Vodnář
Autor: CNC

3. únor <<< 4. únor >>> 5. únor

Lidé narození 4. února jsou Vodnáři.  


Svátek slaví Jarmila

  • Mužský protějšek: Jarmil
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Jarmilka, Jarča, Jarys, Milka, Míla
  • Původ: Jméno Jarmila je slovanského původu. Vychází ze slov „jaryj“ (prudký, silný) a „mil“ (milovat), které dávají jménu význam „žena milující sílu“. Podle jiné teorie se jedná o přenesený výklad „žena milující jaro.“
  • Povaha: Jarmily jsou introvertní. Přestože jsou učenlivé a talentované, díky chybějící ctižádostivosti zůstávají dlouho na jednom místě.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení VodnářeRyb a Blíženců

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Světový den proti rakovině

4. únor je celosvětovým dnem zvyšování povědomí o nádorových onemocněních. Koná se pravidelně od roku 2000. 

Nádorová onemocnění patří mezi nejčastější příčiny úmrtí. Řadě z nich by se přitom dalo předejít, pokud by byly včas diagnostikovány a začalo se s léčbou. Mnoho lidí ale ze studu vyhledá lékaře, až když je pozdě. Právě to se snaží změnit Světový den proti rakovině.

V Česku se slaví každoročně také Český den proti rakovině, nazývaný také Kytičkový den. Jedná se o nejstarší českou sbírku, která se koná od roku 1996. Cílem je zvýšit informovanost společnosti o možnostech prevence rakoviny a získat finance na boj proti rakovině prodejem typických žlutých kytiček. 

U nás se osvětové činnosti věnuje řada celebrit, mezi nimi například Petr Koukal. Sám s rakovinou varlat bojoval. Spolu s Gabrielou Koukalovou spustili aplikaci Hlídej si mě, která má uživatele upozornit na pravidelné samovyšetření. Právě samovyšetření může totiž pacienty dostat včas do ordinací odborníků a zvýšit tak šance na úspěšnou léčbu. 

1994: Začala vysílat TV Nova

4. února TV Nova začala vysílat jako vůbec první soukromá celoplošná televizní stanice v historii ČR. Licenci její zakladatel a první generální ředitel Vladimír Železný získal roku 1993.

Vysílat se začalo v pět hodin ráno. V půl osmé večer odstartovaly na obrazovkách TV Nova poprvé Televizní noviny, následované Sportovními novinami a Počasím. Prvními filmy, které mohli diváci sledovat, byly Obecná škola a Krotitelé duchů.

Za dobu své existence se TV Nova stala jednou z nejsledovanějších stanic v ČR. Lví podíl na tom mají také seriálové hity z její produkce. Jmenujme například sitcomy Nováci či Hospoda, dále pak trháky jakými se stala Ulice nebo Ordinace v růžové zahradě.

Rekordy sledovanosti v hlavních vysílacích časech trhaly např. krimi seriály (Policie Modrava, Dáma a Král, Specialisté, Kriminálka Anděl atd.), soutěže Tvoje tvář má známý hlas a MasterChef či dobrodružné reality show Robinsonův ostrov nebo Survivor.

Úspěch TV Nova přinesl rozšíření o další kanály: Nova Cinema, Nova Action, Nova Fun, Nova Gold, Nova Lady, Nova Sport 1, Nova Sport 2, Nova Sport 3, Nova Sport 4, Nova International.

Kdo se narodil 4. února

Svět