Jak louku založit?

Ačkoli má výsledek vypadat ledabyle a tak trochu náhodně, vybrané místo na zahradě musíme připravit jako kterýkoli jiný záhon. Tedy vytrháme plevel, zkypříme půdu a pohnojíme ji.

Které rostliny si vybrat?

Lythrum – velmi vděčná rostlina, která se vyskytuje hojně např. ve Středomoří. Dorůstá výšky 80 cm, postupně nakvétá odzdola nahoru a okouzlí vás květy, které jsou nejčastěji růžové, červené nebo purpurové. Vydrží kvést poměrně dlouho, a když odkvetlé květy včas sestřihneme, vykvete nám v sezoně dvakrát. Vytvoří nám trsy i s průměrem 1,5 m. Na podzim můžeme rostliny rozdělením rozesadit.

Krásnoočko – můžeme si vybrat z mnoha druhů a kultivarů a zvolit jich i několik k vysázení pohromadě. Kvete od června až do září a hostí motýly, čmeláky a včely.

Levandule – je prostě jedinečná a má uklidňující a harmonizující účinky pro tělo i duši. Navíc si z ní můžeme vyrobit např. sirup nebo zmrzlinu. Když ji včas po odkvětu odstřihneme, tak se nám, stejně jako lythrum, odmění opětovným květem.

Plamének, neboli flox – je kytka našich babiček. Kvete po celé léto bíle, fialově, růžově, žíhaně, může být na sluníčku i v polostínu. Přes léto můžeme odstřihovat květenství do váz a rostlina pak postupně dorůstá a kvete dál a dál.

Kopretina – elegantní kráska, která na zahradní louce nemůže chybět. Vybrat si můžeme žlutou i bílou, některé kvetou již v květnu, jiné až v srpnu. Když je nakombinujeme, budou nás těšit celé léto.

Echinacea – vypadá velmi podobně jako kopretina, její květy jsou však růžovofialové a také cihlově oranžové. Má velké léčivé účinky a sami z ní určitě dokážeme vyrobit třeba olej.

A jdeme sázet

Namícháme zvolené květiny podle toho, jak se nám vedle sebe barevně líbí. Při pohledu zepředu můžeme doplnit volná místa boubelkou velkokvětou, která kvete modře, bíle či růžově a jejíž květy vypadají jako velké zvonky. Naopak zadní stanoviště nám rozzáří žlutá rudbékie, kterou také najdeme v mnoha variantách a která dorůstá do výšky 1,20 až 1,5 m.

Co až všechno odkvete?

Takto založený luční záhon nám pokvete od května až do září. Pak ostříháme všechny květy, na zimu zakryjeme záhon listím či jehličím a po zimě vše ostříháme na výšku 10–15 cm, rostliny znovu obrazí a vykvetou.

NÁŠ TIP:

Mezi rostlinami necháme prostor alespoň půl metru, aby se mohly rozrůst do trsů. Luční kvítí krásně vypadá v drobném štěrku.

Fotogalerie
11 fotografií