Středa 16. června 2021
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Polojasno 28°C

Skryti před očima sousedů. Jaké rostliny nejlépe pohlídají vaše soukromí

/
 • Soukromí vám dopřejí popínavé květiny nebo ty, které narostou do mimořádných výšek.
  Soukromí vám dopřejí popínavé květiny nebo ty, které narostou do mimořádných výšek. (Shutterstock)
  18. května 2021 ● 06:00

  Chcete se během léta trochu oddělit od sousedů nebo od ulice a přitom se dívat na něco rozkvetlého? Zaměřte se na tyto krásky.

  Kvetoucí zástěny mají velké výhody. Jsou nádherné, některé – třeba různé hrachory – i voní, přitahují včely a motýly. Vyjdou levně. Díky nim nemusíte budovat mohutný dřevěný nebo betonový plot ani vysazovat ten živý, o který je nutno se pravidelně starat. Když zvolíte letničky, můžete mít každý rok jinou podívanou. 

 • 1.

  Asarina

  Jde o krásnou pnoucí rostlinu, která při dobré péči kvete záplavou květů velkých zhruba 7 centimetrů. Její domovinou je Střední Amerika, u nás se pěstuje hlavně jako letnička šplhající do výšky kolem 3 metrů.

 • 2.

  Hrachor

  Tradiční popínavku jsme pěstovali už jako děti ve škole a i dnes je velmi oblíbená. Pokud chcete nejen kvetoucí, ale taky voňavý plot, pak se ptejte po hrachoru vonném, který dělá čest svému druhovému jménu.

 • 3.

  Povijnice

  Také tato letnička se bude ráda pnout po opěře nebo po plotě a udělá hezkou zástěnu. I ona pochází z oblasti Mexika a u nás kvete různobarevnými květy, i když má druhové jméno nachová. Miluje slunce a střední zálivku.

 • 4.

  Štětinec

  Druhým názvem laločnatý, latinsky echinocystis. Je to zajímavá popínavá rostlina, tentokrát ze Severní Ameriky. Ochotně vám poroste nevzhledné zdi nebo ploty kolem dvorků. Kvete bíle a má bodlinaté plody, které se hodí do vázy.

 • 5.

  Úponatka

  Tato liána z Jižní Ameriky vás překvapí záplavou červených nebo oranžových „trubek“, stejně jako jiné exotické popínavky má ale i hezké listy. Mráz většinou nevydrží, je totiž teplomilná, nepohrdne ale ani lehkým polostínem.

 • 6.

  Rodochiton

  Až uvidíte, jak kvete, stanete se jeho příznivci. Má druhové jméno krvavý, čemuž odpovídají i jeho velice zajímavé květy s purpurovou korunou a tmavým kalichem. Exotický rodochiton se umí pnout dlouhé metry.

 • 7.

  Thunbergie

  Její český název zní smatovka křídlatá, říká se jí ale i černooká Zuzana, protože nejznámější variantou je žlutá, ale též oranžová nebo červená, vždy s výraznými černými středy. Má ráda slunečné a chráněné stanoviště.

 • 8.

  Vilec

  Má druhové jméno popínavý, a tak i on splní dobře očekávanou funkci a vytvoří „kvetoucí plot“. Přišel k nám, jak jinak, ze Střední Ameriky, kde narůstá do výšek kolem 20 až 30 metrů. Kvete krásnými květy od bílé přes modrou po fialovou.

 • 9.

  Topolovka

  Naše babičky jí říkávaly slézová růže. Mívá přes dva metry a nejrůznější barvy, miluje slunce. Kvete většinou až druhý rok.

 • 10.

  Ostrožka

  Kvete nádhernými modrými květy, ale můžete pěstovat i bílé, nachové či růžové. Mívá výšku kolem 150 centimetrů, je mrazuvzdorná.

 • 11.

  Slunečnice

  Plot vám vytvoří slunečnice vytrvalá. Zkuste též slunečnici roční. Z hlíznaté budete mít i užitek, jde o topinambur.

 • 12.

  Kortaderie

  Známe ji i jako pampas nebo pampovou trávu. Může mít různé barvy. Na zimu ji dobře zakryjte.

   

  Článek vyšel v časopise Blesk Hobby. V aktuálním čísle se dozvíte, jak s čím a jak moderně zalévat zahradu, jak mít trávník snů, a také vše důležité o pěstování oblíbených pivoněk. Čeká na vás i velká zahradní soutěž o ceny za 44 000 Kč! Časopis plný skvělých rad, tipů a inspirace koupíte v každé trafice nebo si ho můžete v tištěné či elektronické podobě objednat v našem iKiosku ZDE. 

  Video
  délka: 00:22.00

  na co se můžete těšit v novém čísle Blesk Hobby? ABL

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy