Slyšel jsem, že máte nálepku aristokrat divadla. Co na ni říkáte?

„Už jsem na to odpovídal. Myslím, že aristokrat včas vstává, nechodí pozdě na domluvené schůzky – a pokud se opije, nechodí mezi lidi. Má prostě určitou sebedisciplínu…“

A je to váš případ?

„Dnes jsem brzy vstával, dorazil jsem včas, přišel jsem mezi lidi. Takže asi ano…“ (usmívá se)

Potkáváme se v Praze, kterou znáte od dětství. Za kým jste sem jezdil?

„Moje maminka roky zpívala jako přední sopranistka Národního divadla. Už jako malý jsem znal všechny možné ulice města. Uměl jsem jít od Národního divadla ke Karlovu mostu i na jiná místa…“

Ještě k nějakému místu u nás máte blízký vztah?

„Moje tchyně byla Češka od Rokycan, takže i tenhle region dobře znám.“

Aktuálně jste dotočil nový film Hovory s TGM. V něm už podruhé ve své kariéře hrajete prezidenta Masaryka, poprvé to bylo v cyklu České století. Jaký je to pocit?

„Ani jsem neměl pocit, že ho hraju podruhé, protože on je tak bohatá osobnost, že když ho začnete poznávat, tak je to jeden permanentní proces. Takže jsem pokračoval v seznamování s TGM a byl to blažený pocit…“

Mohl byste ten pocit více popsat?

„Sejít se s takovým myšlenkovým bohatstvím a s takovým intenzivním pocitem bytí a přítomnosti na zemi, jako nabízí Tomáš Masaryk, je vždy velkým svátkem, radostí a zároveň tajemstvím.“

Je to umocněné tím, že si letos oba národy připomínáme sto let od založení Československa?

„Ano. Samotná idea, že se točí tento film, byla inspirovaná tímto faktem. A člověk si mnohé uvědomí. Bereme dnes fakt vzniku Československa jako relativně samozřejmou záležitost, ale když si uvědomíme, že tady byla 450 let trvající říše a někdo přišel s ideou, že to bude jinak, že vzniknou samostatné středoevropské státy, tak to byla otázka nepředstavitelné fantazie, kterou dnes nedoceňujeme.“

Vy jste se do toho opravdu vžil…

„Jistě. Samotný fakt, že se někdo rozhodl dosáhnout státního uspořádání… Nepamatuji si, v rámci mého vědomostního zázemí, že by se k takové koncepci jedna osoba výrazně přičinila, jako se to podařilo Tomášovi Masarykovi. Samozřejmě nesmím zapomenout na spoluautory této realizace: Štefánika a další lidi. Ale realizátorem této myšlenky byl Tomáš Masaryk. A za to se mu hluboce klaním.“

Když jsem viděl ukázky z filmu Hovory s TGM, tak jsem si všiml, že jsou v něm velmi dlouhé záběry, které trvají i čtyři minuty. Jak dlouho vám trvalo učení textu?

„Musíte tomu věnovat mnoho času. Je to několik desítek hodin, abyste si to zapamatoval. Aby ten text byl už jen sekundární věc vašeho myšlenkového pochodu. Ano, chvíli to trvá…“

A jste pak naštvaný, když vám před koncem dlouhého záběru nějaká slova vypadnou?

„Když se v poslední větě spletu, tak jedeme znova. Ale zase na druhé straně je ten scénář a osud Masaryka tak poutavý, že nelituji ani minutu, kterou jsem tomu věnoval.“

VIDEO: Ukázka z filmu Masaryk: Kaiser jako Edvard Beneš!

Video
Video se připravuje ...

Ukázka z filmu Masaryk: Ukáže Kaisera jako Edvarda Beneše! Bioscop

Fotogalerie
6 fotografií