Tak jako snad každý malý kluk, hrál si i Marek Rosenheim na indiány. Jenomže zatímco ostatní o apačské dráze spíš jen sní, Markův sen brzy začal získávat reálné obrysy. Nastoupil do indiánského oddílu, kde odhalil svou vášeň pro táboření ve stanech, a jako správný „indián“ se naučil stany stavět a vyrábět. Tenkrát by ho ale ani nenapadlo, že se za pár let stane právě výroba stanů jeho životním posláním. Od stanů pak nebylo daleko k jurtám. Těm se Marek věnuje již šestnáct let. Před pár lety se do činnosti firmy zapojil i Markův syn Adam.

Fotogalerie
8 fotografií

Jako životní styl

Když si osvojíte pár základních postupů při vytváření jednotlivých prvků, je výroba a stavba samotné jurty poměrně snadná. Přestože konstrukci tvoří jen minimum pevně spojených prvků, jsou velmi stabilní a odolné vůči podnebným výkyvům a dalším vnějším vlivům. V neposlední řadě jsou jurty prostě krásné, a to jak zvenku díky svému tvaru, tak zevnitř díky modřínovému dřevu a přírodním plachtám,“ vysvětluje Marek Rosenheim, jednatel společnosti Famtents & Rents, co mu na těchto stavbách imponuje. A není sám.

Dnes se k tradičnímu obydlí kočovných asijských kmenů přiklání stále více našinců, kteří mají blízko k ekologii. Sice jim přináší i nějakou práci navíc oproti klasickému domu, ale to vše nahrazuje blízkost přírody. Nemusíte se bát, se budete mačkat na malém prostoru, jurty mají obvykle v průměru pět až devět metrů, což představuje asi 20 až 60 m2. Kruhový tvar působí harmonicky, a přestože je složitější vybavit ji nábytkem, poskytuje veškerý standard a pohodlí i náročným obyvatelům. I proto se někteří lidé rozhodli usadit se v ní natrvalo.

Jurty přitahují zájemce hlavně díky osobitému vzhledu, dostupné ceně, přírodním materiálům a snadnému stěhování.
Autor: FAMTENTS & RENTS s.r.o.

Kde začít?

Pokud se rozhodnete pustit se do stavby a máte k tomu vhodný pozemek, čeká vás běhání po úřadech, abyste si zajistili potřebné dokumenty. „Z hlediska stavebního povolení je to s jurtami složitější, jelikož český stavební zákon takovou stavbu vůbec nezná. Většinou je tedy třeba dobře vysvětlit, o jaký druh stavby se jedná, předložit podklady k použitým materiálům a s relevantním úřadem se domluvit na dalším postupu. Záleží také na tom, jakým způsobem bude konkrétní jurta využívána a zda bude napojena na inženýrské sítě. Svou roli z hlediska schvalování stavby jurty hraje také její velikost,“ říká Adam Rosenheim.

Expresní stavba a nízká cena

Zatímco malý dům vám při velmi rychlé výstavbě postaví za půl roku až za rok, za jurtu dáte pár set tisíc (cca od 350 tisíc Kč, záleží na druhu, velikosti, vybavení atd.) a za několik týdnů můžete bydlet. A to téměř kdekoliv. Nejlépe však povrchu. „Jurty se staví na zemních vrutech nebo betonových patkách položených na předem připraveném místě. Na vruty či patky se umisťuje skladba dřevěné podlahy, na kterou následně přijde samotná jurta,“ podotýká Adam.

Samotná stavba jurty pak trvá jen pět dnů. Právě podlaha je na celé stavbě jurty nejsložitější. Její stavba zabere až tři dny. Za další dva dny doladíte zbytek. Pak už záleží, jak budete obydlí využívat. Pokud vyžadujete veškeré pohodlí, je nutné vyřešit napojení na inženýrské sítě, zdroj tepla, vodu a odpady. Vytápět můžete klasickými kamny.

Bezpečnost vytápění kamny na dřevo zajišťují kvalitní certifikované komponenty, jako jsou speciálně upravená průchodka a izolovaný komín.
Autor: FAMTENTS & RENTS s.r.o.

Elektrika je standard

Dále zvažte, zda se napojíte na kanalizaci, nebo budete mít vlastní jímku, případně kořenovou čističku odpadních vod. „Kuchyň i koupelnu je možné vyřešit přímo uvnitř jurty, s ohledem na odcházející výpary ale doporučujeme tuto část zázemí vyřešit v malé dřevěné přístavbě, kterou lze k jurtě připojit skrze propojovací rám. Takto vyřešené kuchyň a koupelna jednak poskytují o něco více pohodlí, jednak také zamezí zbytečnému poškozování plachet jurty,“ nabádá Adam Rosenheim a upozorňuje, že samotná plachta musí odolat evropskému podnebí i čím dál náročnějším požadavkům na bezpečnost a trvanlivost užitých materiálů.

Celá řada jurt má dnes již standardně zabudované vypínače a zásuvky v rámech dveří a oken, přičemž rozvody jsou vyřešené v podlaze. Mnoho lidí pak pro napájení spotřebičů uvnitř jurty využívá nějakou formu solární energie,“ doplňuje Marek. U jurt, které se využívají pouze sezonně třeba v kempech, je podle Marka dobré jurtu na zimu složit a uschovat, aby se zbytečně neopotřebovával materiál v době, kdy jurty nikdo nevyužívá. Pokud váháte, zda si takový způsob života zvolit, možná se vyplatí vyzkoušet si nejdříve jen letní pobyt.

Střešní kopule naplní prostor denním světlem.
Autor: FAMTENTS & RENTS s.r.o.

Hodně světla

Při vstupu do jurty člověka překvapí, jak je prostor naplněn světlem. Můžou za to střešní kopule a velká francouzská okna. Výhodou jurty je, že ji lze rozložit. A tak se i se svým obydlím můžete přestěhovat. Nedoporučuje se to však moc často. Při přesunu jurty může dojít k tomu, že při stavbě na novém místě bude třeba některé součásti podlahy vyměnit za nové, a to zejména z důvodu odlišného terénu.

Stylové doplňky do vašeho bytu i domu najdete za skvělé ceny na našem Bazaru Blesk.