Prozradila to jeho dcera na křtu CD Osmička a její přátelé, věnovaném právě tatrovkám. Bára Munzarová (50) přišla s dcerou Aničkou (20), jejímž otcem je herec Jiří Dvořák (55). A rovnou z domova přinesly jedinou památku, která krutou hrou osudu po tatínkově velmi úspěšném závodění za volantem tatraplanu zbyla. „Zůstala nám jen tato kombinéza,“ ukázala herečka a Anička se pro větší názornost oblékla do vesty od dědečkova závodního oblečení.

Bláhové představy

Přitom v roce 1989 vyhrál Munzar mistrovství Evropy historických vozů. Na závodní speciál Tatra 602 Tatraplan Sport si dokonce se spolupracovníky sám vyrobil karoserii. Zřejmě i tahle skutečnost ho podpořila v rozhodnutí začít po sametové revoluci podnikat v karoseriích a náhradních dílech. Založil společnost LM – Export – Import. Ze sportovního světa byl zvyklý na poctivé jednání. To ale v tomto případě neplatilo.

Prodal i vzácné obrazy

„Měl smůlu na společníka a zbyly jen dluhy. Doma pak mizely ze stěn originály obrazů, které musel prodat, aby splatil pohledávky. Nakonec došlo i na jeho tatru,“ zavzpomínala Bára. Pohledávky se pohybovaly nad dvěma miliony korun, což byly před 30 lety velké peníze. Naštěstí se milovaný vůz dostal do dobrých rukou nadšeného fanouška.

S Hlaváčovou na konzervách

Luděk jezdil závody milionářů, ale sám jen nízkonákladově. O opulentních rautech se mu ani nesnilo. Jeho manželka Jana Hlaváčová (84) vozila s sebou do zahraničí konzervy vepřového ve vlastní šťávě. Z jejich karavanu se linula libá vůně, až se kolikrát museli s kolemjdoucími podělit. Na žádné drahé restaurace neměli čas ani finance, jenže kvůli lásce k motorům vše překonali nestěžovali si. Užívali života kolem rychlých kol.

Replika speciálu

Závodní speciál Tatra 602 Tatraplan Sport vznikl ve dvou kusech. První exemplář stal osudným Bruno Sojkovi, jenž v něm zahynul v červnu 1951 během tréninku na trati Ecce Homo u Šternberku. S druhým vozem, osazeným motorem Tatra 603A, havaroval Josef Chovanec roku 1953 při pokusu o překonání rychlostního rekordu. Nehodu přežil, auto ale shořelo. Některé díly z vraku získal Luděk Munzar, jenž i s pomocí designéra Václava Krále vyrobil repliku tatraplanu.

Video
Video se připravuje ...

Vdova Hlaváčová promluvila o smrti Munzara! A hvězdu seriálu MOST! Hofmanna chtějí i v zahraničí Bára Horáková, Lukáš Červený

Fotogalerie
98 fotografií