Středa 25. května 2022
Svátek slaví Viola, zítra Filip
Oblačno, déšť 19°C

Sladká úroda třeba i na balkoně. Pěstujte jahody netradičně

/
 • Pěstování jahod může být velká zábava a zvládnete to i na malém prostoru.
  Pěstování jahod může být velká zábava a zvládnete to i na malém prostoru. (iStock)
  9. května 2022 ● 06:00

  Milujete tyhle sladké plody a chtěli byste je pěstovat? Dnes už se to dá i na balkoně. Dokonce můžete ohromit sousedy různými jahodovými vychytávkami.

 • 1.

  Sežeňte palety

  Autor: Gartenlove.com/Etsy.com

  Dřevěné palety jsou velmi oblíbené nejen na výrobu nábytku, ale své uplatnění najdou i při zahradničení. Dělají se z nich stěny pro pěstování bylinek nebo jahod, které můžou stát také na balkoně nebo na terase. Protože prostoru pro zeminu není mezi prkny příliš mnoho, nedoporučují se palety pro hluboce kořenící rostliny. Palety poslouží také pro vykrytí prostoru mezi jahodami klasicky zasazenými na záhoně. Keříky prostě umístíte mezi položená prkna. Tím částečně omezíte růst plevelů a plody jahod nebudou ležet přímo na zemi, tudíž nebudou tak náchylné k hnilobě a ušpinění.

 • 2.

  Zkuste pyramidu

  Autor: iStock

  K tomu, aby obstojně plodily, nepotřebují jahody kolem sebe lány místa. Můžete je pěstovat i „navysoko“ ve stupních. Nestavte ovšem příliš vysoké konstrukce s mnoha patry, k horním keříkům byste se špatně natahovali. Pyramidy na jahody se dají vytvořit z prken, někdo je zase staví z betonových tvarovek. V každém případě platí, že pyramidu musíte stavět na rovném povrchu.

 • 3.

  Postavte věž

  Autor: Amazon.com

  Máte k dispozici jen malý kousek místa? Pak se vám může hodit nápad na věž z květináčů. Můžete si koupit hotový výrobek, nebo jednotlivé květináče určené k vršení na sebe. Počet pater pak záleží jen na vás. Potom už stačí jen nasypat zeminu a zasázet jahody.

 • 4.

  Využijte, co máte

  Autor: Garden Answer

  Alternativní pěstební nádoby si můžete vyrobit sami, třeba z různě velkých plastových kbelíků od malířských barev a jogurtů. Ty můžete použít jak pro tvorbu vlastních věží, tak závěsných variant. Pro jahody se perfektně hodí také starý plastový koš na prádlo s odvětrávacími otvory. 

 • 5.

  Ověste balkon

  Autor: iStock

  Pravda, na balkoně nevypěstujete takovou úrodu, abyste naplnili sklep džemem, ale pár misek voňavých jahod sklidíte. Hodí se pěstovat je v závěsných květnících nebo truhlících, a to klidně v patrech, tedy v nádobách zavěšených pod sebe. Pro tento účel jsou vhodné převislé odrůdy jahod. Pavel Beran, majitel Subtropického zahradnictví Kruh, doporučuje například zajímavou odrůdu Maranell.

 • 6.

  Využijte kompostér

  Autor: iStock

  Pokud máte na zahradě větší kompostér složený z dřevěných prken a v něm vyzrálejší kompost, můžete tam na jednu sezonu zasadit i jahody. Jak a kam? Svisle, mezi jednotlivá prkna! Nebo můžete konstrukci dřevěného kompostéru využít jako záhon, naplnit ji zeminou a sázet nahoře i po stranách.

 • 7.

  Nebojte se novinek

  Autor: iStock

  Zkušení zahrádkáři vědí, že každý rok se na trhu objevují nové kultivary rostlin. Stejné je to také s jahodami. Už jsme si zvykli, že si můžeme vedle sebe vysadit rané i pozdní, jednou či stále plodící, větších i menších plodů, krvavě rudé nebo světlejší červené, opojně sladké i pikantně navinulé… Pořiďte si též pár sazenic „ananasových“ jahod, kupříkladu odrůdu Snow White. Mají bílé plody chutí připomínající ananas. Existují také „malinové jahody“ neboli Framberries (na snímku). Ty jsou klasicky červené, ovšem s příchutí lehce po malinách.

   

  Článek vyšel v časopise Blesk Hobby. Další zajímavé informace a kreativní nápady najdete také v aktuálním vydání. Březnové číslo je plné jarní a velikonoční inspirace. Najdete tu užitečné tipy na využití vaječných skořápek i spoustu rad k jarní práci na zahradě. Časopis koupíte v každé trafice nebo si ho můžete v tištěné či elektronické podobě objednat v našem iKiosku ZDE

  Autor: archiv

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
BAZAR
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy