Už se nemůžete dočkat jara a prvních teplých slunečních paprsků a chcete si je letos konečně užít při posezení na balkoně? Může být romantické, veselé nebo jednoduše elegantní.

Jak začít?

Důležité je, zda máte balkon otevřený, nebo zastřešený, jestli je to lodžie, jak moc je vidět od sousedů k vám a zda bude nutné vyřešit zástěny, abyste si vychutnali pocit soukromí. Přemýšlet můžete nejen o květinách, ale také o nápaditém nábytku. Měl by vyhovět vašim potřebám, ale nepřekážet a svým stylem vytvořit útulnou atmosféru. Množství zařizovacích předmětů plánujte s rozumem – stejně jako u jiných malých prostor určitě platí, že méně je více. U menších balkonů určitě oceníte jedno či dvě křesílka a malý odkládací stolek, ideálně ve skládacím, resp. sklopném provedení. K dostání jsou také různé mini sestavy určené přímo pro balkony. Variantou je užší lavice pro dva nebo závěsné křeslo či houpačka. Pokud chcete balkon využívat i po setmění, nezapomeňte vyřešit způsob osvětlení. Večerní atmosféru dotvoří světelné řetězy a drobná svítidla na solární energii.

Vejdou se květiny i prádlo

Balkony obvykle nabízejí poměrně málo místa na podlaze. Vedle klasických závěsných truhlíků na zábradlí můžete využít i zajímavé nádoby, žebříky či kapsy pro vertikální pěstování. Pokud je to možné, zkuste instalovat závěsné květináče ze stropu. O zelenou kulisu se postarají popínavé rostliny, dobře vypadají také stálezelené zakrslé jehličnany. Nezapomeňte na různé barevně sladěné doplňky jako přehozy, dečky, sedáky, prostírání nebo lucerny. U dekorací opět platí, že lépe budou vypadat jeden nebo dva výraznější kousky než množství různorodých drobností. Soukromí vytvoříte pomocí závěsu či zástěny, proti slunci pomůže markýza nebo slunečník. Zasklení balkonu prodlouží čas jeho používání a omezí venkovní hluk i prašnost. Pokud na balkoně věšíte prádlo, rozmyslete si vše tak, aby vám sušák příliš nevadil, případně zvolte skládací nábytek, abyste mohli zařízení rychle přestavět podle aktuální situace. Jestliže věšíte na šňůry, hodit se budou praktické vysunovací, které snadno uklidíte. Pořídit se dají i nástěnné sklopné sušáky.

Respekt ke světovým stranám

Jižní strana poskytuje slunce po celý den, ale silné vedro může pěstované rostliny i spálit. Jih vyhovuje teplomilným druhům (muškáty, petúnie, levandule, tymián). Je nutná velmi častá zálivka. Výhodnější je jihovýchodní nebo jihozápadní poloha. Balkon otočený na sever je vždy ve stínu a řadě rostlin se zde nebude dařit (stín zvládají fuchsie, begonie, netýkavky, kapradiny). Západní a východní poloha vyhovuje rostlinám do polostínu, jako jsou lobelky, vějířovky a verbeny.

Očima odborníka

Ing. Petra Novotná, zahradní architektka, Ateliér Koukol
Autor: archiv architektky

ING. PETRA NOVOTNÁ, zahradní architektka, Atelierkoukol.cz

Jaké jsou nejčastější chyby při zařizování balkonů?

Ohledně rostlin se často zapomíná na orientaci ke světovým stranám. Podle toho se volí správný sortiment rostlin, který vyžaduje slunce, polostín nebo úplný stín. Dalším důležitým faktorem je velikost kořenového prostoru pro rostliny. Zdůrazňuji kořenového prostoru, protože květináč může být i mnohem větší, ale samotný prostor pro rostliny příliš malý. A ty rychle spotřebují živiny z pěstebního substrátu. Barva květináčů by měla být volena podle množství slunce, které dopadá na balkon nebo terasu. Nejméně vhodná je černá barva květináčů na jižní stranu. Květináč se potom přehřívá, a pokud rostlinu zalijete, může se v podstatě uvařit. Dále je třeba vzít v potaz, kdo bude balkon používat. Pokud jsou v rodině malé děti, nesmí se umisťovat žádné židle ani květináče v blízkosti zábradlí, aby tak nevznikly schody. Důležité je dbát na statiku balkonu. Pokud je visutý, není dobré umisťovat těžké předměty přímo k zábradlí.

Fotogalerie
9 fotografií

Článek vyšel v časopise Blesk Hobby. Další zajímavé informace a kreativní nápady najdete také v aktuálním vydání. Březnové číslo je plné jarní a velikonoční inspirace. Najdete tu užitečně tipy na využití vaječných skořápek i spoustu rad k jarní práci na zahradě. Časopis koupíte v každé trafice nebo si ho můžete v tištěné či elektronické podobě objednat v našem iKiosku ZDE

Autor: archiv