Jiří Macháně (†82) patřil mezi skutečné legendy ve svém oboru. Kameře se věnoval už od mládí - absolvoval studium kameramanské profese na pražské FAMU v roce 1964, poté nastoupil do Československého armádního filmu. Kariéru u filmu započal jako druhý kameraman na ponuré vizi Jana Schmidta (†85) Konec srpna v hotelu Ozon a na deziluzivní fresce Karla Kachyni (†79) Ať žije republika.

Samostatnou kameramanskou práci zahájil Schmidtovým snímkem Kolonie Lanfieri natáčeným v Sovětském svazu v době srpnové invaze do Československa. Jeho cit pro záběr se uplatnil v mnoha úspěšných filmech i seriálech - třeba Návštěvníci, Náhrdelník či Komisař Maigret. Spolupracoval s Jurajem Herzem (†83), Františkem Vláčilem (†74), Františkem Filipem (†90) či Janem Němcem (†79).

Působil také dlouhá léta jako pedagog na pražské FAMU, kde výrazně přispěl k formování katedry kamery. K úspěchům však bylo nutno započítat i jisté pády -  jeho Smuteční slavnost, které dal vzniknout společně s režisérem Zdeňkem Sirovým (†63), podávající pravdivý obraz vesnice v období 50. a 60. let skončila v trezoru. Znovuuvedení se dočkala až v roce 1990. Jejich Černí baroni, komedie natočená na motivy stejnojmenné knihy Miloslava Švandrlíka (†77), se však dočkala obrovského diváckého úspěchu.

Video
délka: 01:19.12
Video se připravuje ...

Harapes o pohádce Panna a Netvor: Měl to hrát Bartoška, byl jsem větší fešák! Tereza Kühnelová, Petr Soukup

V roce 2015 udělila Asociace českých kameramanů Macháněmu cenu za celoživotní dílo. Za nejpodstatnější část své tvorby pokládal Macháně spolupráci s Jurajem Herzem - kromě výše zmiňované Panny a netvora natočili i neméně mrazivou pohádku Deváté srdce. „Udělali jsme spolu asi 15 filmů, když k tomu připočítám televizi. Točili jsme i v Německu či pro Francouze,“ řekl při předávání ceny v roce 2016.

Podle něj měl tento režisér ohromné vidění, moc si spolu nemuseli povídat a rozuměli si. „Zkrátka tu jeho představivost jsem chápal - a doufám, že on byl také spokojen,“ dodával s úsměvem muž, jenž k pohádkovým příběhům dodal svou kamerou bez přehánění až hororový podtón. Mysteriózní horor se pak stal i posledním filmem, který natočil - snímek T.M.A. v roce 2009.

Fotogalerie
38 fotografií