Vánoční hvězdu, neboli pryšec nádherný, dracenu anebo třeba tchynin jazyk vídáváme téměř ve všech domácnostech. Jejich krásné listy mohou být lákadlem nejen pro domácí mazlíčky, ale také pro malé děti. Kontakt s nimi ale může být nebezpečný, proto je třeba umístit je mimo jejich dosah. Pro ptáky a kočky však není výška žádnou překážkou. 

Fotky jedovatých rostlin najdete v galerii.

Oblíbená vánoční hvězda

Vánoční hvězda je asi nejpopulárnějším z pryšců (Euphorbea). Tyto pěstitelsky nenáročné a půvabné rostliny však při sebemenším poškození vylučují mléčnou mízu, která silně dráždí kůži a při zasažení očí může poškodit zrak. “Mléčná míza pryšců je díky obsaženému latexu pro psy i kočky silně toxická. Při kontaktu s ní se u psů dostavují zvracení, otoky tlamy i čenichu,“ varuje Zuzana Novotná, produktová specialistka z eshopu SpokojenýPes.cz. 

Další jedovaté druhy pryšců

Další známým pryšcem je sukulent pryšec trojúhlý, který má navíc trny. Proto se snažte vyvarovat i mechanického poškození, kdy může pes zavadit o trny a způsobit si tak třeba i hnisavé rány. Velké popularity se v posledních letech dočkal také pryšec kroton. Ten při kontaktu s kůží vyvolává ekzémy. Pryšců existuje přes 2000 druhů a mohou vypadat velmi odlišně. Najdete je i na zahradě. „Po požití kterékoliv jedovaté rostliny je potřeba kontaktovat lékaře. Zjistěte, kterou část rostliny zvíře snědlo a kolik toho bylo. V žádném případě nečekejte na zlepšení stavu, nevyvolávejte zvracení a nepodávejte psovi mléko,“ dodává Zuzana Novotná.

Diffenbachie způsobuje otok

Možná vás překvapí, že jednou z nejčastějších příčin otrav pokojovými rostlinami u zvířat jsou rozšířené diffenbachie (Dieffenbachia). Při rozžvýkání části rostliny rychle dochází k intenzivnímu, silně bolestivému a zánětlivému otoku sliznic úst a trávicího traktu. Šťavelany, histaminy a jiné obsažené látky v míze způsobují záněty, nevolnosti, průjmy a silné slinění. Jako první pomoc při požití je doporučováno vypít roztok jedlé sody, lze jej také aplikovat zevně na podrážděnou pokožku. „Pokud váš pes sní anebo se poraní o rostlinu, vezměte ji k veterináři s sebou, abyste předešli možné záměně. Veterináři rostliny nebezpečné zvířatům znají a budou ihned vědět, jak reagovat,“ zdůrazňuje Zuzana Novotná.

Kolopějky: bolest až po několika hodinách

Kolopějky (Kalanchoe) jsou nenáročné kvetoucí rostliny hodící se do teplých a suchých bytů. V Jižní Africe a Austrálii, kde se tyto rostliny vyskytují ve volné přírodě, jsou otravy skotu a ovcí jimi běžné. Domácí zvířata by s nimi tedy neměla přijít do styku. Kalanchoe jsou rod rostlin z čeledi tlusticovitých. Jako takové velmi ochotně obráží a rychle se množí. Jedovaté jsou zejména květy rostliny. Po několika hodinách přichází bolesti břicha a zvracení. Otrava je doprovázena depresemi, poruchou srdečního rytmu a problémy s dechem.

Krásné toulitky a "čistič" lopatkovec

Toulitky (Anthurium) pocházejí také z čeledi aróniovitých, které jsou jedovaté úplně všechny. Jejich nápadný květ si s jinou květinou nespletete. Mají typické květenství: palici a dlouhý toulec. Patří mezi nenáročné pokojovky. Na dotyk nebezpečné nejsou, ale obsahují jehlice šťavelanu vápenatého, který způsobují pálení v krku a jeho otok, svědění horního patra a zánět žaludku a střev. Některé druhy navíc obsahují enzymy, které mohou způsobit i selhání ledvin. Do čeledi aróniovitých patří také Lopatkovec, který na druhou stranu patří mezi nejúčinnější živé čističky vzduchu. Dokáže totiž účinně zachycovat látky uvolňující se z nábytku a lepené dřevotřísky.

 

Tchýnin jazyk a další agávovité rostliny

Tchýnin jazyk (Sansevieria) a dračinec (Dracaena) z čeledi agávovitých obsahují alkaloidy a saponiny, které po požití způsobují podráždění trávicího traktu. Zároveň však dracena dokáže významně čistit vzduch, konkrétně od trichlorethylenu, formaldehydu a benzolu. Šplhavník (Epipremnum) je liána, která ve své nedospělé formě vyniká rychlým rozrůstáním a stejně jako téměř nezničitelná popínavka potos (Scindapsus) způsobuje otoky, křeče a dýchací potíže až dušení.

Smrtelně jedovaté oleandry

Další oblíbenou jedovatou liánou je mandevila, která se pěstuje nejčastěji na balkónech a její ve větru pohybující se výhonky jsou velkých lákadlem pro kočky. Na balkónech, terasách a zahradách také často najdete atraktivní oleandry (Nerium), jedny z nejjedovatějších rostlin. K usmrcení dítěte stačí pozřít jeden jediný list. Jedovatá je ale celá rostlina. Projevy otravy jsou podobné jako u jiných jedovatých rostlin: zvracení, průjem, horečka, třes, křeče a závratě. Toxické látky oleandrin a neriin působí přímo na srdce a zvyšují tonus srdeční svaloviny.

Za co vyměnit jedovaté rostliny?

Z dalších domácích rostlin si pozor dávejte na monstery, azalky, oleandry, kalanchoe, bramboříky, hyacinty, zamioculcasy, klívie, hvězdníky, aglaonoemy, alokázie, kaly, amarylisy a petúnie.

„Vyměnit je můžete za bezpečné rostliny: bromélie, afelandry, africké azalky, ledviníky, vánoční kaktusy, zelence, begónie, ibišky, cypřiše, eukalypty, voděnky, citrusy či většinu kapradin,“ uzavírá Zuzana Novotná.