Čtvrtek 7. července 2022
Svátek slaví Bohuslava, zítra Nora
Zataženo, déšť 19°C

Levandulové kouzlení. Vyrobte si domácí sirup, sůl nebo voňavé paličky do skříně

/
  • (istock.cz)
    17. června 2022 ● 06:00

    Z voňavé levandule si můžete sami doma připravit spoustu skvělých věcí k jídlu, ke zkrášlení nebo pro životní pohodu. Tady je pár jednoduchých tipů, které hravě zvládnete, udělají vám spoustu radosti...

     

  • 1.

    Jak na sklizeň?

    Autor: istock.cz

    Levanduli sklízejte, když se začnou rozvíjet kvítka. Pokud byste je nechali plně rozvinout, při sušení květy opadají. Nať zakraťte na 20 cm výšky, ostříhané stonky svažte do menších snopů a pověste do vzdušné teplé místnosti, kde není moc světla a proudí tu čerstvý vzduch. Pokud nechcete spotřebovat všechnu úrodu, nechte část levandule na záhonech, přivábí vám na sebe spoustu čmeláků a barevných motýlů. Dejte pozor na deštivé počasí, nať by mohla zplesnivět.

  • 2.

    Levandulová sůl

    Autor: istock.cz

    Pokud ji budeme používat k přípravě jídel, připravíme si 1 kg hrubší jedlé soli, ideálně mořské. Do ní pak zamícháme zhruba 150 g čerstvých kvítků a směs dáme do uzavíratelné dózy. Použít ji můžeme zhruba za týden, hodí se k dochucení ryb nebo zeleninových salátů. Připravit si můžeme také sůl do koupele, pak je ideální použít kvalitní základ, třeba epsomskou sůl s vyšším podílem síranu a hořčíku, která se hodí pro relaxační koupele. Poměr soli a levandule je stejný.

  • 3.

    Ve vinném octě

    Autor: istock.cz

    Připravíme si sterilizovanou láhev (ideálně s patentním uzávěrem) a do ní vložíme menší svazek rozkvetlé levandule. Přilijeme kvalitní bílý vinný ocet a láhev uzavřeme. Postavíme na světlé místo a necháme dva týdny louhovat. Levandulovým octem dochucujeme zeleninové a ovocné saláty nebo omáčky. Použít se dá i na mytí vlasů nebo k potírání štípanců od hmyzu.

     

    STOJÍ ZA VYZKOUŠENÍ: Podobně si levanduli můžete naložit do kvalitního oleje, ideálně slunečnicového nebo olivového.

     

  • 4.

    Voňavé paličky do skříně

    Autor: istock.cz

    Nastříháme si lichý počet stonků levandule a zbavíme je spodních listů. Ozdobnou mašlí je svážeme po květy pevně k sobě. Konce mašlí necháme dlouhé a svazek otočíme květy dolů. Stonky ohneme směrem ke květům a rozprostřeme do kruhu, pak začneme jednou částí mašle stonky proplétat. Mašli stejnoměrně utahujeme, druhá polovina mašle je uvnitř svazku. Až dopleteme celou paličku, svážeme konec mašle a stonky zastřihneme. Paličku dáme do prádla, hezky ho provoní a květy se nebudou časem drolit ven.

  • 5.

    Domácí sirup

    Autor: istock.cz

    BUDEME POTŘEBOVAT:

    • 2 l převařené vody
    • 200 g čerstvých levandulových květů
    • 3 bio citrony
    • 1 kg krupicového cukru

     

    POSTUP:

    Do velkého hrnce dáme květy a plátky dobře omytých citronů a vše zalijeme vroucí vodou. Necháme pod pokličkou na chladném místě odstát do dalšího dne. Pak tekutinu přecedíme přes jemné plátno, přidáme do ní cukr a vaříme na mírném ohni zhruba 5 minut, až se cukr zcela rozpustí. Sirup rozlijeme do sterilizovaných láhví a uzavřeme. Sirup skladujeme v chladu, je určen k okamžité spotřebě.

     

    HOBBY TIP: Pokud chcete sirup uchovat na delší dobu, ke konci vaření do sirupu vmíchejte 1 lžičku kyseliny citronové nebo konzervačního přípravku.

     

    Článek vyšel v novém čísle časopisu Blesk Hobby, které má speciální levandulovou přílohu! Dozvíte se tedy vše nejen o této nejoblíbenější bylině na světě, ale najdete i informace o dalších známých bylinkách. V časopise na vás čeká velká spousta zajímavých článků a inspirace. Například vše o robotických sekačkách nebo zavítáte na návštěvu ke zpěvačce Petře Janů. Časopis můžete zakoupit ve všech novinových stáncích nebo také v našem iKiosku. Poštovné je ZDARMA!

     

    Video
    délka: 00:22.00
    Video se připravuje ...

    Ochutnávka z časopisu Blesk Hobby 06/2022. Czech News Center

     

     

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
BAZAR
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy