Základem je správně zvolená odrůda. Odrůd byly v případě konopí vyšlechtěny tisíce. Zdaleka ne všechny totiž obsahují tetrahydrokanabinoly (THC), které mají psychoaktivní účinky. Odrůdy technického či polního konopí můžete legálně pěstovat, obsah THC u nich nepřekračuje 0,3 %. Konopí je velmi dekorativní rostlina s mimořádným potenciálem pro možné využití. Různé části rostlin se hodí k léčebným a kosmetickým účelům, semínka se řadí mezi superpotraviny. U nás má historicky velkou tradici v rámci výroby textilu i papírenství. Konopí se používá i ve stavebnictví nebo jako součást bioplastů.

Jako kopřivy

Konopí vám na zahrádce moc práce nepřidá, jedná se o velmi nenáročnou rostlinu přirovnávanou svými požadavky ke kopřivám. Od začátku dubna do konce května vysévejte rostliny přímo na záhon do hloubky 2 až 3 cm, případně je předpěstujte doma za oknem. Štíhlé a málo rozvětvené rostliny s kvalitními vlákny získáte výsevem do sponu 5 cm. Pro sklizeň semínek se více hodí výsev do řádků vzdálených alespoň 30 cm, kdy se budou rostliny více větvit a kvést. Na začátku pěstování konopí v suchých dnech raději zalijte. Jako hnojivo postačí kompost ze zahrady, případně uleželý hnůj. Mohutné rostliny jsou velmi krásné, můžete je proto zakomponovat i do květinových záhonů.

Zdraví ze semínek

Konopné semínko má mimořádně vysoký podíl nenasycených kyselin, obsahuje spoustu vitaminů, minerálů a dobře stravitelných bílkovin. Když si nebudete pěstovat semínka vlastní, seženete je běžně ve zdravé výživě. Prodávají se loupaná i neloupaná. Semínko není nutné nijak připravovat, jednoduše jím posypete jídlo.

Celý článek si přečtete v aktuálním únorovém čísle Blesk Hobby. Najdete tu spoustu dalších informací, rad i inspirace. Dozvíte se vše o zimních zahradách, pěstování muškátů i exotických pokojovkách. Jako bonus získáte i přílohu První jarní zelenina. Časopis koupíte v každé trafice nebo si ho můžete v tištěné či elektronické podobě objednat v našem iKiosku ZDE

blesk hobby
blesk hobby
Autor: iStock