Máte spory se sousedy? Ničí vás dluhy nebo trápí lakomý šéf? Nevíte, jak sepsat závěť nebo předmanželskou smlouvu, jak se bránit vadě zjištěné až po koupi nemovitosti nebo co dělat při zamítnutí reklamace? Zeptejte se přímo jednotlivých odborníků!
Mgr. Jiří Kotyk z Oblastního inspektorátu práce pro hlavní město Prahu
Nad šéfem stojí zákon
Ztráta práce je noční můrou řady zaměstnanců. Proto si často nechají od šéfů líbit věci, které jsou v rozporu se zákoníkem práce. Bojí se ozvat, i když mají zákon na své straně. Navíc na práva zaměstnanců dohlíží i Státní úřad inspekce práce. Stará se o dodržování pracovně právních předpisů, dohlíží na dodržování bezpečnosti a zdraví při práci i na vyplácení minimální mzdy. A za různá pochybení může ukládat i pořádné pokuty.
Méně než minimum brát nemůžete
Nikdo v Česku nemůže brát méně, než je minimální mzda, kterou stanovuje zákon. Pro letošní rok je při týdenní pracovní době 40 hodin minimální mzda 20 800 Kč za měsíc nebo 124,40 Kč za hodinu. A platí to nejen pro zaměstnance, ale i pro »dohodáře«.

Mgr. Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR
Smrt bez závěti ničí rodiny
Odborníci s nadsázkou říkají, že zemřít bez závěti by mělo být trestné. Chybějící závěť a následný spor o dědictví totiž může rozhádat celé rodiny na desítky let. Jasno do budoucích sporů ale vnese závěť sepsaná u notáře. Nedá se zapřít, nejde ji ztratit a je obtížné ji napadnout.
Navíc, pokud člověk nemá dědice, může zajistit, že díky závěti zaopatří blízké, i když nejsou rodina a jeho majetek nepropadne státu. Notáře se ale vyplatí navštívit i kvůli sepsání předmanželské smlouvy, bezpečnému převodu nemovitosti nebo rychlému založení s. r. o.
Testament za »hubičku«
Ať už odkazujete tučné konto v bance, činžák nebo »jen« ojetou motorku, cena za sepsání závěti je víceméně stejná. Jednoduchá závěť vyjde u notáře na 2700 Kč bez DPH, v případě komplikovaných odkazů se cena zvýší zhruba o 2000 Kč bez DPH.

Mgr. Lukáš Zelený, člen Rady českého telekomunikačního úřadu a odborník na práva spotřebitelů
Nenechte se oškubat
Běžná návštěva obchodu či stánku nebo nákup přes internet se vinou nepoctivého prodejce mohou změnit v pekelné dobrodružství, které stojí nervy i peníze. A přestože zákony chrání spotřebitele jako slabší stranu, bez znalosti svých práv nemáte moc šancí uhájit své nároky. Ještě složitější může být situace při řešení problémů s mobilními operátory, přepravci zásilek a dodavateli energií.
Řada lidí mnohdy ani netuší, že se může bránit také v případě nevydařeného účesu, nekvalitně provedené rekonstrukce domu či bytu, nepoživatelného jídla v restauraci nebo úhynu zlaté rybičky či morčátka krátce po koupi.
Konec podvodů přes telefon
Kývli jste na základě telefonní nabídky na koupi zboží nebo jeho pravidelné zasílání? Pokud jste nabídku následně písemně (podpisem na listině či třeba e-mailem) nepotvrdili, tak smlouva není vůbec uzavřena. Pouhé ano řečené do telefonu už nestačí. Telefonický hovor může být jen nabídkou ke sjednání smlouvy.

