Vánoční hvězdu, dracenu anebo třeba tchynin jazyk vídáváme téměř ve všech domácnostech. Jejich krásné listy mohou být lákadlem nejen pro domácí mazlíčky, ale také pro malé děti. Kontakt s nimi ale může být nebezpečný, proto je třeba umístit je mimo jejich dosah. Pro ptáky a kočky však není výška žádnou překážkou. 

Vánoční hvězda je asi nejpopulárnějším z pryšců (Euphorbea). Tyto pěstitelsky nenáročné a půvabné květiny však při sebemenším poškození vylučují mléčnou mízu, která silně dráždí kůži a při zasažení očí může poškodit zrak. “Mléčná míza pryšců je díky obsaženému latexu pro psy i kočky silně toxická. Při kontaktu s ní se u psů dostavují zvracení, otoky tlamy i čenichu,“ varuje Zuzana Novotná, produktová specialistka z eshopu SpokojenýPes.cz. 

Další známým pryšcem je sukulent pryšec trojúhlý, který má navíc trny. Proto se snažte vyvarovat i mechanického poškození, kdy může pes zavadit o trny a způsobit si tak třeba i hnisavé rány. Velké popularity se v posledních letech dočkal také pryšec kroton. Ten při kontaktu s kůží vyvolává ekzémy. Pryšců existuje přes 2000 druhů a mohou vypadat velmi odlišně. Najdete je i na zahradě. „Po požití kterékoliv jedovaté rostliny je potřeba kontaktovat lékaře. Zjistěte, kterou část rostliny zvíře snědlo a kolik toho bylo. V žádném případě nečekejte na zlepšení stavu, nevyvolávejte zvracení a nepodávejte psovi mléko,“ dodává Zuzana Novotná.

Možná vás překvapí, že jednou z nejčastějších příčin otrav pokojovými rostlinami u zvířat jsou rozšířené diffenbachie (Dieffenbachia). Při rozžvýkání části rostliny rychle dochází k intenzivnímu, silně bolestivému a zánětlivému otoku sliznic úst a trávicího traktu. Šťavelany, histaminy a jiné obsažené látky v míze způsobují záněty, nevolnosti, průjmy a silné slinění. Jako první pomoc při požití je doporučováno vypít roztok jedlé sody, lze jej také aplikovat zevně na podrážděnou pokožku. „Pokud váš pes sní anebo se poraní o rostlinu, vezměte ji k veterináři s sebou, abyste předešli možné záměně. Veterináři rostliny nebezpečné zvířatům znají a budou ihned vědět, jak reagovat,“ zdůrazňuje Zuzana Novotná.

Kolopějky (Kalanchoe) jsou nenáročné kvetoucí rostliny hodící se do teplých a suchých bytů. V Jižní Africe a Austrálii, kde se tyto rostliny vyskytují ve volné přírodě, jsou otravy skotu a ovcí jimi běžné. Domácí zvířata by s nimi tedy neměla přijít do styku. Kalanchoe jsou rod rostlin z čeledi tlusticovitých. Jako takové velmi ochotně obráží a rychle se množí. Jedovaté jsou zejména květy rostliny. Po několika hodinách přichází bolesti břicha a zvracení. Otrava je doprovázena depresemi, poruchou srdečního rytmu a problémy s dechem.

Toulitky (Anthurium) pocházejí také z čeledi aróniovitých, které jsou jedovaté úplně všechny. Jejich nápadný květ si s jinou květinou nespletete. Mají typické květenství: palici a dlouhý toulec. Patří mezi nenáročné pokojovky. Na dotyk nebezpečné nejsou, ale obsahují jehlice šťavelanu vápenatého, který způsobují pálení v krku a jeho otok, svědění horního patra a zánět žaludku a střev. Některé druhy navíc obsahují enzymy, které mohou způsobit i selhání ledvin. Do čeledi aróniovitých patří také Lopatkovec, který na druhou stranu patří mezi nejúčinnější živé čističky vzduchu. Dokáže totiž účinně zachycovat látky uvolňující se z nábytku a lepené dřevotřísky.

Tchýnin jazyk (Sansevieria) a dračinec (Dracaena) z čeledi agávovitých obsahují alkaloidy a saponiny, které po požití způsobují podráždění trávicího traktu. Zároveň však dracena dokáže významně čistit vzduch, konkrétně od trichlorethylenu, formaldehydu a benzolu. Šplhavník (Epipremnum) je liána, která ve své nedospělé formě vyniká rychlým rozrůstáním a stejně jako téměř nezničitelná popínavka potos (Scindapsus) způsobuje otoky, křeče a dýchací potíže až dušení.

Další oblíbenou jedovatou liánou je mandevila, která se pěstuje nejčastěji na balkónech a její ve větru pohybující se výhonky jsou velkých lákadlem pro kočky. Na balkónech, terasách a zahradách také často najdete atraktivní oleandry (Nerium), jedny z nejjedovatějších rostlin. K usmrcení dítěte stačí pozřít jeden jediný list. Jedovatá je ale celá rostlina. Projevy otravy jsou podobné jako u jiných jedovatých rostlin: zvracení, průjem, horečka, třes, křeče a závratě. Toxické látky oleandrin a neriin působí přímo na srdce a zvyšují tonus srdeční svaloviny.

Z dalších domácích rostlin si pozor dávejte na monstery, azalky, oleandry, kalanchoe, bramboříky, hyacinty, zamioculcasy, klívie, hvězdníky, aglaonoemy, alokázie, kaly, amarylisy a petúnie. „Vyměnit je můžete za bezpečné rostliny: bromélie, afelandry, africké azalky, ledviníky, vánoční kaktusy, zelence, begónie, ibišky, cypřiše, eukalypty, voděnky, citrusy či většinu kapradin,“ uzavírá Zuzana Novotná.