Vodnář
Autor: CNC

5. únor <<< 6. únor >>> 7. únor

Lidé narození 6. února jsou Vodnáři.  


Svátek slaví Vanda

  • Mužský protějšek: nemá
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Vendy, Vandička, Vandina, Vandinka, Vanduška
  • Původ: Jméno Vanda nemá zcela jasný původ. Pochází zřejmě z polského jména Wanda, které by mohlo být odvozené od řeky Vandalus. Řeka nese svůj název podle germánského kmene Vandalů. Význam jména by tak byl „žena z kmene Vandalů“. Podle jiné teorie je Vanda zkráceninou německých jmen, které začínaly na slovo „Wendel“ a překládaly se jako „Polabská Slovanka“.
  • Povaha: Vandy jsou plné energie. Rády se dozvídají nové věci, vyhledávají dobrodružství a také flirtují a svádí muže. Po založení rodiny se většinou uklidní.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení Panny, Býka a Kozoroha

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Výročí narození Jana Wericha

6. února roku 1905 se na pražském Smíchově narodil Jan Werich, významná postava československé kulturní scény.

Jan Werich byl všestranným umělcem – byl hercem divadelním i filmovým, psal scénáře i knihy. Jeho tvůrčími kolegy byli Jiří Voskovec a Jaroslav Ježek. 

S Voskovcem se seznámil již na gymnáziu, po kterém se společně zapsali ke studiu práv na Univerzitě Karlově. Vytvořili silný tvůrčí tandem na scéně Osvobozeného divadla v meziválečném období. Tehdy tvořili hry především zábavné, bez většího politického přesahu. To se změnilo zkraje 30. let., kdy začali uvádět hry kritizující nacismus a také hry levicově zaměřené. 2. světovou válku přečkali v USA. Po návratu otevřeli Divadlo V+W, kde chtěli navázat na svoji meziválečnou tvorbu. Stihli ale uvést jen hru Divotvorný hrnec. Zhoršující se politická situace neumožňovala uvádět hry tak, jak byli Werich a Voskovec zvyklí. Zatímco Werich zůstal, Voskovec v roce 1948 emigroval do USA.

komunistickým režimem vycházel Werich hůře i lépe. Na jedné straně získal v roce 1963 titul národní umělec, na druhé straně televizních a filmových rolí ztvárnil minimum (mezi jeho největší role patří hlavní role ve filmech Císařův pekař – Pekařův císař a Byl jednou jeden král…). Podepsal petici Dva tisíce slov, ale také Antichartu. Často mohl cestovat na západ do zahraničí, ale často zase nemohl tvořit, přestože zakázaným umělcem oficiálně nebyl.

Mezinárodní dne nulové tolerance k ženské obřízce

6. únor se stal dnem nulové tolerance k mrzačení ženských pohlavních orgánů, což zahrnuje všechny procedury, které pozměňují nebo zraňují ženské genitálie z jiných, než zdravotních důvodů. Mezinárodně jsou takovéto nelidské úkony uznávány jako porušení lidských práv žen a dívek.

Tyto praktiky porušují práva žena a dívek na zdraví, bezpečnost a fyzickou integritu, právo na život bez mučení a krutého, nelidského nebo ponižujícího zacházení, a jejich právo na život v těch případech, kdy vede k smrti.

Podle Světové zdravotnické organizace existuje několik typů zákroku, který se provádí obvykle nožem, žiletkou či nůžkami. Jde o částečné nebo úplné odstranění klitorisu, stydkých pysků, zúžení poševního otvoru a vytvoření kryjícího uzávěru tím, že jsou malé, anebo velké pysky obřezány a tkáň spojena a dále pak probodávání, provrtávání, nařezávání, vyškrabování či pálení rodidel.

Kdo se narodil 6. února

Svět

  • 1911 – Ronald Reagan, americký politik, 40. prezident USA († 5. června 2004)
  • 1912 – Eva Braun, přítelkyně, později manželka Adolfa Hitlera († 30. dubna 1945)
  • 1939 – Mike Farrell, americký herec, režisér, scenárista, producent a politický aktivista