Vodnář
Autor: CNC

2. únor <<< 3. únor >>> 4. únor

Lidé narození 3. února jsou Vodnáři.  


Svátek slaví Kamil

  • Ženský protějšek: Kamila 
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Kamilek, Kamča, Kama, Milek
  • Původ: Jméno Kamil nemá zcela jasný původ. Zřejmě pochází z latinského výrazu „camillus“, které znamená „vznešeného původu“. V latině se takto také označovali dívky a muži, kteří konali posvátné služby v chrámech. Přeneseně lze jméno přeložit jako „muž vonící heřmánkem“. 
  • Povaha: Kamilové jsou odvážní. V lásce bývají citově nevyrovnaní a labilní. Vyžadují pozornost, kterou ale neopětují. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení Vah, Panny, Vodnáře a Býka.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Zemřel Bohumil Hrabal

3. února 1997 byl Bohumil Hrabal nalezen mrtvý pod okny ortopedického oddělení pražské nemocnice Na Bulovce. Jestli byl pád z okna nehoda, nebo promyšlená sebevražda, není dodnes jisté.

Bohumil Hrabal patří mezi nejvýznamnější české spisovatele, je také vůbec nepřekládanějším autorem 20. století. Jeho díla byla přeložena do třicítky cizích jazyků. Jeho knihy mají autobiografickou povahu, například Postřižiny tak odkazují na jeho prožitky z mládí. Když mu bylo šest let, přestěhovala se rodina do Nymburka, kde jeho nevlastní otec skutečně byl správcem pivovaru.

Profesionálním spisovatelem se ale stal až těsně před padesátkou. Na střední škole opakoval dva ročníky, přesto po skončení nacistické okupace úspěšně uzavřel studia práv na Univerzitě Karlově. V období normalizace byl několik let zakázaným autorem, publikoval tedy v samizdatu

Podle pěti jeho knih natočil filmy režisér Jiří Menzel. Z film Ostře sledované vlaky získal v roce 1966 Oscara, naopak film Skřivánci na niti podle knihy Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet šel do trezoru. 

Poslední část života strávil v nemocnici Na Bulovce.  Podle profesora Dungla, lékaře, který s ním v té době trávil mnoho času, spáchal Hrabal sebevraždu a z okna skočil úmyslně

1926: Čeština se stala národním jazykem

3. února 1926 byla v Praze zvláštním dekretem čeština ustanovena jako národní jazyk. Šest let předtím přijalo Národní shromáždění takzvaný jazykový zákon, který označil „jazyk československý“ za oficiální.

Důvodem vzniku jazykového zákona byla tehdy především obrana před nacionálními sjednocovacími snahami v Německu a Itálii i maďarským nacionalismem.

Jazykový zákon mimo jiné nařizoval, že „samosprávné úřady, zastupitelské sbory a veškeré veřejné korporace ve státě jsou povinny přijímati ústní i písemná podání učiněná v jazyku československém a je vyřizovati“.

Kdo se narodil 3. února

Svět

  • 1940 – Milan Lasica, slovenský humorista, dramatik, prozaik, textař, herec, režisér, moderátor a zpěvák († 18. července 2021)