Co udělat z levandule? Recepty a návody
1) Levandulová sůl
2) Ocet z levandule
3) Voňavé paličky do skříně
4) Domácí sirup

Jak na sklizeň?

Levanduli sklízejte, když se začnou rozvíjet kvítka. Pokud byste je nechali plně rozvinout, při sušení květy opadají. Nať zakraťte na 20 cm výšky, ostříhané stonky svažte do menších snopů a pověste do vzdušné teplé místnosti, kde není moc světla a proudí tu čerstvý vzduch. Pokud nechcete spotřebovat všechnu úrodu, nechte část levandule na záhonech, přivábí vám na sebe spoustu čmeláků a barevných motýlů. Dejte pozor na deštivé počasí, nať by mohla zplesnivět.

Levandulová sůl
Autor: istock.cz

Pokud ji budeme používat k přípravě jídel, připravíme si 1 kg hrubší jedlé soli, ideálně mořské. Do ní pak zamícháme zhruba 150 g čerstvých kvítků a směs dáme do uzavíratelné dózy. Použít ji můžeme zhruba za týden, hodí se k dochucení ryb nebo zeleninových salátů. Připravit si můžeme také sůl do koupele, pak je ideální použít kvalitní základ, třeba epsomskou sůl s vyšším podílem síranu a hořčíku, která se hodí pro relaxační koupele. Poměr soli a levandule je stejný.

Levandulový ocet
Autor: istock.cz

Připravíme si sterilizovanou láhev (ideálně s patentním uzávěrem) a do ní vložíme menší svazek rozkvetlé levandule. Přilijeme kvalitní bílý vinný ocet a láhev uzavřeme. Postavíme na světlé místo a necháme dva týdny louhovat. Levandulovým octem dochucujeme zeleninové a ovocné saláty nebo omáčky. Použít se dá i na mytí vlasů nebo k potírání štípanců od hmyzu.

STOJÍ ZA VYZKOUŠENÍ: Podobně si levanduli můžete naložit do kvalitního oleje, ideálně slunečnicového nebo olivového.

Levandulové paličky do skříně
Autor: istock.cz

Nastříháme si lichý počet stonků levandule a zbavíme je spodních listů. Ozdobnou mašlí je svážeme po květy pevně k sobě. Konce mašlí necháme dlouhé a svazek otočíme květy dolů. Stonky ohneme směrem ke květům a rozprostřeme do kruhu, pak začneme jednou částí mašle stonky proplétat. Mašli stejnoměrně utahujeme, druhá polovina mašle je uvnitř svazku. Až dopleteme celou paličku, svážeme konec mašle a stonky zastřihneme. Paličku dáme do šatní skříně, hezky ho provoní prádlo a květy se nebudou časem drolit ven.

Domácí sirup
Autor: iStock

BUDEME POTŘEBOVAT:

2 l převařené vody

200 g čerstvých levandulových květů

3 bio citrony

1 kg krupicového cukru

POSTUP:

Do velkého hrnce dáme květy a plátky dobře omytých citronů a vše zalijeme vroucí vodou. Necháme pod pokličkou na chladném místě odstát do dalšího dne. Pak tekutinu přecedíme přes jemné plátno, přidáme do ní cukr a vaříme na mírném ohni zhruba 5 minut, až se cukr zcela rozpustí. Sirup rozlijeme do sterilizovaných láhví a uzavřeme. Sirup skladujeme v chladu, je určen k okamžité spotřebě.

HOBBY TIP: Pokud chcete sirup uchovat na delší dobu, ke konci vaření do sirupu vmíchejte 1 lžičku kyseliny citronové nebo konzervačního přípravku.

Další voňavé produkty z levandule můžete najít na našem Bazaru Blesk.