Byl úspěšný, uznávaný, spolupracoval s předními českými umělci, měl krásnou ženu a děti, co se měly k světu. Přesto nebyl šťastný, jelikož ho sužovala takzvaná rakovina mysli. Jeho psychika se výrazně zhoršila v době, kdy spolupracoval na muzikálu Golem. Při práci jej popadaly běsy, které jeho manželka Vendula Pizingerová (49) popsala v knize Téma na román. „Přišel za námi s Kubou do kuchyně, pistoli si strčil do pusy a začal nám názorně s podivným výrazem v očích ukazovat, co taky může udělat…“ líčila jednu z děsivých scén. Jednou také předstíral infarkt, aby se o něj Vendula bála.

Jeho stav se ještě zhoršil po premiéře Golema. Dva měsíce předtím, než Karel Svoboda ukončil svou pozemskou pouť, měl před manažerem Michelem Fleischmannem (69) prohlásit: „Už mě ten život tady nebaví… Je třeba to skončit!“ Jeho nálady se střídaly jako na houpačce. Občasné světlé chvíle, kdy překypoval energií a tvůrčí náladou, střídaly hluboké deprese, pocity marnotratnosti a beznaděje.

V onen víkend, kdy se rozhodl vše ukončit, byl sám. Vendula se synem Jakubem (16) tehdy odjela na Šumavu, kde skládala zkoušky z marketingu. Prosila sice Karla, aby jel s nimi, ale ten odmítl. Prý si alespoň může doma v klidu přemýšlet…

VIDEO: Unikátní dokument o Karlu Svobodovi uvidíte na ČT1 v sobou 29. ledna ve 21:20

Video
Video se připravuje ...

Unikátní dokument o Karlu Svobodovi uvidíte na ČT1 v sobou 29. ledna ve 21:20. Bohemia Motion Pictures

V sobotu 27. ledna na Karla přišly takové deprese, že si pokusil zavolat o pomoc svému kamarádovi docentu Janu Malému (78), tehdejšímu řediteli IKEMu. Právě v Institutu klinické a experimentální medicíny před pouhým měsícem prodělal katetrizaci srdce. Telefon ale zvedla manželka Malého s tím, že docent leží po operaci v nemocnici. Svoboda poděkoval a dál se utápěl v samotě a depresích.

V neděli dopoledne poklábosil na zahradě se zahradníkem, vydal se do samoobsluhy, kde si nakoupil, a s majitelem místní pizzerie se domluvil, že večer, až Vendula přijede, k němu zajdou na kafe. To bylo přesně v tu dobu, když Vendula složila zkoušky na výbornou. Volala mu to a Karel byl na ni po právu hrdý.

Kolem třetí hodiny odpoledne mu už cestou domů volala znovu, aby se domluvili na večeři. Mezitím se ale jeho duševní stav opět zhoupl dolů. Hodinu po telefonátu s manželkou vyšel hitmaker, jenž je podepsán pod největšími hity Karla Gotta (†80) či muzikálem Noc na Karlštejně, jenom ve svetru a s legálně drženým revolverem v ruce na zahradu. Došel až ke vjezdovým vratům do zahrady, přiložil si revolver ke spánku a potom už jenom zmáčknul spoušť…

Revolver kultovní americké značky Smith & Wesson, model 36-7 a ráže 38 Special, kterým se skladatel zastřelil, byl mimochodem mrazivou součástí dědictví, které získal společně s dalšími dvěma Svobodovými zbraněmi jeho nejstarší syn Petr (42).

Fotogalerie
35 fotografií