Způsobují mobily rakovinu mozku? Vědci: Jsou nebezpečné stejně jako mikrovlnky

Autor: ula - 
30. července 2016
06:52

Čas od času se objevují úvahy, zda častě používání nemůže mít vážnější dlouhodobé zdravotní následky, zejména zvýšené riziko nádorových onemocnění. V Austrálii probíhala rozsáhlá studie od roku 1982 až do roku 2013, kdy vědci sledovali skupinu lidí, jejich návyky a život, aby zjistili, co může způsobit rakovinu mozku a zda to nějak souvisí s mobilními telefony.

„Mobilní telefony produkují neionizující elektromagnetické záření, které slouží k přenosu informací mezi telefonem a vysílači. Toto záření nemá takovou energetickou sílu ničit chemické vazby jako např. rentgenové a na živou tkáň působí maximálně tak, že ji mírně ohřeje, což je obdobný efekt jako v mikrovlnce," řekl Blesk.cz lékař Michal Malina a dodal: „Ověřit tyto teorie je náročné, jelikož kontrolní populaci bez vlivu tohoto záření není prakticky možné najít. Mobilní telefony pravidelně užívá 6,9 miliardy lidí na planetě, podobné záření využívají wi-fi sítě a další elektrická zařízení, takže se mu v podstatě nedá vyhnout.“

Mírně karcinogenní mobily

International Agency for Research on Cancer (IARC) zařadila působení záření z  mobilních telefonů v roce 2011 do skupiny „možná karcinogenní“, vzhledem k tomu, že nešlo vyloučit podle některých studí možný vliv na rozvoj nádorů. Doposud se ale nepodařilo v experimentálních podmínkách na tkáních a zvířecích modelech najít mechanismus tohoto působení na buněčné či molekulární úrovni. Světová zdravotnická organizace (WHO) po tomto vyjádření upřesnila, že zatím nebylo nalezeno jasné riziko používání mobilních telefonů, doplnil lékař.

Od roku 1996 WHO provádí studii sledování vlivu elektromagnetických polí a záření, výsledky mají být zveřejněny ještě letos.

Vyšší výskyt rakoviny u mužů

Nový australský výzkum zaznamenal, že ve sledovaném období se mírně zvýšil výskyt rakoviny mozku u mužů, naopak ženy dopadly lépe, neobjevila se u nich žádná změna. Vyšší výskyt rakoviny byl zaznamenán u lidí nad 70 let.

Vědci si myslí, že zvýšení počtu lidí souvisí s tím, že během let se zlepšovaly možnosti, jak rakovinu objevit. Speciální přístroje na odhalování rakoviny měli lékaři už od roku 1980.

Zákony mapující rakovinu

Mobilní telefony se začaly v Austrálii používat v roce 1987 a nyní je používá 94 % obyvatel. Lékaři tak začali už od jejich zavedení zkoumat, zda mají nějaký vliv na zdraví. A žádné zvýšení výskytu rakoviny mozku spolu s prudkým nárůstem užívání mobilních telefonů neobjevili.

Podobných studií už byla provedena celá řada a často se nemohou shodnout, zda tedy mobily skutečně mohou způsobovat rakovinu mozku, nebo ne. Český lékař však považuje výzkum za spolehlivý. „Vyhodnocení se opírají hlavně o dlouhodobá epidemiologická sledování velkých populací lidí, kde se srovnává výskyt patologie (např. nádorů) ve skupině lidí vystavených danému fenoménu a skupině, která mu nemohla být vystavena,“ uvedl Malina.

Dalším měřítkem spolehlivosti tohoto výzkumu může být také to, že australské zákony nařizují evidovat veškeré případy rakoviny, takže o tomto onemocnění ví tamní lékaři a vědci víc než kdekoliv jinde na světě.

Lékař k tomu ale dodává: „Rizika elektromagnetického neionizujícího záření stále nejsou plně pochopena a je možné, že mohou mít zdravotní důsledky, zvláště u silných zdrojů. Zatím ale není žádný jasný důkaz spojující používání mobilů a nádory.“


Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud