Před třemi lety si hanspaulská kapela připomínala 30 let od svého vzniku. Nová deska přitom zní, jako kdyby skupina čtyř muzikantů se svým dvorním zvukařem a producentem Dušanem Neuwerthem vůbec nezestárla. Opět se věnují aktuálním tématům, ale zvládají se u toho bavit a posluchače někdy i přimrazit. K duetu si v písni 2031 z Ležaté osmičky přizvali rappera Vladimira 518, na poslední desce zase hostuje Emma Smetana.

Skladba Tajemství byla podle Milana Caise natočena rovnou se dvěma excelentními zpěvačkami. Tou druhou byla Aneta Langerová, která zpívala česky, Cais jí sekundoval „brumlavou“ francouzštinou. Na album však byla vybrána verze s Emmou Smetana, jejímž druhým rodným jazykem je francouzština: „Měl jsem nahranou Gainsbourgovu francouzštinu, tak proto si to Emma překlopila do své polohy a udělala křehkost a něžnost, netlačení na pilu… a ve slokách jí to šlo úplně samo. Výrazy, které má v písničce, se mi hrozně líbí, strašně se jí to povedlo,“ pochvaloval si výsledek Milan Cais, jenž dodal: „Ona odkryla něco, co jsem od ní neznal.“

Posuďte sami, která verze je lepší. Zde zpívá Emma Smetana:

Mrazivá předpověď z Nanoalba

Tata Bojs se ve svých písních nebrání ani tématu technologie, případně jak proniká do našich životů. Ne náhodou byl pro poslední desku zvolen název Jedna nula, který odkazuje na binární soustavu, v níž pracují moderní počítače a další zařízení. V roce 2004 svým textem dokonce částečně předpověděli i dnešní koronavirovou pandemii. „Na Nanoalbu je hlavní postavou vir, sice to není ten, který známe dnes, ale nějak jsme si ho pojmenovali, dali jsme mu tvar a celý příběh se točí kolem léčby. Projev profesora docenta Tečky v písni Léčitel v podání Jiřího Schmitzera je čím dál víc aktuální, tak mě z toho mrazí. To se někdy stane, že aniž by člověk tušil, tak popíše v nějakou dobu něco, co se pak přihodí,“ přiznává zpěvák a výtvarný umělec.

Poslechněte si Anetu Langerovou s Tata Bojs:

Do životů členů kapely pak technologie proniká v poslední době zejména u jejich dětí, které je prý velmi těžké dostat od mobilních telefonů. „Je to šílený, jak člověk vymýšlí cesty, jak je od toho trochu odtáhnout a nabídnout jim jinou alternativu. Myslím si, že to budeme mít ještě hodně těžký,“ říká k pronikání technologií do života lidí Milan Cais.

Na konci června vyrazí pražská kapela Tata Bojs opět na koncerty. V termínech od 15. do 17. 6. je můžete vidět na koncertě v holešovickém Azylu78 s taneční skupinou Dekkadancers, s níž si připravili v šapitó jedinečnou show. O dalších koncertech se dozvíte zde.

Jakou budoucnost za 20 let pro lidstvo odhaduje Cais, jak je těžké vytvářet v hudbě humor a čím se liší od ostatních tuzemských kapel, se dozvíte od umělce Milana Caise v Blesk Podcastu:

Video
Video se připravuje ...

Blesk Podcast: Tata Bojs proměnili Emmu Smetanu k nepoznání. Chválil ji i Milan Cais. Jiří Marek, Lukáš Červený

Fotogalerie
34 fotografií