*Jak se těšíte na premiéru Robinsona?

„Robinson se úspěšně hraje na hradech a zámcích, byl už v Mělníku, Opočně, na Sychrově a dalších, ale oficiální premiéra se uskuteční v průběhu září v Praze. A je samozřejmě otázka, jak se lidem za současné zdravotní situace bude chtít do divadla. Takže se těším, ovšem s určitým napětím. Však původně měla být premiéra už loni na podzim!“

*Jak vás napadlo téma Robinsona?

„Nenapadlo mne. Přišel za mnou hudební skladatel Zdeněk Hrubý, se kterým se známe z tenisu, a zeptal se mne, jestli bych nechtěl napsat libreto k muzikálu Robinson Crusoe. Myslel jsem, že je to žert, protože kdo zná předlohu, ví, že děj je celý o jednom muži, který je sám na ostrově, a až v samotném závěru se k němu přidá Pátek. Namítal jsem, že z něčeho takového se muzikál dělat nedá, byla by to one man show. Chtěl jsem to odmítnout. Ale Zdeněk mě utvrzoval v tom, že určitě něco vymyslím. (smích)“

*A jak vidno, vymyslel.

„Řekl jsem si, že Robinson přeci odněkud odjel, zanechal za sebou Mary, svoji lásku a další vztahy, a s tím se dá pracovat. To ale nestačilo. Proto jsem do děje napsal ještě postavu samotného romanopisce Daniela Defoa, který s Robinsonem vede dialog a vrací ho zpátky do Anglie, kde dál žijí jeho blízcí a jejich jednání se Robinsona přímo dotýká, což vytváří různé konfliktní situace. Nakonec je v muzikálu asi šestnáct postav!“

*Realizace muzikálu se poměrně protáhla… Proč?

„Je pravda, že muzikál provázela dost smůla. Původně měl být uváděn v divadle Hybernia. Ale kvůli finančním problémům producentky z premiéry sešlo.  Muselo se tedy najít jiné divadlo i jiný producent, podařilo se a pod vedením režiséra Václava Knoppa se muzikál mohl realizovat v divadle Na Maninách. 

*Původně ale na režijní stoličku muzikálu usedl Jiří Adamec

Myslím si, že důvodem změny režiséra byl konflikt mezi Jiřím Adamcem a Danielem Hůlkou. Nový producent chtěl pro hlavní roli zachovat Daniela Hůlku a tak režiséra v zájmu klidu vyměnil.

*Psal jste muzikál na konkrétní herce a zpěváky?

„Ne. Zdeněk Hrubý hudbu dělal s vidinou konkrétního obsazení, ale já nad tím v libretu neuvažoval. Přitom u jiných projektů konkrétní představu hereckého obsazení často mám. Třeba Sanitku 2 jsem psal na konkrétní herce. Samozřejmě to bylo dáno obsazením původní Sanitky, ale nějakou představu jsem měl i při psaní nových postav. To autorovi pomáhá. Už při psaní mohu pracovat s představou konkrétního hereckého projevu, vybavím si vizáž herce, jeho intonaci, mimiku….

*Jak vnímáte jako autor, když má nějaké vaše dítko – jako teď Robinson – takhle smolnou cestu k divákovi? Cítíte frustraci?

„Jsem vyučen filmem Lída Baarová, na ten jsem čekal čtrnáct let. Jsem pokorný a věřím, že pokud něco má spatřit světlo světa, tak se to stane. U Lídy Baarové jsem už ani nedoufal, že vznikne. Pohřbil jsem ji a přeci jen se to nakonec podařilo.

*Dělá vám ten film radost?

„Dělá. Lída Baarová se stala při premiéře v České televizi /8.1.2017/ nejsledovanějším distribučním filmem od roku 2004 a prvním českým filmem, který byl uveden na Netflixu. Pro každého autora je čekání, jestli se jeho látky ujme nějaký producent těžké, takže největší radostí je samozřejmě už sama realizace.