Mgr. Roman Moussawi, advokátní kancelář Moussawi Roman
Soused, nájemník, pronajímatel: Jak řešit problémy
Nejen sůl, ale i dobrý soused je nad zlato. Je jich ale jako šafránu. Řadu lidí trápí sousedův štěkající pes, hlučné děti nebo kouř a grilování na balkoně. Ještě horší může být těsné sousedství s nočním barem nebo nonstopem. Pravidla soužití by se ale měla řídit občanským zákoníkem, který určuje, že nikdo nesmí »nad míru přiměřenou poměrům«obtěžovat ostatní. Problém ale může být právě s onou »mírou«.
Těžkostem s prohnaným majitelem ale čelí i nájemníci, stejně jako pronajímatelé často bojují s nezodpovědnými nájemníky. Podnájemníci nemají stejná práva jako nájemníci a bez rizika není ani spolubydlení.
V noci má být klid
Hluk patří k nejčastějším problémům, které lidem ztrpčují život. Klid by ale měl vždy panovat mezi 22. až 6. hodinou. Při rušení hlukem v této době je možné volat policii. Vyplatí se následně i kontaktovat obecní úřad, zda nešlo o přestupek proti občanskému soužití. Za něj by pak hrozila pokuta.

JUDr. Jaroslava Šafránková, advokátní kancelář Šafránková & Vrba
Nemovitost je závazek
Vlastnictví zavazuje. A je jedno, jestli jste majitelem pidi zahrádky, garáže nebo nájemního činžáku. Je nutné znát nejen svá práva, ale i povinnosti a sledovat novinky v zákonech. Nový stavební zákon vloni změnil řadu věcí. Někde se pravidla výrazně zjednodušila (drobné stavby je možné budovat svépomocí, na malý bazén není třeba mít povolení, atd.). Jinde je ale zákon neoblomný.
Černá stavba se nepromlčí
Spousta majitelů nemovitostí, kteří v uplynulých letech stavěli, nebo přestavovali bez stavebního povolení netuší, že nový stavební zákon vloni změnil pravidla pro černé stavby. Platí pro ně přísnější pravidla, promlčení už není možné a hrozí vysoké pokuty.

Mgr. Jakub Keresteši, advokátní kancelář Keresteši
Trable s dovolenou
Na dovolenou se často těšíme měsíce předem, o to horší pak prožíváme zklamání, když přijdou problémy. A že jich může být. Od krachu cestovky, přes zpožděný let, nevyžádanou změnu hotelu až ke špíně na pokoji, příšerné stravě nebo skládce na pláži. Každý problém má ale řešení. Vyžaduje však pevné nervy, neústupnost a znalost svých práv. A především, vše reklamovat hned!
Jak zatočit s problémy
Problémy se zpožděným letem je tak možné řešit přímo s leteckou společností. Tam, kdy pochybila cestovka, je možné požadovat slevu z ceny zájezdu. Ale hlavně nemlčet, ozývat se a bránit svá práva.

Mgr. Pavla Aschermannová, Rubikon Centrum
Oddlužení: Jeden dluh nestačí
Ničí vás dluhy a nahání věřitelé? Šancí na klidnější život může být oddlužení. Není ale pro každého. Jen jeden dluh totiž nestačí, bez ohledu na to, jak je vysoký. Nesplněných závazků musíte mít více a navíc je potřeba mít příjem, abyste měli z čeho splácet.
Podle zákona totiž dlužníkovi musí kromě splátky dluhu zbýt dost peněz na pokrytí nájmu a dalších nezbytných výdajů. Výše splátky tak může být vyšší než při exekuci. Před podáním žádosti o oddlužení se tak vyplatí nechat si vše předem propočítat.
Od loňska platí nová pravidla
Od loňského října platí nová pravidla pro oddlužení. Doba oddlužení se zkrátila na 3 roky pro všechny fyzické osoby. Po úspěšném oddlužení je možné znovu žádat po uplynutí 12 let, to však již bude oddlužení pětileté. Zrušila se plošná hranice 30 % uspokojení pohledávek věřitelů, na plnění povinnosti dohlédne insolvenční správce přísněji a změnila se i výše nezabavitelné částky.

Ministr Jurečka o nové superdávce: Některým se může podpora snížit, a to o stovky až tisíce. Jakub Kopřiva