Čtvrtek 6. října 2022
Svátek slaví Hanuš, zítra Justýna
Oblačno 20°C

5 triků, jak nafouknout byt

/
 • (iStock)
  21. září 2022 ● 06:00

  Společně s odborníky jsme dali dohromady tipy a nápady, které ocení majitelé malých bytů i ti, kteří bojují s nevhodnou dispozicí v na první pohled prostorném domě.

  Čarování s barvami

  Pro optické zvětšení malého prostoru vždy volte světlé odstíny, ať už na stěnách, či nábytkových plochách. Pokud se u nábytku rozhodnete pro jeho lesklou variantu, může místnost ještě trochu opticky „narůst“. „Tradiční bílá, slonová kost, vanilka, cappuccino, norek, písková šedá, šedé hedvábí... to jsou namátkou světlé odstíny, ze kterých je možné vybírat u lesklých nábytkových dvířek T.acrylic. Navíc díky síle materiálu 1,4 mm je jejich povrch opravitelný,“ doporučuje Martin Dusík, vedoucí obchodního oddělení společnosti Trachea. 

 • 1.

  Změna dispozic

  Autor: JAP FUTURE

  Zvlášť v panelákových bytech se setkáváme s malými oddělenými místnostmi, což působí stísněně. Pokud je to možné, doporučujeme místnosti otevřít a propojit. Avšak otevřený prostor je někdy potřeba zase zavřít. K tomu se nejvíc hodí posuvné dveře. „Klasická otočná dveřní křídla totiž zabírají v otevřeném stavu podlahovou plochu 0,6 m2,“ vysvětluje Petr Paksi z JAP FUTURE.

 • 2.

  Optické klamy

  Autor: luxusniobrazy.cz

  Grafické obrazy a fototapety využívající perspektivu umějí navodit dojem nikde nekončící místnosti. Opticky zvětšit prostor pomůže i zrcadlo. „Ať už zvolíte velkoformátová zrcadla, nebo chytře umístěná větší nástěnná zrcadla v rámu či bez něj, vždy dbejte, aby byla situována na pohledovou stěnu nebo na konec místnosti, kde umí vytvořit dojem, že místnost pokračuje dál, a tím ji opticky zvětší. U velkoformátových zrcadel tento dojem umocní navíc i to, pokud se minimalizuje viditelnost spár,“ vysvětlila nám Lucie Hronová ze společnosti Amirro.

 • 3.

  Kuchyň až do stropu

  Autor: prometod.cz

  U menších kuchyní je nezbytné vytěžit z prostoru maximum, není zde tedy místo pro plýtvání. Jednou z hlavních možností, kam s úložnými prostory, je využití skříňových systémů až ke stropu. Ve starších zástavbách jsou někdy stropy i čtyři metry vysoké, takže se úložného místa nabízí dostatek. Jen myslete na to, že do vyšších skříněk patří věci, které nevyužíváte denně, např. mixéry, velké hrnce, čisticí prostředky apod. Uvolní tak místo v nižších skříňkách a na pracovní desce tomu, co se využívá častěji. Pro lepší dostupnost do vyšších pater kuchyně pak nezapomeňte pořídit praktické schůdky.

 • 4.

  Světlo je základ

  Autor: Butlers

  Příjemnější atmosféru v malém bytě naladí nepřímé osvětlení a rozdělení místností do různých světelných zón, tedy především pracovní a odpočinkové, kdy každá má jiný nárok na intenzitu světla. Službu mohou také udělat podsvícené podhledy,“ doplňuje designérka Barbora Burešová ze studia Mooden. Důležité je též přirozené světlo, které můžete přivést do doposud temných částí bytu pomocí dveří s prosklením.

   

  Potřebujete ušetřit? Nakupujte doplňky do vašeho bytu či domu na našem Bazaru Blesk!

   

  Další triky a rady odborníka si můžete přečíst v aktuálním vydání časopisu Blesk Bydlení. V tištěné či elektronické verzi si ho můžete pohodlně objednat z domova v našem iKiosku.

   

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
BAZAR
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy