1. Textilie

Textilní prvky jako přehozy, záclony, závěsy či kusové koberce jsou poměrně nízkou investicí, dokážou však zcela změnit dojem z místnosti. Důležité je ovšem volit je v podobných barvách, jinak by interiér mohl působit neuspořádaně. Nejvhodnější jsou přírodní a světlé odstíny šedé, hnědé či krémové. Co se záclon a závěsů týče, vsaďte na délku až na zem, což místnost opticky prodlouží. Koberce vybírejte přímo v kamenných prodejnách, kde si je můžete osahat a porovnat jednotlivé barvy a také rozměr.

2. Osvětlení

Doby, kdy se do místností dávalo jen jedno centrální osvětlení, jsou dávno pryč. Nyní již většina lidí pochopila, že to je právě světlo, které tvoří atmosféru – neslouží jen k tomu, abyste večery netrávili potmě. Kromě klasického lustru tak můžete do obývacího pokoje a ložnice umístit klidně dvě až tři lampy. Nejen v době Vánoc se zároveň nabízí využití nejrůznějších světýlek do oken a samozřejmě i svíček. V kurzu jsou také barevné LED diody, které lze umístit do poliček nebo klidně na kuchyňskou linku.

3. Květiny

Květiny jsou nedílnou součástí každého interiéru a při jejich výběru se fantazii meze nekladou. U pokojových rostlin ovšem myslete na to, jaké podmínky potřebují k tomu, aby dobře prospívaly, a zda jste schopni je zajistit. Vyjímají se zejména na poličkách, na parapetu nebo je lze zavěsit ke stropu. Můžete je zároveň obměňovat spolu s ročním obdobím a doporučujeme taktéž pravidelně kupovat květiny řezané, které naaranžujete do vázy.

4. Obrazy a fotografie

Pravda je taková, že všeho moc škodí, a u obrazů to platí dvojnásob. Je tak vhodné je koncentrovat pouze na jednu stěnu a jednotlivé styly obrazů nepřekombinovat. Zároveň je lepší zvolit pouze jeden druh rámečků, abyste měli jistotu, že výsledný efekt nebude působit přeplácaně.

5. Dekorace

S dekoracemi je poměrně lehké šlápnout vedle. I zde totiž platí pravidlo, že méně je více. Pokud tedy víte, že nákup různých ozdob je vaším koníčkem, zkuste toto hobby ukočírovat a před koupí vždy promýšlejte, kam se daná dekorace bude hodit. V důsledku byste totiž mohli dopadnout tak, že budete mít všude něco a interiér bude působit neuspořádaně. Také u dekorací zároveň doporučujeme volit takové, které ladí s ročním obdobím. Na jaře a v létě tak budou hrát prim čerstvé květiny a svěží barvy, na podzim využijte hnědé, oranžové a žluté barvy, okrasné dýně, šípky, šišky či kaštany a v zimě si vyhrajte s dekorací vánoční.

6. Drobný nábytek

Nejrůznější stolky, poličky či taburety se sice nehodí do interiérů čistě minimalistických, pokud ovšem toužíte po útulném bytě, kde na vás dýchne domácí atmosféra, bez těchto kousků nábytku se neobejdete. Zkuste třeba navštívit nejbližší vetešnictví, kde kolikrát najdete ty pravé poklady. Držte se ale jednoho materiálu či podobných barev v místnosti, aby nebyl výsledný efekt rušivý.

Fotogalerie
14 fotografií

Článek připravil časopis Blesk Bydlení. Aktuální číslo koupíte v novinových stáncích nebo si ho můžete v tištěné či elektronické podobě objednat v našem iKiosku ZDE.

Titulní strana červnového vydání časopisu Blesk Bydlení