Brie Larsonová se narodila 1. října 1989 v Sacramentu v Kalifornii. Její rodné příjmení je Desaulniersová. Časem si ho ovšem změnila na Larsonová, protože jí vadilo, že jej většina lidí neumí vyslovit.

První úspěšné role Brie Larsonové přišly ve filmech Scott Pilgrim nebo 21 Jump Street

K herectví se dostala už v útlém dětství. V šesti letech se totiž stala historicky nejmladší studentkou divadla v Americké divadelní konzervatoři v San Francisku. Už na konci 90. let se pak objevovala ve scénkách, v The Tonight Show s Jayem Lenem. Její první velké role ovšem přišly ve filmu Na závodní dráze od Disneyho (2003) a komedii Konec snění (2004).

Řada českých diváků Brie Larsonovou poprvé zaregistrovala v roli Envy Adamsové v oblíbené akční komedie od Edgara Wrighta Scott Pilgrim proti zbytku světa (2010). Další výraznou rolí byla pro Brie Larsonovou postava Molly v komedii 21 Jump Street (2012), kde si zahrála po boku Jonaha Hilla a Channinga Tatuma.

Za roli v Pokoji dostala Brie Larsonová Oscara i Zlatý glóbus

Kritiky pak nejvíc zaujala svým výkonem ve filmu Pokoj z roku 2015. V dramatu o malém chlapečkovi, jeho matce a jejich společném útěku z pokoje, kde je vězní Starý Nick, si hlavní roli. V té pak oslovila kritiky natolik, že následující za ni dostala Oscara, Zlatý glóbus i cenu BAFTA.

Následně se Brie Larsonová vrátila k akčnímu žánru, když si zahrála Mason Weaverovou ve filmu Kong: Ostrov lebek. V roce 2019 se pak představila fanouškům marvelovských komiksovek, jako Carol Danversová alias Captain Marvel. Ve stejné roli ji navíc diváci uvidí v roce 2019 ještě jednou. Měla by se totiž objevit i v Avengers: Endgame.

Brie Larsonová a feminismus

Brie Larsonová se zároveň pravidelně pere za práva žen nebo obětí sexuálního násilí. To zdůraznila už v roce 2016, kdy získala Oscara za svůj výkon ve filmu Pokoj. Po představení Lady Gaga, se kterou se během gala večera na pódiu objevilo několik žen, které prožily sexuální zneužití, všechny z nich při odchodu z pódia objala.

Na dalším ročníku pak předávala cenu za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Tu tehdy získal Cacey Affleck, který sám čelil obvinění ze sexuálního zneužívání. Larsonová mu z toho důvodu jako jediná v sále netleskala.

Její aktivistická činnost se ovšem zdaleka neomezuje jen na gesta. V roce 2014 společně s Aliou Pennerovou založila Ženy Cinefamily jako součást neziskové organizace Cinefamily. Ten se snažil každý měsíc přivést pozornost k filmům režírovaným ženami. O tři roky později se ovšem od organizace distancovala, když byli dva mužští členové výkonné rady obviněni ze znásilnění.

V roce 2018 se pak stala zakládající členkou iniciativy Time’s Up, která si klade za cíl ochranu žen před sexuálním obtěžováním a diskriminací. Ve stejném roce se jí zároveň, jako jedné z prvních hereček, podařilo do svých smluv prosadit dodatek, kterým požaduje, aby ve filmových štábech i obsazení byly zastoupeny menšiny. To samé vyžadovala i při výběru novinářů, kteří s ní mohli dělat rozhovory během představování filmu Captain Marvel. V rozhovoru pro InStyle magazín toto rozhodnutí vysvětlila s tím, že podle ní je nutné si inkluzi vybírat, jelikož k ní „nedochází samo od sebe“.