Bylinné pivoňky

Nejběžnějším druhem jsou pivoňky bylinné, které mají hlízovité kořeny, každé jaro z nich znovu raší listy a okvětní pupeny. Jsou nenáročné na pěstování. Nejjednodušší množení je dělením trsů. Jak na to? Když listy z větší části oschnou, opatrně je ustřihněte, vyryjte celý trs a po očištění od hlíny ho rozdělte na jednotlivé sazeničky. Ty v místě rozdělení ošetřete dřevěným uhlím, a až zhruba po dvou dnech zaschnou, můžete je zasadit.

Fotogalerie
10 fotografií

Dřevité pivoňky

Druhým a vzácnějším druhem pivoněk je pivoňka dřevitá. Roste jako keř, který může dorůst až do dvoumetrové výšky. Zabere hodně prostoru i do šířky, s čímž je třeba počítat při sázení. Na pěstování je o něco náročnější než bylinná pivoňka, ale zato se nám odmění bohatou záplavou květů, které mají širokou škálu barev od bílé po temně červenou. Množení je u těchto pivoněk velmi obtížné, a to především v domácích podmínkách, což se také odráží na vyšší pořizovací ceně. Právě teď je ideální čas pro jejich koupi. Dřevité pivoňky teď mají období květu. Budete tak mít jistotu, že si kupujete barvu, kterou skutečně chcete.

Správná péče

Pivoňkám stačí stanoviště chráněné před větrem a v době nasazování květu přiměřená zálivka. Abyste se dočkali květů, potřebují alespoň půl dne slunečního svitu. Místo pro zasazení vybírejte velmi pečlivě, pivoňky totiž špatně snáší přesazování a několik let po přesazení nekvetou. Přestože jsou mrazuvzdorné, je vhodné je především v prvních letech od vysazení v zimě přikrývat netkanou textilií nebo chvojím.

Zajímavou raritou je pivoňka tenkolistá či také koprolistá pocházející z východní Evropy. Je nižší, hodí se do skalek a její listy skutečně připomínají lístky kopru.

Tip redakce

Mnoho nádherných pivoněk, které koncem jara tvoří nádhernou podívanou, naleznete právě teď například v Botanické zahradě hl. m. Prahy nebo v Dendrologické zahradě v Průhonicích.