*Zmínil jste Sanitku 2, kterou právě ČT reprízuje, navíc v době, kdy žijeme ve snad už doznívající zdravotnické krizi. Lékaři ale byli vždycky frekventovanými postavami seriálů…

„Protože v jejich práci o něco opravdu jde. Život a smrt to je z dramatického hlediska to nejsilnější téma. Jaroslav Dietl provedl výkop Nemocnicí na kraji města, můj táta první Sanitkou, oba výkopy byly úspěšné, měly u diváků velký ohlas a na základě toho se toto téma rozvíjí dodnes a těží z něj i moderní seriály napříč všemi televizemi. Generují silné emoce.

*Koho vůbec napadlo v tátově Sanitce pokračovat?

„Vzpomínám si, když tátu oslovili, aby napsal pokračování Sanitky, ale on nechtěl, říkal tehdy, že už se seriály skončil. Měl pocit, že seriál jako žánr neumožňuje autorovi hlubší pohled na svět i na lidi v něm. Proto už seriály psát nechtěl. Namítal jsem, že je to škoda, tak jsem mu nabídl, že to napíši sám. Původně se na to netvářil, nedoporučoval mi to…“

*Proč?

„Byl přesvědčený, že budu od počátku v nevýhodě, že nová Sanitka bude neustále porovnávána s tou první. Pak řekl, že pokud by vůbec on uvažoval o pokračování Sanitky, nedával by už do děje žádné milostné linky, ale psal by čistě profesní seriál. Na tom jsme se ale neshodli. Oponoval jsem mu, že na seriály se dívá i ženské publikum, které právě takové motivy očekává. Nakonec mávl rukou, ať si to tedy udělám, jak chci.  

*Jak dlouho jste na scénáři pracoval?

„Přes rok. Často jsem při tom myslel na známý citát Stephena Kinga, který řekl, že psát román je jako plavit se v neckách přes Atlantik. Přesně takhle jsem se cítil, když jsem si sedl k první stránce prvního dílu. Každý díl má zhruba sto stran scénáře, víte, že dílů má vzniknout třináct… V tu chvíli pochopíte, jak asi vypadá nekonečno. Ale psal jsem to rád, táta vybudoval úžasné charaktery, se kterými se skvěle pracovalo. Mým úkolem bylo domyslet nové postavy, které by do pokračování osudů původních hrdinů zapadly.“

*Stihl táta vaše pokračování ohodnotit?

„Nestihl, zemřel v roce 2011 a Sanitka 2 vznikla 2013.“

*Máte nějakou zpětnou vazbu z přijetí diváků?

Filip Renč seriál natočil jinak, než Jiří Adamec původní Sanitku. Snažil se tomu příběhu dát větší dynamiku, přizpůsobit to tempu doby, Sanitka 2 je modernější, rychlejší, tím neříkám lepší…. Bylo to rozhodnutí producenta, aby pokračování natočil jiný režisér. Někteří diváci možná očekávali seriál melodramatičtější, s pomalejším tokem vyprávění, jako byla původní Sanitka, ale to nebylo mým cílem.  Kdyby diváci pokračování nepřijali, už by Sanitka 2  neměla po premiéře další dvě reprízy.

*V seriálu se objevili téměř všichni herci z původní Sanitky, odmítl vůbec někdo návrat do role?

„Pouze Petr Nárožný, který hrál garážmistra. Ve scénáři jsem tedy s tou postavou nemohl počítat.

*Řekl vám proč?

„Nikdy jsem s ním o tom nemluvil. Možná to bylo z piety k Jiřímu Adamcovi. Možná měl jiný důvod. Netuším….

*Nabízí se otázka, jestli by nemohla vzniknout Sanitka 3?

„Měli jsme s Filipem Renčem kdysi takové úvahy, že bychom se měli v ději kam posunout, především v postavě doktora Jandery, který pracuje jako Lékař bez hranic. Ale musel by nás někdo oslovit, což se nestalo. Jak už jsem řekl, není to povrchní téma a o něco v něm jde, což každého autora baví.“

VIDEO: Depp oznámil návrat do Česka! A Křížkův vzkaz z vězení pro syna školáka

Video
Video se připravuje ...

Depp oznámil návrat do Česka! A Křížkův vzkaz z vězení pro syna školáka Bára Horáková, Lukáš Červený

Fotogalerie
25 fotografií