Sobota 24. února 2024
Svátek slaví Matěj, zítra Liliana
Zataženo, déšť 8°C

Velký přehled kuchyňských desek. Podle čeho vybrat tu nejlepší?

/
 • Dýhovaná pracovní deska je krásná, ale snadno se poškodí.
  Dýhovaná pracovní deska je krásná, ale snadno se poškodí. (IKEA)
  29. ledna 2023 ● 06:00

  Materiál, z něhož zvolíte pracovní desku, bude mít velký vliv na váš komfort při vaření i na životnost linky. Proto je potřeba pečlivě zvážit, která pro a proti pro vás budou ta nejpřijatelnější. Moderní technologie škálu materiálů výrazně rozšířily, takže se nemusíte bát, že by se pro vás nenašel ten pravý.

  Potrpíte si na minimalistický, ale dokonalý vzhled? Pak vám učaruje umělý kámen, keramika nebo sklo. Milovníci industriálního nádechu se budou zřejmě rozhodovat mezi nerezem a betonem. Romantici a vyznavači tradice sáhnou po dřevě, případně kameni. A ti, kdož si potrpí na praktičnost i rozumnou cenu, zvolí nejspíš laminát. Pojďme se tedy podívat na vlastnosti jednotlivých materiálů.

 • 1.

  Laminátové desky

  Autor: Möbelix

  Nejběžnější materiál kuchyňské desky, který lidé volí pro jeho odolnost (vůči poškrábání i špíně), snadnou údržbu, nízkou cenu a širokou škálu dekorů (dřevo, kámen, beton atp.). U příliš levných a nekvalitně provedených výrobků však hrozí brzké poškození. U špatně provedených hran může dojít k zatečení vody do dřevotřískového jádra, které následně nabobtná. Takové poškození je pak nevratné. Stejné riziko představují případné vrypy.

 • 2.

  Kompaktní laminát

  Autor: Kuchyně Stach

  Kompaktní laminát je moderní, dražší a odolnější verzí laminátu. Mnohem lépe odolává zejména vodě. Tyto desky v sobě kombinují přírodní materiál a syntetické pryskyřice a lisují se za vysokého tlaku a teploty, což zvyšuje jejich odolnost. Výhodou také je, že jde o kompaktní desku, u níž není už nutná žádná další úprava hran. Finální výrobek se jen zbrousí a vyleští. Svým vzhledem může připomínat keramické desky, ale také kov nebo kámen.

 • 3.

  Masivní dřevo

  Autor: Kuchyně Gorenje

  Jasná volba pro milovníky rustikálního designu, tradičních materiálů a útulného bydlení. Dodává interiéru jedinečný charakter a jeho obrovskou výhodou je možnost opakované renovace. Dnešní oleje, které se na tyto desky používají, umožňují vychutnat si krásu dřeva a přitom výrazně zvyšují jeho odolnost. Přesto je nutné říct, že dřevo je oproti umělým materiálům výrazně náchylnější ke škrábancům i skvrnám a vyžaduje častější údržbu (pravidelné olejování). Jednou za čas můžete vzhled desky oživit tak, že ji přebrousíte a opatříte novým nátěrem. 

 • 4.

  Dýhované desky

  Autor: IKEA

  Méně častý způsob použití dřeva na kuchyňské desce. Dýha je totiž poměrně choulostivý materiál. Hrozí škrábance a odštípnutí. Zatímco na masivní desky se používá zpravidla spárovka, jejíž členitý vzhled může na někoho působit rušivě až přeplácaně, dýha umožňuje krásnější a kompaktnější vzhled dřeva. Dýhu lze samozřejmě také zbrousit, ale díky slabé tloušťce nemá takový potenciál možných oprav jako masiv. Pokud jste opatrní a potrpíte si na dokonalý vzhled dřeva, pak je pro vás ovšem ta pravá. 

 • 5.

  Kámen

  Autor: Kámen-dekor

  Přírodní kámen dobře odolává teplu a snadno se udržuje. Je však nasákavý, proto se musí pro účely pracovní desky impregnovat. I tak je však vždy lepší případnou nehodu ihned zlikvidovat, aby vám na desce nezůstaly skvrny od vína nebo kávy. Zejména mramor je takto choulostivý, vzhledem ke své ceně se používá do luxusních kuchyní. Pokud chcete kámen za nižší cenu, pak zvolte žulu.

