Pěstujeme levanduli. Vše důležité, co byste měli znát!
-
Mít celé léto krásně fialové a voňavé záhony není nic těžkého, pokud ovšem máte ty správné podmínky. Jaké to jsou? A jak se o tuto krásnou léčivku správně starat?
Zabodují hlavně ti zahrádkáři, jejichž pozemek je suchý a vystavený slunci. Jestliže vám zatím dělalo vrásky to, že tam nic pořádně nerostlo, ani když jste vydatně zalévali, pak pro vás bude ideální levandule. K tomu, aby se u vás zabydlela, ovšem stačí i kousek osluněného záhonu. Prostě připravte levanduli takové podmínky, jako má třeba ve sladké Francii.
VideoVideo se připravuje ...Levandule: Voňavá bylinka pro klidný spánek Adam Balažovič
- 1.
Stará dobrá léčivka
Autor: istock.czLevandule žije s lidmi už dlouho. Podle archeologů prý olej z ní používali už egyptští balzamovači zemřelých. Samozřejmě se s ní voněli i ve starém Řecku a Římě a prý se našla i ve zničených Pompejích. V oblasti kolem Středozemního moře zřejmě rostla odnepaměti, a když lidé pocítili potřebu přehlušit své pachy, začali květy levandule využívat k provonění šatstva a kupříkladu do koupelí. Ovšem byla oblíbená i pro své hojivé účinky a přidávala se i do pokrmů. Nejspíš díky rozpínavým římským armádám se pak dostala i mimo Středomoří, někde se jí dařilo víc, jinde méně, ale v Evropě nakonec zdomácněla. Dokonce se tradovalo, že zahání pohromu lidstva – mor. Proti černé smrti se hojně vysazovala právě levandule, když už nic jiného, zaháněla zápach, kterého bylo při morových nákazách všude hodně.
- 2.
Slunce a chudá půda
Autor: istock.czPokud byste chtěli tuhle vděčnou rostlinu uctít vydatnou zeminou plnou humusu, která drží vlhkost, moc vám nepoděkuje. Ve volné přírodě na jihu Evropy také roste na stráních, aniž by ji někdo pravidelně přihnojoval a zaléval. Má ráda lehkou, propustnou a spíš vápenitou půdu. Naopak kdyby během dešťů „stála“ v přemokřené zemi, bude trpět. Pokud nebude v létě delší dobu pršet, můžete ji zalít, ale když věnujete vodu potřebnějším rostlinám, levandule se nebude zlobit. Miluje již zmiňované slunce. Co po vás bude levandule určitě chtít, je to, abyste ji stříhali. Až bude odkvétat, nebojte se jemného řezu, stejně si ji budete chtít nejspíš nasušit – buď do vonných sáčků anebo do kuchyně a čajových směsí. Na jaře pak proveďte důkladnější řez, aby měla levandule hezký tvar a dobře kvetla. Rostlina láká včely, čmeláky a motýly, a tak uděláte něco i pro přírodu. S čím ale levanduli na záhonu kombinovat? Sice by krásně vypadala s různými pestrobarevnými květinami, ale vždy je třeba mít na paměti, abyste sázeli k sobě takové druhy, které chtějí stejné podmínky k životu. K levanduli vyberte tedy ty suchomilné, například řebříčky, ty jsou podobně vděčné a už se dají pořídit v různých barvách.
- 3.
Záhon tří barev
Autor: istock.czJestliže se u vás levanduli daří, vysaďte si nejen fialovou klasiku, ale i odrůdy s bílými nebo růžovými květy. Tříbarevný levandulový záhon bude vypadat velice hezky. Tuhle rostlinu ovšem můžete pěstovat i na osluněném balkonu nebo terase. Na záhonech levandule vydrží mrazy, tu v nádobách ovšem chraňte před zimou.
Článek vyšel v novém čísle časopisu Blesk Hobby, které má speciální levandulovou přílohu! Dozvíte se tedy vše nejen o této nejoblíbenější bylině na světě, ale najdete tu i informace o dalších známých bylinkách. V časopise na vás také čeká spousta zajímavých článků a inspirace. Například vše o robotických sekačkách nebo zavítáte na návštěvu ke zpěvačce Petře Janů. Časopis můžete zakoupit ve všech novinových stáncích nebo také v našem iKiosku. Poštovné je ZDARMA!