Neděle 16. června 2024
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Oblačno 22°C

Jak správně vyprat či vyčistit péřovou bundu před zimou?

/
 • (iStock.cz)
  26. října 2022 ● 06:00

  Potřebovali byste péřovou bundu či kabát, ale bojíte se, abyste své oblečení domácím praním nezničili? Když dodržíte základní pravidla, obavy mít nemusíte. Poradíme vám, jak na to, aby zůstalo pěkně nadýchané.

 • 1.

  Zkontrolujte štítek

  Autor: iStock.cz

  Výrobci doporučují jednou za rok péřové oblečení vyprat. Tato pravidelná údržba prodlužuje jeho životnost. Pokud si nejste stoprocentně jisti, zda se právě ten váš oblíbená bunda dá vyprat, řiďte se v první řadě symboly na štítku. Ten obvykle najdete v bočním švu na vnitřní straně nebo uvnitř vnitřní náprsní kapsy. Na něm jsou uvedeny základní údaje, jako zda se výrobek skutečně může prát, na kolik stupňů, i při jaké teplotě ho můžete sušit v sušičce.

 • 2.

  Příprava před praním

  Autor: iStock.cz

  Před tím, než oblečení vložíte do pračky, pečlivě zapněte všechny suché i normální zipy, druky, popřípadě knoflíky... Zabráníte tak jejich případnému zničení nebo poškození látky. Nezapomeňte prohlédnout také všechny kapsy. Drobné znečištění odstraňte vlhkým hadříkem nebo jemnou houbičkou. Špínu v oblasti límce (například od make-upu), manžet a kolem kapes vyperte v ruce s velmi malým množstvím mýdla. Lze ji také dobře odstranit odličujícími navlhčenými ubrousky 3v1.

 • 3.

  Zapomeňte na klasický prášek a aviváž

  Autor: iStock.cz

  Nikdy bundy a kabáty naplněné prachovým peřím neperte v běžném pracím prášku. Peří je totiž pokryté vrstvou přirozeného tuku, kterou byste odstranili. Ztratilo by tak nejen na své pružnosti, ale především by přišlo o termoizolační vlastnosti, díky kterým je vám v péřovém oblečení tak příjemně teploučko. Pořiďte si  speciální prací prostředek určený na oděvy obsahující peří. Ty umí také do určité míry obnovit voděodolnost látky. Nikdy také nepoužívejte aviváž, která narušuje strukturu a pevnost vláken a ničí technické materiály.

 • 4.

  Samotné praní

  Autor: iStock.cz

  Některé nové pračky mají speciální program na peří nebo na outdoorové oblečení. Ten využívá optimálně řízený průběh teplot a speciálně vyladěné pohyby bubnu, díky čemuž si oblečení uchová odolnost vůči vodě a prodyšnost. Pokud máte spotřebič bez takového programu, nastavte ho na šetrné praní či jemné prádlo a teplotu na 40° C. Vypněte také ždímání a odstřeďování. Po máchání jen vodu vypusťte. Při praní v pračce můžete do bubnu přidat několik tenisových či florbalových míčků – docílíte tak lepšího roztřepávání chuchvalců peří při praní.

 • 5.

  Pozor, aby peří nezplesnivělo

  Autor: iStock.cz

  Správné sušení je také důležité. Péřové oblečení můžete sušit jen tak na vzduchu ve vodorovné poloze. Mokré ho položte na ručník, přikryjte druhým ručníkem a vymačkejte z něho vodu. V dobře větraném prostoru pak oblečení rozložte horizontálně na sušáku a pravidelně ho několikrát během sušení otáčejte a protřepávejte, aby v bundě nevznikly chuchvalce peří, které by začaly plesnivět. Nikdy ale péřové oděvy nesušte na slunci, peří by se přesušilo a začalo by se lámat. Stejně nevhodné je například i topení.

  Mnohem lepší je sušení v sušičce, ale musíte dodržet důležitá pravidla. Nastavte ji na nízkou teplotu a k bundě také přihoďte pár speciálních míčků, které zajistí stejnoměrnější rozmístění a také načechrání peří při sušení. Navíc také sníží dobu sušení. Seženete je na internetu nebo v prodejně se sportovním a outdoorovým oblečením. Použít ale můžete i obyčejné tenisáky. Jen je jednou vyperte naprázdno, aby přestaly pouštět chlupy. Po patnácti až dvaceti minutách bundu vyndejte.

   

   

Články odjinud

Dnešní horoskopy