovu náklonnost k judaismu a během posledního rozloučení, ač při obřadu v katolickém kostele a uložením ostatků na křesťanském hřbitově, došlo na některé židovské zvyky. Muk proto spočinul v bílé nelakované rakvi - ta musela být podle židovského učení co nejprostší. Všichni měli v ruce bílou růži a smuteční obřad takřka beze slov provázela jen hudba, kterou Petr miloval.

Fotogalerie
49 fotografií