Vodnář
Autor: CNC
4. únor <<< 5. únor >>> 6. únor 

Lidé narození 5. února jsou Vodnáři.  


Svátek slaví Dobromila

  • Mužský protějšek: Dobromil
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Dobromilka, Dobra, Dobruška, Milka, Míla
  • Původ: Jméno Dobromila je slovanského původu. Vzniklo jako překlad řeckého jména Agáta ze slova „agathé“, které znamená „dobrá, laskavá“. 
  • Povaha: Dobromily jsou chytré. Život zvládají bez větších výkyvů. Rodina je u nich na prvním místě.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení StřelceVodnáře a Ryb.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Symbolické ukončení třetí punské války

5. února roku 1985 se sešli zástupci měst Řím a Kartágo, aby dodatečně podepsali mírové smlouvy o ukončení třetí punské války. Stalo se tak po více než 2000 letech od skončení konfliktu.

Punské války byly vleklým konfliktem mezi Římem a Kartágem o absolutní nadvládu nad Středozemním mořem. Konflikt skončil drtivou porážkou Kartága. Všichni jeho přeživší obyvatelé byli prodáni do otroctví, město bylo srovnáno se zemí a půda zasolena, aby Kartágo nemohlo nikdy znovu vzniknout. 

Z punských válek se do dějin zapsal zejména Hanibal a jeho přechod Alp se slony. Hanibal silně pronikl také do povědomí Římanů, kteří i po jeho smrti strašili zlobivé děti známým Hanibal ante portas – Hanibal před branami

K podobnému kroku historického smíření se odhodlali i Řekové, kteří v roce 1996 podepsali mírovou smlouvu mezi Athénami a Spartou, oficiálně ukončující peloponéskou válku, která probíhala v 5. století před naším letopočtem.

V moderní historii můžeme vzpomenout Korejskou válku, která rozpůlila Korejský poloostrov. Země dodnes nepodepsaly mírovou smlouvu, pouze příměří. Oficiálně jsou tedy země stále ve válečném stavu.

Vůbec nejstarší mezinárodní smlouvou je egyptsko-chetitská mírová smlouva z roku 1270 př. n. l. Zajímavé je, že nebyla nikdy porušena a dodnes se dochovaly oba překlady – egyptský i chetitský. 

2019: Zemřel „otec“ Popelky a Saxány

5. února v nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze naposledy vydechl legendární režisér a scenárista Václav Vorlíček. Bylo mu 88 let. Pohřben je na Vyšehradském hřbitově.

Absolvent FAMU Václav Vorlíček začínal jako asistent režie ve Filmovém studiu Barrandov. Svůj první samostatný film natočil v roce 1960. Byl to detektivní příběh pro děti Případ Lupínek.

Sci-fi komedií Kdo chce zabít Jessii? (1966) začala Vorlíčkova hvězdná spolupráce se scenáristou Milošem Macourkem. Společně diváky okouzlili dnes již legendárními filmy „Pane, vy jste vdova!“, Dívka na koštěti či Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách nebo seriály Arabela, Létající Čestmír, Křeček v noční košili, Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek.

Václav Vorlíček se stal režijní hvězdou pohádek. Kromě světově proslulého snímku Tři oříšky pro Popelku jmenujme pohádky Princ a Večernice, Jak se budí princezny, Kouzelný měšec, Pták Ohnivák nebo Jezerní královna.

Svůj poslední film Václav Vorlíček natočil v roce 2011. Bylo to pokračování Dívky na koštěti s názvem Saxána a Lexikon kouzel.

Kdo se narodil 5. února

Svět