I přes zrušené koncerty a vystoupení oba zpěváci, kteří tvoří pár a mají spolu dvě děti, práci pořád měli. Smetana tou dobou stále moderovala v internetové televizi DVTV, která natáčela i v době pandemie. Její partner Jordan zase vystupoval v pořadu TV Nova Tvoje tvář má známý hlas. Tam se podle zjištění Blesku pohybují honoráře od 10 do 50 tisíc za jeden díl.

Podle informací podcastu Insider si ale oba v prosinci 2020 zažádali na ministerstvu průmyslu a obchodu o jednorázovou kompenzaci 60 tisíc korun na osobu.

Porušení podmínek?

Blesk proto zjišťoval, zda oba splnili podmínky dotace a zda stát kontroluje, na co dotyční příjemci finanční prostředky použili. 

„O peníze mohou žádat subjekty, které byly v přímé souvislosti s mimořádnými opatřeními vlády výrazně limitovány ve svém provozu či dané kulturní akce byly zrušeny či přesunuty,“ stojí v podmínkách programu. Podle těchto slov tak asi oba nic neporušili a na podporu měli nárok. 

A tak peníze využili na relax u moře. Oproti jiným kolegům z umělecké branže to ale nevypadá dobře. Někteří totiž museli kvůli covidu často změnit i svá povolání a stali se na dočasnou dobu kurýry či pokladními, aby se uživili.

Nemluvě o restauratérech, kadeřnících a dalších. Hlavní otázkou proto zůstává, zda je správné »shrábnout« od státu 120 tisíc (2x60 tisíc – pozn. red.) a hned po vyplacení sbalit kufry a vyrazit si válet šunky na Bali. A tam právě Smetana spolu s Hajem vyrazili.

Seznam příjemců podpory zveřejnil tento týden web hlidacstatu.cz, čímž spustil vlnu nevole nejen mezi postiženými drobnými živnostníky či provozovateli restaurací a obchůdků a služeb, ale také mezi samotnými umělci. Zda měli všichni stejné právo na podporu - a pokud ano, zda to neodporovalo aspoň etice - právě v porovnání s děsivými osudy drobných a středních podnikatelů či zaměstnanců.

VIDEO: Blesk Podcast: Tata Bojs proměnili Emmu Smetanu k nepoznání. Chválil ji i Milan Cais

Video
Video se připravuje ...

Blesk Podcast: Tata Bojs proměnili Emmu Smetanu k nepoznání. Chválil ji i Milan Cais Jiří Marek, Lukáš Červený

Fotogalerie
118 fotografií