 • 6.

  Kompozitní materiály (umělý kámen)

  Autor: Technistone

  Kompozitní materiály se dělí na dvě kategorie: umělý kámen a technický kámen. První jmenovaný se vyrábí z přírodních minerálů a čistého akrylového polymeru. Jeho nejznámějším zástupcem je Corian. Ten technický je cca z 90 % tvořen přírodními materiály. Například český Technistone se dělá z extrémně tvrdého konglomerátu křemene, žuly a polyesterového lepidla, které se doplňují barvivy a kousky skla. Oproti přírodnímu kameni jsou tyto materiály neporézní, tudíž nenasákavé a mají velkou mechanickou i chemickou odolnost. Lidé je často volí proto, že jejich prostřednictvím mohou sjednotit vzhled desky i dřezu. Nevýhodou kompozitů je vyšší cena.

 • 7.

  Nerezový povrch

  Autor: IKEA

  Nejoblíbenější materiál profesionálních kuchařů. Nerez tak můžeme nejčastěji vidět v kuchyních restaurací, hotelů a velkokapacitních jídelen. V domácnosti může nerez působit trochu sterilně a neosobně. Je odolný vůči špíně a vodě i vysokým teplotám, dobře se udržuje a má skvělé hygienické vlastnosti. Mohou ho však poškodit nevhodné čističe a může se také poškrábat. Při jeho údržbě je proto vhodné užívat pouze jemné hadříky či houbičky a vyvarovat se abrazivních prostředků.

 • 8.

  Leštěný beton

  Autor: Cirkumo

  Řešení oblíbené u milovníků surové krásy a neotřelých řešení. Beton není levný a je poměrně těžký, takže není vhodný pro každou kuchyňskou linku, ale odvděčí se svou odolností a originálním vzhledem. Oproti přírodnímu kameni má vyšší odolnost proti chemikáliím a odlévá se na míru konkrétní lince. Potom musí ještě asi měsíc zrát. Odolnost povrchu dodává broušení a leštění, po němž se betonový povrch musí ještě naimpregnovat. Teprve pak se jeho majitel může těšit z mimořádných vlastností. 

 • 9.

  Tenká keramika

  Autor: Kuchyně Gorenje

  Keramické pracovní desky jsou stále oblíbenější. A to pro svou odolnost, možnosti velkých formátů i tenký a čistý vzhled. Ocení je také ti, kteří dávají přednost přírodním materiálům. Vyrábějí se totiž z jemně mletých hliněných materiálů, křemene, živce a porcelánové hlíny. Keramika je považována za jeden z nejluxusnějších materiálů kuchyňských desek, čemuž odpovídá i vyšší cena. Nabízí zajímavé možnosti povrchu –⁠ umí totiž dokonale imitovat jak kov, tak mramor nebo beton. Užitnými vlastnostmi se podobá žule, oproti ní je však křehká.

 • 10.

  Skleněné desky

  Autor: barevnaskla.cz

  Sklo je vskutku neobvyklý materiál, je považováno za luxusní řešení kuchyňské desky a je určeno všem, kdo rádi vybočují a potrpí si na designová řešení. Skleněné desky lze totiž podsvítit LED zdroji, tím vaše kuchyně získá skutečně mimořádnou atmosféru. Hodí se tudíž spíše do moderních minimalistických, až futuristicky laděných interiérů. Sklo můžete mít v matné i lesklé variantě, oceníte snadnou údržbu a maximální hygieničnost. Skleněná pracovní deska se vyrábí z tvrzeného skla, skvěle odolává chemikáliím a nepoškodí ji ani vysoké teploty.

   

  Hledáte vybavení do kuchyně za skvělé ceny? Vyzkoušejte náš Bazar Blesk.

   

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 1

koliaska: To jsou skvělé rady, mockrát díky. Já bych moc ráda konečně investovala do nové kuchyně celkově. Upřímně ale ještě moc nemám jasno v tom, jakou vybrat. Pořád se nemohu rozhodnou jestli se mi víc líbí moderní nebo klasické kuchyně. Spíš se ale přikláním k té klasice. Hodně se mi například líbí kuchyně, které dělá http­s://ww­w.ga­bon.cz­/rubri­ka/kuc­hyne/­klasic­ke-kuchyne/

(24. 01. 2023 10:33)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
BAZAR
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy