Naděje pro boj s rakovinou. Novou generaci léků v Česku čekají testy

Autor: sou - 
31. července 2016
07:10

Počet nádorových onemocnění roste a stávajícím lékům na rakovinu začíná docházet dech. Mikrobiologický ústav Akademie věd (AV) společně s výzkumnou firmou Apigenex proto v uplynulých třech letech pracoval na projektu s názvem Vývoj protinádorových imunoterapeutik nové generace. Nyní je podle informací Blesk.cz výzkum před zahájením klinických testů.

Standardní zavedené léčebné postupy nádorových onemocnění, jako jsou chirurgické odstranění nádorů, radioterapie nebo chemoterapie, nejsou schopny efektivně řešit problém zbytkové choroby, která je zodpovědná za obnovu nádorového bujení. 

Právě proto si v poslední době vysloužily značnou pozornost terapeutické postupy, které by byly schopny toto riziko minimalizovat. „Nové léčebné postupy jsou založeny na kombinaci chirurgického zásahu, radioterapie nebo chemoterapie s imunoterapeutickým přístupem,“ vysvětlila Anna Fišerová z Mikrobiologického ústavu AV ČR.

Efektivní přenos imunity

I tyto postupy ale znamenají v klinických testech slabší účinnost. „Proto jsme se v našem projektu zaměřili na látky, u kterých bylo experimentálně prokázáno, že efektivně přinášejí jak přirozenou, tak i adaptivní imunitu,“ doplnil Miroslav Ledvina z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. 

Na projekt poskytla grant za 17,5 milionu korun i Technologická agentura České republiky v rámci Programu na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje ALFA, která se podporou spolupráce vědeckých výzkumných institucí se soukromou sférou dlouhodobě zabývá. 

„Vývoj nových léčiv bohužel patří v celém výzkumu k těm časově nejnáročnějším. I přes to můžeme konstatovat, že se v uplynulých třech letech podařilo dosáhnout významných úspěchů, jako je dokončení první fáze vývoje v laboratorních podmínkách,“ upřesnil předseda Technologické agentury České republiky Petr Očko.

Výrazný růst imunofarmak na trhu s léčivy

„Podíl imunofarmak na celkovém obratu trhu s léčivy zaznamenává v posledních letech výrazný nárůst. Projekt zatím dospěl do fáze patentování syntetického postupu přípravy cílových látek a v současné době je ve fázi získávání dalších finančních prostředků od farmaceutických firem tak, aby mohla začít fáze klinických zkoušek,“ uvedl Ladislav Drož ze společnosti Apigenex. 

Zájem o dosavadní výsledky je patrný na straně českých i zahraničních firem. Například americké firmy vidí značný potenciál látek i při léčbě hepatitidy B. Projekt také získal třetí místo v rámci soutěže „Nejlepší spolupráce roku 2014“, jejímž cílem bylo ocenit nejlepší projekty zahrnující spolupráci mezi firmami a výzkumnou sférou a „Cenu TA ČR 2015“.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud